Kevés orvos akar gyermeket gyógyítani

2008.10.22. 16:33
Az öt éves általános szakmai gyakorlat után kevés orvos hagyja ott a klinikát, hogy egy kevésbé jövedelmező pályát válasszon. A szakképzett gyermekorvosok viszont hatékonyabb és korszerűbb kezelést tudnak biztosítani a gyerekeknek, mint a felnőtteket is ellátó háziorvosok.

Feleannyi gyermekorvosi rezidensi helyet finanszíroz az állam, mint amennyire szükség lenne, nyilatkozta Szabó László a Magyar Gyermekorvosok Társaságának elnöke. A képzési nehézségeken kívül ennek az is az oka, hogy egyre népszerűtlenebb ez a szakma a fiatal orvosok körében. A beteg gyerekek szüleinek hálája és a paraszolvencia ugyanis korántsem akkora ezen a területen, mint azt a közvélemény gondolja.

A körülbelül 30 százalék betöltetlen házi gyermekorvosi praxis miatt egyre több kistelepülésen a felnőtteket kezelő háziorvosok látják el a gyermekeket is. Egy magyar felmérés szerint jobb ellátást kapnak azok a gyerekek, akiket gyermekorvos kezel. Az elnök példaként elmondta, hogy a gyermekorvosok nem terhelték annyira a kis betegeket antibiotikummal, mint az általános háziorvosok, és sokkal gyakrabban írtak fel a gyerekeknek speciális, korszerű gyógyszereket és védőoltásokat is.

A házi gyermekorvosok átlagéletkora 57 év, de sok helyen 70 éves szakorvosok látják el a gyerekeket. Ezen a helyzeten leginkább az segítene, ha megnövelnék a képzési helyek számát és külön házi gyermekorvosi rezidenshelyeket hoznának létre. Jelenleg ugyanis csak általános háziorvosi képzési lehetőség van, a gyermekorvosok pedig az 5 éves szakmai gyakorlat után nem szívesen mennek ki a klinikáról főleg kis településekre gyermek háziorvosnak, mondta Szabó László.