Tovább működik a Magyar Gárda

2008.12.17. 11:48
A Magyar Gárda Mozgalom tovább folytatja tevékenységét, mert a Fővárosi Bíróság csak a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesület feloszlatását mondta ki első fokon. Az MSZP frakcióvezetője szerint a bíróság ítélete azt üzeni, hogy Magyarországon nem lehet megfélemlíteni, kisebbségek ellen lázítani. Gyurcsány Ferencnek nagy kő esett le a szívéről, a döntést Robert Fico szlovák kormányfő is üdvözölte.

„Mozgalmunk szent meggyőződéssel vallja, hogy az őt szülőatyjaként létrehívó Egyesület semmiféle jogszabályba ütköző cselekedetet nem vitt végbe, így az ítélet szerintünk nem megalapozott" - olvasható a Magyar Gárda Mozgalom közleményében. A Fővárosi Bíróság kedden hozott elsőfokú, nem jogerős ítéletével feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet (a mozgalom az egyesület feloszlatására irányuló perben végig azt hangoztatta, hogy nem azonosak az egyesülettel).

A mozgalom szerint a polgári per megindítása politikai nyomásra történt, és így született az ítélet is. Ennek kapcsán a szóbeli indoklásra hivatkoztak, amelyben elhangzott, hogy a mozgalom tatárszentgyörgyi felvonulása a parlamenti pártok és a közjogi méltóságok szerint "cigányellenes" volt. Úgy fogalmaztak: "egy bírósági ítélet pártok, valamint nem kizárólag az igazságszolgáltatás hatalmi ágához tartozó közszereplők véleményét használja fel egy bírósági ítélet megalapozásaként".

A közlemény szerint megelégedéssel fogadták az ítélet indoklásának azt a részét, mely kimondja, hogy e döntésnek a Magyar Gárda Mozgalomra nézve semmilyen kihatása nincs. "Így Mozgalmunk tevékenységét továbbra is az eddigieknek megfelelően folytatja!" - írták.

A Magyar Gárda egyesület feloszlatásának szimbolikus hatása nagyobb, mint a konkrét jelentősége - mondta Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője szerdán, a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában. "Ilyen ügyben először a magyar bíróság kimondta, hogy ezt ne", Magyarországon ne lehessen megfélemlíteni, kisebbségek ellen lázítani, az elrettentés módszereit alkalmazni - fogalmazott a kormánypárti politikus.

Kiemelte azonban: a bíróság most csak az egyesület feloszlatását mondta ki első fokon. Hozzátette: bízik benne, hogyha nem egyesület, hanem mozgalom néven "ugyanezek a legények ugyanilyen céllal masírozni kezdenek", akkor ez az ítélet könnyebb hivatkozási alapot adhat az ellenük való eljárásra.

Gyurcsány Ferencnek nagy kő esett le a szívéről, amikor értesült az ítéletről. A miniszterelnök aggódott, hogy másként fogja látni a bíróság a gárda ügyét, mint ahogyan "azt hiszem az ország többsége látja és ahogyan én látom". Mint mondta, sokszor tapasztalták, hogy "a mi igazságérzetünk" és a jog igazsága sokszor nem találkozott. "Örülök, hogy most elsőfokon ez találkozott, azt várjuk, hogy később a jogerős döntés is ugyanezt fogja megerősíteni" - jegyezte meg.

Gyurcsány hozzátette: ez a bíróság dolga, "a mi dolgunk az, hogy politikai eszközzel lépjünk fel ezekkel a jelenségekkel szemben". Gyurcsány szerint óvni és őrizni kell a gyülekezés, az egyesülés szabadságát, de ez a szabadság nem terjedhet odáig, hogy mások más nagyon fontos szabadságjogát megsértse.

A Magyar Demokratikus Charta megnyugvással fogadta a Fővárosi Bíróság elsőfokú döntését. A charta szóvivői, Bauer Tamás, Fleck Zoltán, Vásárhelyi Mária és Vitányi Iván szerint ez az ítélet arról tanúskodik, hogy a hatályos magyar jog is lehetővé teszi a fellépést a kisebbségek elleni uszítással, az emberek fenyegetésével, a köztársaság normáinak semmibe vételével szemben. Hozzátették: az ítélet arról tanúskodik, hogy Magyarország mégiscsak európai ország, hogy a rendszerváltás óta szabad országban élünk.

A Fővárosi Bíróság döntését Robert Fico szlovák kormányfő is üdvözölte. Robert Fico szerint ennek a "félfasiszta szervezetnek" a betiltása jó hír, s örülne, ha ugyanilyen sorsra jutna a többi hasonló magyarországi szervezet is.

A Fidesz szóvivője nem kívánta kommentálni a Magyar Gárda feloszlatásával kapcsolatos nem jogerős bírósági döntést. Szijjártó Péter azt mondta, nagyon szerencsétlennek gondolná, ha egy politikus nem jogerős bírósági döntéseket kommentálna.