További Belföld cikkek
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarország északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
Az adófelajánlások tekintetében legtámogatottabb hazai non-profit szervezet |
Az APEH az alapítvány bankszámlájának zárolását követően nyilatkozatot adott ki, amelyben közölte: már 1999 februárjában tudatták a kiemelten közhasznú szervezettel, hogy nem jogosult a felajánlásokra, mivel nem közalapítvány. Az elöbbi a megalakulását követően harmadik év után jogosult az egyszázalékokra, míg az utóbbi már egy éves működést követően igényt tarthat ezekre.
Tévedésből kiutalt milliók
Annak ellenére, hogy az adóhatóság 1999-ben levélben megerősítette elöbbi álláspontját, tévedésből mégis kiutalták a felajánlásokból összegyűlt 102 millió forintot. Amikor 2000. szeptemberében visszakövetelték az összeget, az alapitvány megtagadta annak kifizetését, és pert indítot az APEH ellen. Az APEH szerint a pénz visszafizetéséről szóló határozat jogerős és végrehajtható attól függetlenül, hogy az ügyben bíróság előtt jogvita zajlik. Az adóhatóságnak pedig attól függetlenül kötelessége a pénz beszedése, hogy a rákbeteg gyermekek megsegítésének gondolatával teljes mértékben azonosul.
Ellentmondó nyilatkozatok
Az alapítvány elnöke azzal érvel, hogy bár 1999-ben valóban tájékoztatták őket arról, hogy nem jogosultak a pénzre, nem sokkal késöbb az adóhatóság egyik képviselője azt nyilatkozta, hogy a kiemelten közhasznú szervezeteknek sem kell kivárniuk az alapítástól számított három évet. A nyilatkozatot követően az APEH-től kértek ezügyben írásos megerősítést, amelyet meg is kaptak. Az alapitvány ezt követően kezdett országos adománygyűjtő kampányba, és 1999 novemberében meg is kapta az adakozásból összegyült 102 millió forintot. Balogh szerint a három éves megszorítás, amelyre az APEH is hivatkozik a kiemelkedően közhasznú szervezetkre nézve diszkriminatív, hiszen a minősítésük szerint ugyanolyan kötelezettségeik vannak, mint a közalapitványoknak.
|
A Fidesz frakció szóvivője Halász János a múlt héten bejelentette: az eset kapcsán a nagyobbik kormánypárt törvénymódosítást készít elő, amelynek lényege, hogy a jövőben a közhasznú és a kiemelkedően közhasznú szervezeteknek ne három, hanem csupán két illetve egy évet évet kelljen várniuk, amíg megkezdhetik az egyszázalékos felajánlások gyűjtését. A módosítás elfogadásával Balogh szerint megszűntetnék azt a joghézagot, amelyet az APEH számukra kedvezőtlenül értelmez. Az egyszázalékos törvény meghozatalakor ugyanis a kiemelkedően közhasznú közalapitvány fogalmát még nem kodifikálták. A mintegy 236 millió forint sorsáról gyorsított eljárás keretében dönt a bíróság. Az első tárgyalásra január 22-én, hétfőn kerül sor.