Koalíciós kupleráj a fővárosi közgyűlésben

Nem fogadta el csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés az önkormányzat ez évi költségvetését, mivel a téma tárgyalása előtt először a szocialisták távoztak, majd a szabad demokraták is hazamentek. Az MSZP együtt kezelné a büdzsét a kórházak holdinggá alakításával, ez azonban a liberálisoknak elfogadhatatlan.

Nem alakult békésen a Fővárosi Közgyűlés csütörtöki rendes ülése. A szocialisták ugyanis még a tanácskozást megelőző napon közölték, addig nem tárgyalnak a költségvetésről, amíg nincs egyeszség az egészségügyi intézmények közös holdingba szervezéséről. A liberálisok azonban az ellenzékkel szavazva napirendre vették a büdzsé tárgyalását.

Ez viszont nem tetszett a szocialistáknak, akik az ebédszünet után már vissza sem mentek az ülésterembe a pártot a közgyűlésben Hagyó Miklós és Horváth Csaba főpolgármester-helyettesek, illetve Steiner Pál frakcióvezető képviselte.

A fővárosi MSZP-frakció csütörtöki közleménye szerint az SZDSZ súlyosan és több ponton megsértette a Budapestet irányító két frakció közötti koalíciós megállapodást, amikor megszavazta az idei költségvetésről szóló rendelet-tervezet napirenden tartását. Az MSZP fővárosi képviselőcsoportja kezdeményezte a Koalíciós Egyeztető Tanács összehívását.

Az ülés határozatképtelen lett a kisebbik koalíciós párt képviselőinek távozását követően, így a tanácskozást berekesztették. A főpolgármester a határozatképtelenné vált ülésen bejelentette: napokon belül rendkívüli ülést hív össze, hogy a törvényi határidőre, március 15-ig költségvetése legyen az önkormányzatnak.

A nap folyamán az SZDSZ-frakció prominensei rendkívüli tájékoztatójukon gyakorlatilag a főpolgármester előző napi tájékoztatóján elmondottakkal érveltek amellett, hogy miért fontos a büdzsé mostani elfogadása.

Új elemként Szolnoki Andrea egészségügyi bizottsági elnök szólt a szerinte a tanácsrendszert idéző centralizáció ellen. Ezáltal ugyanis a kórházakat irányító zrt. döntene a fontos ügyekről, így a legkülönbözőbb jellegű beszerzésekről. A kft.-ként tovább funkcionáló kórházak pedig korlátozott jogosítványokkal rendelkeznének. Mint mondta, adott esetben még arra sem lenne joguk, hogy egy életmentő gyógyszert közvetlenül megvásároljanak, ezt ugyanis a zrt.-nek közbeszerzéssel kellene intéznie.

A költségvetésről folytatandó vita előtt John Emese (SZDSZ) frakcióvezető szünetet kért, ami alatt a főpolgármester és a pénzügyi helyettese kivételével a szabad demokraták elhagyták a termet. Távozásuk előtt a frakcióvezető bejelentette, hogy ők a koalíciós partnerükkel kívánják megszavazni a büdzsét.

Az ülés határozatképtelenné válása kapcsán az ellenzékiek felrótták az MSZP-SZDSZ koalíciónak, hogy saját érdekeiket előbbre valónak tartják, mint a városét. Tarlós István úgy vélte, hogy hatékonyabban zajlanának a dolgok az önkormányzatnál, ha a főpolgármester nemcsak a koalícióval, hanem mind az öt frakcióval egyeztetne. A frakcióvezető szerint cinikus az a hozzáállás, amikor mindenki tudja, hogy nem lesz költségvetési vita, mégis frakciószünetet kérve mennek el a koalíciós képviselők, és eközben feleslegesen az ülésteremben tartják azokat, akik részt vennének a munkában.

Hock Zoltán MDF-frakcióvezető "képmutató melodrámának" nevezte a történteket, köztük azt is, hogy a főpolgármester a teremben maradt, miközben a koalíció "elszivárgott". Mint hangsúlyozta: ideje lenne "rendet tenni a baromfiudvarban, ahol túl sok a kiskakas, sokan kukorékolnak". Nem az a gond, ha néhány nappal később lesz költségvetés - jelentette ki, majd rámutatott arra, hogy inkább az a fontos, hogy megteremtsék a működés elemi feltételeit. Hock kuplerájnak nevezte azt, ami a közgyűlésben zajlott.

Demszky Gábor főpolgármester elismerte, hogy a koalíció működésével nincs minden rendben, és bocsánatot kért a jelenlévőktől. A főpolgármester azt mondta: elvileg az SZDSZ a Fidesszel is tárgyalhatott volna a költségvetésről, gyakorlatilag azonban ezt nem tehetik, mert az MSZP-vel kötött szerződésük nem engedi, és a koalíciós megállapodást nem akarják felbontani. Demszky Gábor közölte: bízik benne, hogy nagyon rövid időn belül össze tudják hívni újra a közgyűlést, és lesz a fővárosnak költségvetése.