Betegsége miatt támadják a mindszenti polgármestert

2007.04.18. 16:46
Nyilatkozatban támadja a mindszenti fideszes irányítású képviselőtestület a város független polgármesterét. A város első embere, Zsótér István, aki a megyei közgyűlésben az MSZP-frakcióban ül, visszautasítja a vádakat. Továbbra is betegállományban marad, de nem gondolkozik a távozáson.
Az önkormányzati választásokon nem először és várhatóan nem is utoljára alakul úgy a helyzet egy településen, hogy a közvetlenül választott polgármester és a képviselő-testület egymástól eltérő politikai irányt képvisel. Most ez történt Mindszenten, azon a településen, amely a szentesi és hódmezővásárhelyi kórházak között szállított, és utóbb elhunyt helyi férfi ügye miatt került be a médiába.

Adja vissza a mobiltelefont!

A képviselők és a polgármester közötti vitát illusztrálja az a nyilatkozat, amelyet Mindszent fideszes többségű testülete juttatott el az Indexhez. Ebben felszólítják a város független - de a megyei közgyűlésben az MSZP-frakciót erősítő - polgármesterét, hogy miután nem jár be dolgozni, adja vissza hivatali mobiltelefonját, és ne vegye fel betegállománya idején költségtérítését.

A polgármester, Zsótér István viszont azt állítja, hogy jogszabályok szerint jár neki a költségátalány, egyébként is tizenegy gyereket tart el (három saját és nyolc nevelt gyermeke van), így ezért sem mondana le róla. A mobiltelefon számát pedig átíratta a nevére, és a számlát már ő fizeti, a telefonkészüléket pedig őrzi. A polgármester szerint nem igaz az a képviselő-testületi állítás sem, hogy ő fokozatosan leépítette kapcsolatait az önkormányzatnál: idén januárig dolgozott, és azután nagyrészt betegállományban volt magas vérnyomása miatt. (Egy ideig pedig szabadságon volt.)

Nem jár be a munkahelyére

A polgármester bruttó négyszázezer forintos javadalmazás után kap táppénzt, és mellé 81 ezres költségátalányt vehet fel. Ez utóbbiról akarják lemondatni Zsótért, akitől megtudtuk: korábban már kiraktak az irodájából és leköltöztették egy földszinti helyiségbe.

"A képviselőtestület 13 tagja közül hét eleve fideszes, ketten már tavaly októberben átálltak a jobboldalra a hat független közül, a többi pedig fokozatosan került a többség befolyása alá" - állította a polgármester az Indexnek. Az előző polgármesteri ciklusában többnyire ugyanezek a képviselő-testületi tagok még támogatták őt, most viszont felerősödött Hódmezővásárhely szívóhatása, és Lázár János, az ottani erőskezű fideszes polgármester megpróbálja befolyását kiterjeszteni Mindszentre - mondta Zsótér. A település első embere szerint azért vigyázni kéne arra, hogy a városukból ne legyen Hódmezővásárhely-alsó vagy Hódmezővásárhely-felső.

Mi lesz a pályázatokkal?

A testület nyilatkozata szerint Zsótér a szabadsággal jelölt napjain betért a polgármesteri hivatalba és a neki tetsző határozatokat aláírta, a nem tetszőeket pedig nem. Mivel a polgármester törvény alapján köteles a képviselőtestület döntéseit végrehajtani, és nem szelektálhat az ügyek között, ezzel a cselekményével vétett mind a törvény, mind pedig az önkormányzat szervezeti és működési szabályzata ellen - hangzik a testület véleménye.

Nem akart aláírni bizonyos dokumentumokat

Zsótér azt mondja, ezekért nem hajlandó vállalni a felelősséget, mert nem vett részt a döntés előkészítésében, és nem ért egyet a határozatokkal. A polgármester hangsúlyozta: helyetteseként teljes jogkörrel járhat el az alpolgármester, akit kénytelen volt maga mellé venni a tavaly októberi választások utáni csatározások miatt.

Hiába tárgyalt az alpolgármesterrel

A testületi nyilatkozat kitér egyébként arra is, hogy az említett alpolgármester, Szabó József személyesen felkereste Zsótér Istvánt, hogy tárgyaljanak az együttműködésről, de a megbeszélés nem hozott eredményt. Így jelenleg tényleg ő látja el Zsótér feladatait.

A testületi nyilatkozat szerint "táppénzes állománya alatt Zsótér István személygépkocsival naponta többször megfordul Szentesen, Hódmezővásárhelyen, de Mindszent város közügyei iránt semmilyen érdeklődést nem mutat, sőt utasította a Hivatalt, hogy semmiféle aláírásra váró hivatalos iratot, határozatot ne küldjenek ki neki. Nyilatkozott a Délvilág című megyei napilap 2007. március 29-i számában, hogy a megyei közgyűlésbe viszont visszatérne, mert ott semmilyen személyes konfliktus nem érheti".

A megyei közgyűlésben nem támadják

Zsótér szerint igaz, hogy nem támadják őt a megyei közgyűlésben, de ott sem dolgozik, hiszen betegállományban van. Az pedig, hogy kocsival jár, természetes, mert kezelésekre kell mennie Szentesre, hiszen nem fekvőbeteg. Egyébként pedig Hódmezővásárhelyen és máshol is megfordul, de ebben ő nem lát semmi kifogásolnivalót. A szelektálásról szólva Zsótér elmondta, hogy mivel betegállományban van, nem írhat alá dokumentumokat, iratokat, és nem vállalhat felelősséget a testületi, kollektív döntésekért.