Kifizették Aba Botond prémiumának kétharmadát

2007.01.25. 22:02
A főváros még nem is döntött az ősszel menesztett Aba Botond 2006 évi teljesítményéről, a BKV máris döntött éves prémiuma 60 százalékának, 12-15 millió forintnak a kifizetéséről. Az ügynek csak egyik furcsasága, hogy Aba Botondnak nem is volt érvényes szerződése, ami alapján a döntés született.

Egy nappal azután, hogy Hagyó Miklós bejelentette Aba Botond, a BKV vezérigazgatójának menesztését, a közlekedési cég igazgatósága a cégvezér prémiumelőlegének 60 százalékának - nagyjából 12-15 millió forint - kifizetéséről döntött.

Maga felé hajlott

Az ügynek csak egyik érdekessége, hogy Demszky Gábor főpolgármester Aba teljesítménye miatt a prémium megvonását jelentette be, az igazgatóság döntésének - úgy tűnik - nem volt jogi alapja, Aba Botond szerződését ugyanis a mai napig nem írta alá a főváros.


A BKV igazgatósága december 16-án ült össze és egyik határozatában egyrészt sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a főváros a vezérigazgató menedzserszerződését július vége óta nem írta még alá, másrészt értékelte Aba Botond teljesítményét, ami alapján a prémium 60 százalékának kifizetését is megszavazták. A testületnek Aba Botond is tagja volt.

Mindezt - miután sem Aba Botond, sem Garadnai András, a BKV igazgatóságának elnöke, sem Székely Gábor, a BKV-t felügyelő bizottság elnöke, sem Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes nem reagált érdemben - Dancs Gábor a város közlekedésfejlesztési tanácsnoka erősítette meg nekünk.

20-25 milliós prémiumok

Hogy mennyi lehet a prémium 60 százaléka pontosan, csak sejteni lehet, a vezérigazgató előtt álló feladatok és az ahhoz rendelt pluszpénzek részleteit - mióta BKV a BKV - üzleti titokként kezeli a társaság.

Az elmúlt évek gyakorlata szerint a teljes prémium 20 millió forint körül alakult, és még akkor is ennyit kapott a vezérigazgató, ha csökkent a prémium. 2005-ben, amikor egy önkényes járatritkítás miatt 20 százalékos prémiummegvonást szavazott meg neki év végén a Fővárosi Közgyűlés, váratlanul 25 milliósra emelték a prémiumkeretet, így Aba megint 20 milliót kapott.

Aba Botond menesztését december 31-ei hatállyal 15-én jelentette meg Hagyó Miklós, Demszky szocialista helyettese. Nyáron, az önkormányzati választások előtt, a nagykörúti felsővezetékcsere körül kirobbant botrányok idején Demszky Gábor már kijelentette, hogy Aba Botondnak távoznia kell a közlekedési cég éléről. A szabad demokraták ősszel azért kardoskodtak amellett, hogy Aba Botondot ne idő előtt menesszék, hogy ne kelljen neki végkielégítést fizetni.

Aba Botond látványos félreállítása azonban a jelek szerint a háttérben nem akadályozta meg, hogy a lemondás másnapján a prémium kifizetését megszavazza a cég vezetése, amit a BKV ki is fizetett Abának.

Nem vehetik vissza?

A prémiumról ugyanakkor a Fővárosi Közgyűlés mondja ki a végső szót, a fővárosnak kell ugyanis megítélnie, hogy a szerződésben kitűzött célokat a vezérigazgató teljesítette-e.

A BKV igazgatósága a határozat alapján ezt kerülte meg azzal, hogy egy előleg kifizetéséről döntött, amit a teljes prémium 60 százalékában állapított meg.

A határozat azt is tartalmazza, hogy a prémiumról szóló tulajdonosi (fővárosi) döntésbe a már kifizetett összeget számítsa bele, vagyis arra is van lehetőség, hogy a vezérigazgatónak további összeget fizessenek ki, de vissza is igényelheti tőle a BKV a pénzt, ha végül a főváros a menedzseri elvárások kevesebb, mint 60 százalékát látja teljesítettnek.

Ez azonban aligha történhet meg Dancs Gábor szerint, ugyanis ebben az esetben Aba Botond jó eséllyel perelhetné be munkaadóját, és a pert meg is nyerné. "Nem teheti meg egy cég, hogy a prémiumcélokat meghatározza, aztán meg visszavonja, és nem fizet" - mondta Dancs, aki szerint a rendszer rossz.

Nem sok az

A BKV-vezért egy munkaszerződés köti a fővároshoz, ami egy szerényebb, nagyjából 600 ezer forintos fizetést jelent, ezt kompenzálja évi 20-30 millió forintos fizetéssé a vezérigazgató menedzserszerződésében megállapított prémium.

Dancs szerint egy ekkora, 13 ezer főt foglalkoztató cég vezetéséért ez nem is tekinthető soknak. Példaként említette, hogy nemzetközi cégmenedzserek legalább évi egymillió eurót (250 millió forintot) kérnek el egy ilyen munkáért.

Nincs érvényes szerződés

Azt nem sikerült kiderítenünk, miként lehetséges, hogy Aba Botondnak július óta nincs aláírt szerződése, ami alapján ráadásul prémiumot fizetnek ki neki. Erről sem Aba Botond, sem az igazgatóság elnöke, Garadnai András nem nyilatkozott. A BKV volt vezérigazgatója azt sem kommentálta, kapott-e pénzt a BKV-tól.

Székely Gábor a cég felügyelő bizottságának SZDSZ-es elnöke pedig "nem emlékezett" arra, hogy az igazgatóság - aminek ülésein mindig meghallgatja a napirendi pontokat - ilyen határozatot hozott volna. Székely azzal indokolta, hogy a főváros nem hosszabbította meg nyáron Aba szerződését, hogy "sok minden történt", a választástól a Combinók ügyéig.

A közlekedési ügyekért felelős Hagyó Miklós sajtófőnöke, Hidas Judit azt mondta, a igazgatóság döntései és a kifizetések a BKV igazgatóságára, és nem a fővárosra tartoznak.