Nem sérül Hagyó elsőbbsége a fővárosban

2008.12.18. 18:17
Nem emelkedik fel holnap új erős ember az MSZP budapesti elnökségének megválasztásán, a jelek szerint a szűk vezérkar marad a régi, az elnökségbe is legfeljebb egy-két friss arc kerül be. Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes továbbra is a főváros első szocialistája lesz, legalábbis jövő tavaszig. Akkor kitörhet a háború a főpolgármester-jelölés körül.

Pénteken emelik pajzsra a budapesti szoci elnökséget, sok új ember nem lesz a nap alatt, a szűkvezérkarban pedig semmiképp, ugyanis a háttéralkuk eredményeképpen ebben a körben egyes jelöléseket produkáltak a fővárosi MSZP-sek. De nem csak az emberek, az erőviszonyok sem >változnak, Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes csapatának primátusa Budapesten érintetlen marad.

Igaz ugyan, hogy a Molnár Zsolt vezette, főként az ifjú politikusokat tömörítő Budapest23 társaság egyre combosodik, de ez a csapat egyelőre Hagyó keze alá dolgozik, legfeljebb pár év múlva lehet rivális erőközpont (példának okáért megesett, hogy Hagyó és a budapesti frakcióvezető közös jelöltjét megfúrta a Budapest23, és saját emberét delegálta a fővárosi közgyűlésbe). Illetve az úgynevezett, Burány Sándor jelenlegi fővárosi pártelnök nevével fémjelzett dél-pesti lobbi is megkapta, amit akart, így teljes a pártbéke.

Úgyhogy az ide tartozó Burány Sándor továbbra is elnökként regnálhat Budapesten, illetve három alelnöke is marad a helyén. A társadalmi kapcsolatokért és képzésért felelős helyettes Horváth Csaba lesz, a gazdaságpolitikai alelnöki poszton Józsa István újrázik. Az ügyvezető alelnöki posztot Molnár Zsolt viszi, aki egyébként Horváth embereként kezdett futni a főváros politikai pályáján, majd átigazolt Hagyóhoz, miközben a Budapest23 egyik vezéregyéniségévé avanzsált. Több budapesti politikus szerint egyébként ő a híd az egymást (leginkább a jövendőbeli főpolgármester-jelöltség miatt) sandán méregető Hagyó és Horváth között.

A tizenkét fős elnökség (ebből két helyet automatikusan a fővárosi közgyűlés frakcióvezetője, Steiner Pál, illetve az országgyűlési képviselőcsoport budapesti honatyáinak vezetője, Pál Tibor visz el) 10 választással betöltött helyére sem túl jelentős a túljelentkezés: itt 11 versenyző állt rajthoz. A budapesti szocik kalkulációi szerint ebben a körben Hagyónak mintegy 4 híve akad, például a Budapest egyik legerősebb kerületét, Kőbányát szállító Andó Sándor, aki akkor állt a X. kerület élén amikor az egyik helyi MSZP-s politikus fiktív tagokat toborzott, majd vesztegetési ügybe keveredett. Szinén a Hagyó körhöz tartozik Tóth Csaba, aki tagbeléptetéssel és -revízióval tarkított két kemény év alatt verekedte ki magának a zuglói elnöki posztot.

A Budapest23 három elnökségi tagot állít csatasorba, pontosabban négyet, de az Index információi szerint Pásztor Tibor V. kerületi frakcióvezető visszalép a jelöltségtől, ha országos választmányi delegálttá emelik (Ez a személy fogja össze a mintegy 150 fős MSZP választmányban ülő több mint 30 budapesti küldött munkáját, így eleve az elnökség tanácskozási jogú tagja.) A pozícióért egyébként Pásztornak Arató Gergely oktatási államtitkárral kell mérkőznie, aki viszont nem biztos, hogy rástartol a posztra). A dél-pesti lobbi elvileg egy emberét tudhatja majd az elnökségben, ahol lesz egy két autonóm is, például a Budapesten belül kvázi önálló királyságként működő XIII. kerület képviseletében.

A 23 kerület megoszlása kicsit átnyaltabb, több individuum akad, a fővárosi MSZP-sek úgy számolnak, hogy nyolc kerület nem kötelezte el magát sehova, őrzi függetlenségét például a Tóth József vezette XIII., a Molnár Gyula által irányított XI., vagy éppen a VI. kerület is. Hagyó mintegy 6 kerületet tudhat maga mögött, a Budapest23 farvizébe 5 kerület állt be, a dél-pesti lobbi pedig 4 kerülettel kalkulálhat. Egyelőre teljes a pártbéke, azonban a szocik nyáron már csetepatékra számítanak, ugyanis 2009 december 15.-ig kell eldönteni, ki lesz az MSZP főpolgármester-jelöltje. Akkor vélekednek forrásaink, hacsak nem tűnik fel egy bitang erős harmadik, kitör a Hagyó-Horváth háború.