A legfőbb ügyész lelépésének háttere
További Belföld cikkek
-
Cáfol a KDNP: Semjén Zsolt nem találkozott a Tisza Párt standját megtámadó férfival
- Népszava: Felkészítés nélkül dobhatták az éles kézigránátot az újdörögdi kiképzésen
- Mészárlásra készült egy magyar gimnazista, politikusokkal és diáktársaival számolt volna le
- Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott
- Debrecenben épül a Természettudományi Múzeum új épülete
Györgyi Kálmán Budapesten hétgyermekes orvoscsaládban született. A Rákóczi Ferenc gimnáziumban tett érettségi vizsga után 1964-ben az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán avatták doktorrá. 1980-ban kandidátusi címet szerzett, majd 1989-ben docensként dékánná választották a pesti jogi karon.
1990-ben a parlament 82 százalékos többséggel (246 : 54 arányban) választotta meg legfőbb ügyésznek. "Megválasztásom napján, az első rádióinterjúmban elmondtam, hogy fontos feladatomnak tekintem az ügyészség közjogi helyzetének megváltoztatását... Az ügyészséget a végrehajtó hatalomhoz kell kapcsolni, annak felügyelete alá kell helyezni... A legvonzóbb szakmai kihívás számomra az ügyészség reformjának előkészítése volt, s ennek szenteltem a legtöbb energiát" - idézte 1993-ban a HVG.
A modellváltás az eredeti értelemben nem jött össze. Azonban a jelenlegi, Európában csaknem példa nélküli - a kontinensen az ügyészségek ma általában kormány-alárendeltségben működnek - ügyészségi struktúra fenntartása s további működtetése szintén merész, sőt talán jogtörténeti jelentőségű lépésnek bizonyult. A végrehajtó hatalomtól független vádhatóság üzemeltetését ugyanis Magyarország az ugyancsak negyvenéves diktatúra után demokratizált Portugália után Európában másodikként próbálja ki.
Legegfőbb ügyész már az Antall-kormány idején is szembekerült párszor az országgyűléssel, amikor a hozzá intézett első négy interpellációra adott válasza közül (1990 végén és 1991 elején) hármat is (igazságtétel, Dunagate-ügy, 1956-os sortüzek) leszavaztak a képviselők. Később, 1992-1993 fordulóján a kormány erős emberei, a belügy-, az igazságügy- és a honvédelmi miniszter kezdték támadni az ügyészséget, főként az 1956-os sortüzek pereiben tanúsított tartózkodó magatartása miatt. Györgyiék a taxisblokád kapcsán sem indítottak eljárást közüzem működésének megzavarása miatt.
A leghevesebb, közvetlenül Györgyi Kálmán személye ellen irányuló kampányt Szabó Lukács MIÉP-es képviselő indította 1993 szeptemberében a valaha MSZMP-tag legfőbb ügyész ellen. Az egykor MDF-es képviselő lényegében azzal vádolta meg az ügyészi szervezet legfőbb irányítóját, hogy meghamisította önéletrajzát, s így 1990-ben a parlamentet megtévesztve jutott magas tisztségéhez. Györgyi - megemlítve, hogy őt már ez az Országgyűlés választotta meg - a kérdéseket válaszra se méltatta, a hangnemet pedig visszautasította. (A legfőbb ügyész megválasztása előtt egyébként külön is megkérdezte a képviselőket, "van-e valakinek észrevétele" a személyi javaslattal kapcsolatban, ám senki sem jelentkezett.)
A MIÉP akkor megpróbálta Györgyi felmentését kezdeményezni, de a dolog "kivitelezhetőségéről" megoszlottak a vélemények. Horváth Balázs exbelügyminiszter úgy nyilatkozott, hogy az indítvány teljesítésének jogi akadálya nincs. Hack Péter SZDSZ-es képviselő ugyanakkor azt mondta: "A MIÉP követelése éppúgy teljesíthetetlen, mint mondjuk egy miniszter eltávolítására vonatkozó képviselői indítvány." Tudniillik a legfőbb ügyész visszahívásának lehetőségét éppen a köztársasági alkotmány vonta meg 1989. október 23-án a parlamenttől.
Az incidens pályafutásának legsúlyosabb kríziséhez vezetett, e napokban Györgyi - ügyészségi szóbeszéd szerint - a lemondás gondolatával is foglalkozott. Az interpellációra utólag írásban megadott válaszáról tartott voksolás 1993. október 5-én így voltaképpen bizalmi szavazásnak volt tekinthető, amit Györgyi Kálmán végül is 175 : 7 arányban "megnyert".
Az 1994-es választás után egy olyan párt, az MSZP szerezte meg a képviselőházban az abszolút többséget, amely a legfőbb ügyész parlamenti kiszolgáltatottságának fölszámolására merőben más megoldást javasol, mint Györgyi Kálmán s a hozzá hasonló álláspontot valló másik öt parlamenti frakció. Az MSZP úgy érvelt, hogy miként 1989-ben megszűnt a Legfelsőbb Bíróság elnöke parlamenti kérdőre vonásának lehetősége, ugyanúgy fel kellene számolni a legfőbb ügyész interpellálhatóságát is. A legfőbb ügyésznek be kellett látnia, legfőbb ambíciója megvalósítására záros határidőn belül vajmi kevés reménye maradt - az új helyzetben nem bírálta felül korábbi álláspontját, annyit azonban elismert, hogy az ügyészség független státusában is képes ellátni feladatait. 1996-ban mind az ő, mind Solt Pál, a Legfelsőbb Bíróság elnökének mandátumát meghosszabította az országyűlés.
Az Orbán-kormány újra elővette az ügyészség kormány-ellenőrzés alá vonsásának ötletét 1998. szeptemberében. Akkor Györgyi úgy fogalmazott: "A kormányjavaslat igényes, tisztességes jogi munka, ami a kényes kritikusok ízlését is kielégíti." A javaslat szerint a legfőbb ügyész nem a parlamenttől kapná hat évre szóló megbízatását, hanem határozatlan időre a köztársasági elnöktől, aki csak a kormányfő és az igazságügy-miniszter által javasolt személyt nevezhetné ki a tisztségre. Az alkotmánymódosítás kétharmados többséget igényelne, de a javaslatot az MSZP továbbra sem támogatja.
Györgyi Kálmán március 6-án benyújtotta lemondását. A törvény értelmében a legfőbb ügyész a köztársasági elnök útján az Országgyűlés elnökéhez intézett nyilatkozatával bármikor, indokolás nélkül lemondhat megbízatásáról, ehhez elfogadó nyilatkozat nem szükséges. Orbán Viktor a lemondást a legfőbb ügyész személyes döntésének minősítette. Áder János, az Országgyűlés fideszes elnöke közölte, ő ugyan ismeri Györgyi Kálmán indokait, de szavát adta neki, hogy erről nem beszél. Mint mondta, a közeljövőben tárgyalnak arról, hogy a törvényben rögzített hat hónapos határidőn belül meddig látja még el hivatalát. A legfőbb ügyész személyére a köztársasági elnök tehet javaslatot, az államfő dönthet a jelölési eljárás megindításáról.
Többen úgy vélik, Györgyi döntésének egyik oka - amit állítólag már néhány héttel korábban is jelzett Ádernek - az MTV csonka médiakuratóriuma kapcsán kibocsátott ügyészségi állásfoglalás lehetett: a házelnök több alkalommal is úgy nyilatkozott, hogy a parlamentet a legfőbb ügyésznek a kuratórium törvénysértő megalakítására utaló álláspontja semmire nem kötelezi, s az nem áll összhangban az Alkotmánybíróság vonatkozó állásfoglalásával.
A parlamenti pártok nagy része sajnálatát fejezte ki a döntés miatt, de természetesen mindenki másképp értékelte azt. Az ellenzék egyértelműen az elmúlt hetek médiakuratóriumi csatározását látja a dolog hátterében. A MIÉP szerint az átvilágítási törvény tervezett módosítása a lemondés oka, mert szerintük a legfőbb ügyésznek konfliktust okozhatott volna, ha az átvilágítandók körének bővítése nyomán napvilágra kerül, mely munkatársai működtek együtt korábban az állambiztonsági szervezetekkel. Hende Csaba (MDF) és a Bánk Attila (FKgP) nem kommentálta a történteket, de Hende a Népszabadságnak kijelentette: bízik abban, hogy a három koalíciós párt meg fogja találni Györgyi méltó utódját.
Halmai Gábor közjogi szempontból abszurdnak nevezte, hogy az új legfőbb ügyész személyéről kormánykörök és az Országgyűlés elnöke előzetes megbeszéléseket folytasson. A jelölés kizárólagos joga a köztársasági elnököt illeti, aki ilyen tárgyalásokat folytat, az államfő hatáskörét vonja el - nyilatkozta Halmai. A kormánypártok jelöltje a legtöbb hír szerint Polt Péter, az ombudsman általános helyettese, mások szerint esetleg Horváth Balázs exbelügyminiszter lenne.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Egy kisebb kivizsgálást sem úszhatunk meg 100 ezer forint alatt a magánegészségügyben
Az egynapos műtétek 300 ezer forinttól kezdődnek, de van, ahol milliós tétellel kell számolni.
március 22., 15:07
- Belföld
Népszava: Felkészítés nélkül dobhatták az éles kézigránátot az újdörögdi kiképzésen
A lap információi szerint egy ilyen kiképzés mindössze 18 napból áll.
16 perce
- Belföld
Kovács Csaba lett a MOME új rektora
A Prima Primissima díjas építész mandátuma a 2025–26-os akadémiai év végéig szól.
március 22., 15:18
- Mindeközben
Matt Damon nagy szakállal, Zendaya fehér ruhában látható az Odüsszeia forgatási fotóin
3 órája
- Belföld
Több ezer adag kábítószert foglaltak le a rendőrök
A dílerek 2024 eleje óta üzleteltek a városban és környékén.
március 22., 17:27
- Belföld
Autóba rohant egy mentő Újpesten
A mentősofőr a keresztbe áthaladó járművet csúnyán elkapta oldalról.
március 22., 17:21
- Belföld
Ukrajnáról és a Pride-ról beszélgetett Szijjártó Péter az osztrák külügyminiszterrel
Utóbbiról kiderült, hogy teljesen más álláspontot képviselnek.
március 22., 18:45
- Címlapon
Videón, ahogy a földrengés utáni áradás elsöpri az embereket Mianmarban
Ezer fölé emelkedett a halálos áldozatok száma.
4 órája
- Belföld
Lecsapott a Nemzeti Védelmi Szolgálat, három körözött férfi került rendőrkézre
Videó is készült az elfogás pillanatairól.
március 22., 13:22
- Belföld
Bicskénél folytatódik a győri vonal felújítása, március 24-től változik a menetrend
Egy vágányon folyamatosan fenntartják a vonatközlekedést Herceghalom és Bicske között is.
március 22., 21:06
- Címlapon
Nincs vége a zebraügynek, Orbán Viktor már az Állatorvostudományi Egyetemen is erről tárgyalt
A hallgatókkal egyeztetett.
3 órája
- Címlapon
Mészárlásra készült egy magyar gimnazista, politikusokkal és diáktársaival számolt volna le
Célja az volt, hogy annyi embert végezzen ki, amennyit csak lehetséges.
35 perce
- Belföld
Mit tehet az örökös, ha ki nem fizetett tartozásokat, nagy összegű adósságot örököl?
Az elhunyt hagyatékához nemcsak a vagyontárgyai tartoznak, hanem az adósságai is.
március 22., 05:49
- Belföld
„Az Orbán által ígért putyini »nagytakarító« törvények még csak ez után jönnek” – Újabb tüntetést szervez Hadházy Ákos
Március 25-én várja az embereket az Erzsébet híd pesti hídfőjénél.
március 22., 07:11
- Mindeközben
Besurranó tolvaj lett egy kutyából, mire rájött a sintér, mit akar, bolondot csinált mindenkiből
4 órája
- Címlapon
Robert Fico szerint levegő útján került át a száj- és körömfájás vírusa Magyarországról Szlovákiába
A szlovák miniszterelnök rendkívüli kormányülést hívott össze.
1 órája
- Mindeközben
Sydney Sweeney csobbant egyet a medencében, és ezzel robbantotta is a lájkbombát
tegnap, 22:00
- Mindeközben
Varga Viktor durva videóval jelentkezett be Baliról: „Halálközeli élményünk volt az óceán közepén”
tegnap, 21:22
- Mindeközben
Demcsák Zsuzsa egy mondattal beoltotta új frizurája miatt Nagy Zsolt Leót, aki csak pislogni tudott a beszóláson
tegnap, 20:20
- Belföld
Több százan tüntettek Sóskúton a tervezett akkugyár ellen
Kifütyülte a tömeg Gulyás Gergelyt.
március 22., 07:42
- Belföld
A szülőket még inkább megviseli a gyerek cukorbetegsége, mint magukat a kicsiket
Az állandó aggodalom mentálisan kimeríti őket – derült ki egy felmérésből.
március 22., 12:24
- Belföld
Kormánytisztviselő tenyerében robbant kézigránát Újdörögdön, mindkét kezét elveszítette
Az újdörögdi balesettel kapcsolatban nyilatkozott Somogyi Zoltán vezérőrnagy.
március 22., 10:22
- Belföld
Egy hét alatt már ezren foglaltak nem lakhelyük szerinti szakrendelőbe időpontot
A Belügyminisztérium államtitkára számolt be a hírről.
március 22., 08:44
- Belföld
Kocsis Máté új szabályt hozna arra, hogy külföldről ne lehessen médiafelületet finanszírozni
A Fidesz frakcióvezetője szerint több felületen is finanszírozhattak „kormányellenes tevékenységet”.
március 22., 11:53
- Címlapon
Hadházy Ákos képeket osztott meg Matolcsy Ádám feleségének luxuséletéről
A politikus állítja, hogy hiteles információk birtokába jutott.
2 órája
- Belföld
Megmentettek egy iskolát a bezárástól, de folytatódnak a tankerületi átszervezések
Egyes intézményekben túl kevés, máshol túl sok a gyerek.
március 22., 08:18
- Belföld
Valós fájdalomnak élik meg a gyerekek a lelki problémákat
Robotterápia, M3-tréning, éber-hipnózis – úttörő fajdalomcsökkentést alkalmaznak a Bethesdában.
március 22., 09:42
- Címlapon
Magyar Péter: Várhatóan napokon belül őrizetbe vesznek NER-oligarchákat
A Tisza Párt elnöke szerint új gazdára várnak a jegybanki milliárdok.
2 órája
- Címlapon
Bordélyházat üzemeltetett a kecskeméti ügyésznő, a vád képviselőjéből lett vádlott
A jogi képviselő prostituáltakat foglalkoztató panziót működtetett a városban.
45 perce
- Címlapon
Miniszterelnöki megbízást kapott Gáspár Győző
Orbán Viktor személyesen írt neki levelet.
tegnap, 19:51