Kóka János: Készen állok a megmérettetésre

2008.02.29. 12:46
A szabad demokrata pártelnök már nem tartozik háza árával családi cégének, szerinte a parlament még a nyári szünet előtt megszavazza az adóreformot, és várja a borsodi botrány vizsgálatának végét. Ha tisztújítás lesz, beszáll a ringbe.

Ön szerint mi történhetett tavaly márciusban? Egyedi eset a borsodi?

Azért rendeltem el vizsgálatot, hogy kiderüljön, történt-e szabálytalanság a tavalyi elnökválasztáson. A vizsgálatot Jüttner Csaba, a szomszéd megye elnöke, Vásárosnamény polgármestere vezeti. Az SZDSZ a demokratikus ellenzék pártja, számunkra különösen fontos érték a szabad és tiszta választás.

Nem engedhetjük meg, hogy ebben a kérdésben bármi kétely vagy rossz érzés fennmaradhasson. A párt érdeke, hogy zéró toleranciát hirdessünk. Egyszerűen nincs helye köztünk olyanoknak, akik semmibe veszik a szabályokat, vagy erre bárkit felbujtanak.

Azt mondta nekünk, felállt, és jól működik a központi apparátus. Hogyan lehetséges, hogy senki se tudta, hogy a jelenléti ívet leadták a bíróságra?

Fotó: Barakonyi Szabolcs

Azt mondtuk, hogy nálunk már nincsenek ilyen ívek, mert megsemmisítettük őket. Egyébként pedig az is kissé furcsa, hogy – a személyes adatok védelmére fittyet hányva – rövid időn belül a televíziókban mutogatták küldötteink nevét.

Lesz rendkívüli tisztújítása az SZDSZ-nek, és ha igen mikor?

Most az ország érdeke az első. Az, hogy markáns, világos beszédre épülő népszavazási kampányban mondjuk el: elég volt a szocializmusból, elég volt a demagógiából. Magyarország egyszer már nemet mondott a kádári ingyenesség hamis illúziójára.

Elindultunk egy úton, nem fordulhatunk vissza a múltba. A liberális választók ezt várják tőlünk. A vizsgálat eközben a lehető leggyorsabban ki fogja deríteni, hogy mi történt tavaly márciusban. A vizsgálat eredménye alapján a párt vezető testületei hoznak döntést a további teendőkről. Egy biztos: ha szükség lesz a küldöttgyűlés összehívására, akkor a lehető legrövidebb időn belül lesz küldöttgyűlés. Ami engem illet, bármikor hajlandó vagyok újra ringbe szállni. Én készen állok.

Korábban volt a Jövő követei nevű formáció. Létezik még?

A Jövő követei nevű formációból és az Új Generációból, meg a Liberális Fiatalok Egyesületéből olyan programot készítenek, ami lehetővé teszi, hogy sok száz fiatal jöjjön az SZDSZ-be, én bennük látom a párt dinamikaépítésének lehetőségét. Ez működik is, bár korábban voltak köztük ellentétek, többen azt hitték, hogy ez külön hatalmi centrum akar lenni.

Már akkor is elmondtam, hogy nem erről van szó. Most egészen jó az együttműködés, ahogy jobb az együttműködés az Új Generációval is, mint bármikor korábban. Finanszírozásuk van, programjaik vannak, egész jó megjelenéseik vannak, úgyhogy én lelkes vagyok a fiataloktól.

Ha jól emlékszünk, a borsodi botrányt kirobbantó Köteles Péter is a Jövő követeinek volt az egyik oszlopa.

Volt egy fénykép, amin közösen szerepelünk. Ezzel kapcsolatban csak Kuncze Gábor klasszikusa jut eszembe, amikor egy hasonló ügyben azt mondta az őt vádoló fideszesnek, hogy önnel is lefotóztak, arra sem vagyok büszke.

Mennyire hiteles az SZDSZ-től Medgyessy száznapos programjainak megszavazása után azt állítani, hogy a közelgő népszavazás a szocializmusról szól, amikor ez a hat évvel ezelőtti osztogatás épp a gondoskodó állam ideáját erősítette?

Egyetértek azzal, hogy a rendszerváltás utáni időszak egyik legnagyobb hibája a Medgyessy-kormány száznapos programja volt. Azonban a két nagy párt ígéretversenyéért nem az SZDSZ a felelős. Ráadásul a kormánypártok mellett a Fidesz is megszavazta a száznapos programot. Majd 2006-ban azt mondta, hogy rosszabbul élünk, mint négy éve, és újra, még több osztogatást, 14. havi nyugdíjat ígért.

A populizmus azóta is sok ezer milliárd forint plusz költséget jelentett az országnak. A népszavazás is erről szól. Arról, hogy az egykori rendszerváltó Fidesz most a szocializmus hazugságait próbálja visszacsempészni a politikába. Azt, hogy az egészségügy és az oktatás lehet egyszerre ingyenes és minőségi is. A Fidesz szerint a kórházaknak nem kell a havonta milliókat jelentő kórházi napidíj, a háziorvosoknak nincsen szükségük a havi 180 ezer forint bevételt hozó vizitdíjra a fejlesztésekhez. Pedig dehogynem.

Hány százalék nemmel volna elégedett?

Nekünk az a feladatunk és a célunk, hogy a 3-400 ezer szavazónkat elvigyük voksolni. De ennél jobb eredmény is lehet: az elmúlt hetekben folyamatosan csökken az igenek, és nő a nemek aránya. Ahogy a kampány halad, egyre többen gondolják, hogy nem igazságos, ha azok fizetik a diplomával járó előnyöket, akik nem járnak egyetemre. A 16 évvel hosszabb életet, az átlagosnál kétszer magasabb fizetést vagy a biztosabb munkahelyeket.

Korábban azt ígérték, a népszavazási kampányban folyamatosan kommunikálni fogják, mennyit költ a párt népszavazási kampányra, és ezt várják el a többi politikai erőtől is. Azóta annyi derült ki, hogy 50 és 100 millió között lesz a kampány végösszege. Most hol tartanak a költésben?

Most is azt mondhatom, ebbe a keretbe bele fogunk férni. Azért nem mondható pontosabb összeg, mert csak nemrég dőlt el, hogy melyik tévén lehet majd egyáltalán hirdetni. De a vidéki kampánykörút költségei sem látszanak még, mert az állomások egy része még hátra van. A kampány végén közöljük, és reméljük, hogy Tarlós István is közli majd, hogy mi mennyibe került.

SZDSZ-elnökként elégedett a megszavazott egészségügyi törvénnyel?

Akkor lettem volna maradéktalanul elégedett, ha az SZDSZ több-biztosítós, liberális modelljét fogadta volna el a parlament. Kompromisszum született, de örülök, hogy legalább valami elkezdődött. Fékezett habzású a verseny, túlzott az állami szerepvállalás benne, de azért mégis verseny.

Az adóreformról milyen konkrétum tudható?

A helyzetet akár biztatónak is nevezhetném, hiszen először azt mondta a pénzügyminiszter, hogy ötvenmilliárd mehet adócsökkentésre. A miniszterelnök egy külföldi lapnak 120 milliárdról beszélt, majd ez a szám felment kétszázra, és a mostani beszélgetések már 300 milliárdról szólnak.

Pedig még csak most kezdtük soronként átnézni a költségvetést, hogy hol lehetne még lefaragni. Mi a nemzeti össztermék két százalékával megegyező adócsökkentést tartanánk kívánatosnak. Ez körülbelül 540 milliárd forint. Ennyiből érdemben lehetne csökkenteni a munkajövedelem közterheit.

Mikor érezhetnek ebből az emberek bármit is?

Egy nagy lépést kell tenni 2009 elején. Abban körvonalazódik az egyetértés, hogy jelentősen egyszerűsítsük az adórendszert. Norvégiában három adónem van, Üzbegisztánban százharminc, nálunk közel ötven jogcímen vonunk el pénzt a polgároktól és a vállalkozásoktól.

Csökkenteni akarjuk a bürokráciát és az adóadminisztrációt, és ha ezzel egyszerűbbé tesszük a vállalkozók életét, akkor már valami fontosat tettünk. De ez még mindig nem volna elég: kell a jelentős adócsökkentés, mert egy regionális versenyben is helyt kell állnunk. Egy olyan versenyben, ahol a versenytársaink 100 euróból 8 euróval kevesebbet vonnak el, mint mi.

Milyen eredménnyel volna elégedett?

Ha az SZDSZ egyedül kormányozna, akkor nem haboznánk: húszszázalékos egykulcsos adót vezetnénk be. De koalícióban ülünk, ezért kompromisszumot kell kötnünk a szocialistákkal.

Számít-e koalíciós vitákra?

Meglepne, ha sikerülne elkerülnünk. Ennek ellenére szeretnénk a tárgyalásokat március végéig lezárni, a törvényeket április végéig kodifikálni, és azt, hogy a parlament májusban, júniusban, vagyis még a nyári szünet előtt megszavazza őket. Június 23. a határidő ahhoz, hogy ezeket 2009. január elsejétől be lehessen vezetni.

Nem egyfajta adóelkerülés az ön házépítésének a módja is? Hiszen aki cégén keresztül építkezik, az vissza tudja szerezni az áfát, míg, aki magánemberként, az nem.

Megvásároltam a telket és a házat is. Mind a kettőre áfát fizettem, és kifizettem a szükséges illetékeket is. Egyetlen fillért se kerestem, és egyetlen fillért sem takarítottam meg. Egyszerűen azért választottam ezt a módszert, mert három év miniszterség alatt magánemberként nem lehetett időm levezényelni a házépítést.

Mikor adja meg volt feleségével közös cégüknek azt a hetvenmillió forintot, amivel a vagyonnyilatkozata szerint tartozik a társaságnak?

December 31-én zárult a vagyonbevallás. Azt a vételárat, amiről szó van, januárban fizettem ki, így már nem kerülhetett be a bevallásomba.

Az SZDSZ az emberi jogok védelmezőjeként hogyan viseli a kordonokat? Debreceni frakcióülésükön, amikor meglátogatta önöket a miniszterelnök, kordont húztak a helyszín köré. Hogyan lehet kordonok közt élni?

Mi aztán nem kértük, hogy kordonozzanak körbe. A kordon a rossz közállapot következménye. Annak a hangulaté, ahol a szabad véleménynyilvánítás keretén túllépve, a parlamentből távozó Magyar Bálintot, illetve Gusztos Pétert inzultálni lehet.

Mit gondolt akkor, amikor bedobtak az épülő házához egy Molotov-koktélt?

Minden ilyen eset felháborít. Az természetes, hogy a politikusnak közszereplőként el kell viselnie a kritikát, vagy akár a szóbeli inzultust. Az viszont megengedhetetlen, hogy egy új minőségű, politikai indíttatású terrorizmus bontakozhasson ki. A kormánypárti képviselők házára sorozatban dobálnak Molotov-koktélokat. Ez egy normális országban nem fordulhatna elő.

Komoly menetrenddel vágott neki elnökségének. Új székházat ígért, képzéseket, a helyi szervezetek megerősítését, helyi irodai hálózat fejlesztését, új képzési központot. Hogyan állnak ezek?

A tervek szerint haladunk velük. A székház ügyében több opció van, konkrétumot nem mondanék, hogy ne verjük fel az árat. A lényeg, hogy ki szeretnénk nyitni a pártot a fiatalok felé, a közönségünk felé, egy olyan helyet szeretnénk, mint amilyen a liberális sátor volt. A helyi tisztújítások megtörténtek, a helyi irodákat felmértük az utolsó nyomtatóig. Van, ahol jobb irodába költöztünk. Jelentősen javítottuk a belső információáramlást.

A színvonalasabb tartalmi politizálás érdekében több mint egy tucat szakmai kabinetet állítottunk fel. A szervezeti működés tekintetében új, egyéni választókerületi megbízotti modellre váltottunk. Megkezdtük a képzéseket is: a központi és a megyei apparátusunk tagjai, valamint a 176 egyéni választókerületi megbízott számára kampányfelkészítést, szervezeti és kommunikációs képzést indítottunk.

Idén ünnepeljük az SZDSZ 20. születésnapját: rendezvényekkel és konferenciákkal készülünk ebből az alkalomból. Ebből a munkából kifelé kevés látszik, de ahhoz kell, hogy 2009-ben jól tudjunk szerepelni az európai parlamenti választásokon, hogy az egész országban meg tudjuk erősíteni szervezeteinket. Az a fontos, hogy végre egy csapatot tudjunk kovácsolni az SZDSZ-ből.

A szimbolikus ügyekkel mi a helyzet? Az egyneműek élettársi kapcsolata megvan.

Azért időzzünk el ezen egy kicsit, ne pipáljuk ki olyan gyorsan. AZ SZDSZ volt az első párt, amelyik világosan kimondta, hogy a melegeket is megilleti a jogegyenlőség. A drogfogyasztás szabálysértéssé minősítésének előkészítése zajlik, folynak az egyeztetések. A titoktörvény ügyében nagyon fontos célunk, hogy ne lehessen államtitoksértést büntetni az újságírót. Az államtitoksértés egy hivatali bűncselekmény, civil nem követheti el, csak ha betör. Ügynökkérdés: a Kenedi-bizottság megy előre, és bár keveset hallunk róla, ez hasonlóan fontos része a politikának, mint, mondjuk, az egészségügy vagy az oktatási reform.