Az ügyészség maffiaügynek tekinti az erzsébetvárosi ingatlanpanamát

2009.01.28. 16:35
Az erzsébetvárosi ingatlanügyben bűnszervezet tagjaként elkövetett csalással és más bűncselekményekkel gyanúsította meg az önkormányzat gazdasági bizottságának elnökét szerdán az ügyészség – tudatta közleményében a Központi Nyomozó Főügyészség vezetője.

"A megalapozott gyanú szerint a gazdasági bizottság elnöke a vállalkozóval szándékegységben, az értékbecslő segítségével, szervezetten és összehangoltan - ügyletenként velük külön-külön egyeztetve - rendszeres haszonszerzésre törekedve, egymást követően több ingatlan megvásárlásának a támogatása útján, 2003. és 2004. évben több hasonló 5 évi, illetve ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekményt követett el a VII. kerületi önkormányzat sérelmére" - tartalmazza Keresztes Imre főügyész közleménye.

Az önkormányzat gazdasági bizottságának előzetes letartóztatásban lévő elnökét, a szabad demokrata Gál Györgyöt - aki az SZDSZ VII. kerületi önkormányzati frakciójának vezetője - a főügyészség jelenleg összesen 8 rendbeli különösen nagy kárt okozó, üzletszerűen, elkövetett csalással, 2 rendbeli különösen jelentős kárt okozó, üzletszerűen, elkövetett csalás kísérletével, 10 rendbeli hivatalos személy által kötelességszegéssel, üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel és 11 rendbeli felbujtóként elkövetett magánokirat-hamisítás vétségével gyanúsítja.

A bűncselekményeket Gál a gyanú szerint bűnszervezet tagjaként követte el. A bűncselekmények bűnszervezetben történő elkövetése a btk-ban általános minősítő körülménynek számít. Ha azt a jogerős bírósági ítélet is kimondja, a bűncselekmény büntetési tételének felső határa a kétszeresére (de legfeljebb 20 évre) nő.

A nyomozás eddigi adatai szerint a bűncselekmény-sorozat a VII. kerületi önkormányzatnak összesen mintegy 970 millió forint kárt okozott. A gyanúsítottak további 1,6 milliárd forint kár okozását kísérelték meg. A megalapozott gyanú szerint a gazdasági bizottság elnöke összesen 305 millió forintot kért és kapott a vállalkozótól a közreműködésért.

Az erzsébetvárosi ingatlanügyben eddig összesen 14 önkormányzati lakóház értékesítésével kapcsolatban gyanúsították meg a poitenciális elkövetőket. A főügyészség 2008. október 28-a óta összesen tíz személyt hallgatott ki gyanúsítottként. Közülük heten védekeznek szabadlábon: a strómanként közreműködő személyek, valamint az ügyben érintett vállalkozó. Ugyanakkor jelenleg is előzetes letartóztatásban van 3 gyanúsított: a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának és a pénzügyi bizottságának az elnöke, továbbá az ügyben szereplő értékbecslő.

Az ügyben érintett vállalkozó egy hónapig tartó előzetes letartóztatása december elején szűnt meg. A VII. kerületi lakásépítő kft. kisebbségi tulajdonosát a Népszava korábbi információja szerint vádalku nyomán engedték el, ezt az értesülést azonban a főügyészség nem erősítette meg.

A büntető törvénykönyv szerint bűnszervezetnek minősül a három vagy több személyből álló, hosszabb időre szervezett, összehangoltan működő csoport, amelynek célja 5 évi vagy ezt meghaladó szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekmények elkövetése.