Egymilliárdot bukik a Hospinvest az egri kórházon

2008.10.16. 14:10
A Hospinvest várhatóan a jövő héten megköti a szerződést az egészségbiztosítóval, így november 1-től átveszi az egri Markhot Ferenc kórház üzemeltetését. A cég közel 1 milliárd forintnyi tartozást és követelést is átvesz. Kollányi Gábor a Hospinvest elnöke azt mondta: mivel veszteséges kórházakat vesznek át, természetes, hogy a cég nem nyereséges, de pénzügyi helyzetük stabil.

A Hospinvest Zrt. várhatón a jövő héten megköti a finanszírozási szerződést a Fővárosi és Pest Megyei Egészségbiztosítási Pénztárral, és november 1-től átveszi a Markhot Ferenc kórház működtetését Egerben, mondta az Indexnek Kollányi Gábor a cég elnöke. (Bár az egri kórházról van szó, a finanszírozási szerződést a cég budapesti székhelye szerint illetékes egészségbiztosítóval kötik, ezért nem a Heves megyei, hanem a Fővárosi és Pest megyei Egészségbiztosítási Pénztárhoz tartozik az ügy).

A Hospinvest két héttel ezelőtt kapta meg a működési engedélyt az egri kórházra. A cég vezetői akkor úgy nyilatkoztak, hogy néhány nap alatt megkötik a szerződést az egészségbiztosítóval. Azóta több mint két hét telt el. A szerződéshez nagy mennyiségű adatot kell mellékelni, s ezeket kézzel bevinni. Az adategyeztetés nagyon sok időt vesz igénybe, indokolta a késlekedést Kollányi Gábor.

Az egészségbiztosító nem engedélyt fog kiadni, hanem polgárjogi szerződést köt az egri kórházat üzemeltető társasággal. A korábbi gyakorlat szerint ehhez működési engedélyt, köztartozásokról szóló nullás igazolást és a feladatok átvételéről és átadásáról szóló jegyzőkönyvet kell mellékelni. A finanszírozási szerződés ahhoz szükséges, hogy az OEP a kórházban végzett ellátások összegét kifizesse a kórháznak. A szerződésben azt határozzák meg, hogy az OEP milyen ellátásokat, és azok közül mennyi költségét fizeti ki a működtető Hospinvestnek.

A cég vezetője cáfolta, hogy a késlekedésben szerepet játszanának a Hospinvest veszteségeiről, tartozásairól szóló hírek. Az utóbbi időben nyilvánosságra került, hogy a cég 1,6 milliárdos veszteséggel küszködik, ami annyi, mint a cég eszközeinek értéke. (Ez utóbbit a cég cáfolta, a Hospinvest eszközeinek értéke ugyanis közlésük szerint 11 milliárd forintot tesz ki.)

„Mitől lennénk nyereségesek, amikor súlyosan veszteséges kórházakat veszünk át", reagált a hírekre a Hospinvest elnöke. . A cég szerint ugyanakkor a sajtóban az anyagi helyzetükről szóló adatokat vagy szándékosan magyarázzák félre, vagy tévesen értelmezik. A legfontosabb, hogy a cég tőkeellátottsága és hitelezettsége megfelelő, a veszteségek lefaragása pedig tervezetten, hosszabb távon zajlik, mondta Kollányi Gábor. A Hospinvest célja éppen az, hogy az átvett kórházak veszteségeit ledolgozzák, és fejlesztésekkel átalakítással hosszú távon nyereségessé tegyék őket, tette hozzá.

A gyöngyösi kórház tavalyi átvételével a Hospinvest rögtön 800 millió forint adósságot vállalt át. A kiskunhalasi kórház finanszírozása tavaly előre nem látható módon 1 milliárd forinttal csökkent, miután a kormány tavalyi ágyszámleépítésekor csökkentették az aktív ellátást az intézményben, sorolta Kollányi.

A Hospinvest Egerben átveszi az intézmény több mint 400 millió forintos tartozását, szükség lesz azonnali technológiai beruházásokra, s van még közel 300 millió forint követelés műhibaperekből, illetve egyéb ügyeletekből. A cég ezért úgy számol, hogy Eger átvétele után 2008 végére további egymilliárd forint vesztesége lesz, mondta a Hospinvest elnöke.

Kollányi ezért nem zárta ki, hogy Eger átvétele után újabb tőkeemelésre lesz szükség. A cég stabilitását ugyanakkor épp az mutatja, hogy a veszteséget tőkeemeléssel tudják pótolni. Ezt azért teheti meg a Hospinvest, mert tőkeerős pénzügyi háttérrel rendelkezik, így tudja a veszteséget és a fejlesztéseket is fedezni.

A cég különböző hitelformákat vesz igénybe az egészségügyi szolgáltatások finanszírozásához, a kereskedelmi tevékenységhez és a vagyonkezeléshez, beruházásokhoz. A gyógyszer-kereskedelemmel kapcsolatos beszállítói tartozásokat folyószámlahitellel, a három hónapos késleltetéssel érkező OEP kintlévőségeket forgóeszköz-hitellel hidalják át, a beruházásokat pedig hosszú lejáratú projekthitelekkel finanszírozzák. Egy-egy ilyen hitel összege gyakran tízszerese a fejlesztést végrehajtó projektcég árbevételének, nem mindegy, hogy mit mihez viszonyítunk, mondta Kollányi.

A cégnek mindezek ellenére korlátozó záradék nélküli mérlege van. A cég a nemzetközi számviteli-pénzügyi jelentési előírások (IFRS) szerint is elkészíti a konszolidált mérlegét, s a Hospinvestbe 2007-ben 4 millió euróval társtulajdonosként beszálló Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) eddig nem kifogásolta a cég pénzügyi helyzetét, hívta fel a figyelmet Kollányi Gábor.