Orbán Viktor levele szerint az elmúlt évben több magyar és nemzetközi szervezet - többek között az Európai Néppárt - emelte fel a szavát amiatt, hogy egyes ügyekben nem érvényesülnek megfelelően az emberi jogok Magyarországon.
"Önt, mint a Magyar Szocialista Párt elnökét arra kérem, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy az emberi jogokat érintő jogsértések megszűnjenek, továbbá azért, hogy a kormány maradéktalanul tartsa tiszteletben az emberi jogokat" - írta Orbán Viktor Kovács Lászlónak.
A CDI végrehajtó bizottsága június 4-ei lisszaboni ülésén a Fidesz kezdeményezésére határozatban ítélte el Magyarországot "az alapvető politikai és állampolgári jogok megsértése miatt."
Kovács László szocialista pártelnök pénteken kérte fel a volt kormányfőt, hogy bizonyítsa vádjait, amelyeket a lisszaboni ülésén "elfogadtatott", és "árulkodónak" nevezte, hogy Orbán Viktor napokig nem foglalt állást az ügyben.
"Bár az emberi jogi kérdések fontosak, más olyan ügyek is napirenden vannak, amelyekkel foglalkozni kell; itt van a nyakunkon a Medgyessy-csomag, a kórházprivatizáció" - indokolta a volt kormányfő eddigi hallgatását az MTI-nek Edelényben.
Szili Katalin házelnök szerint nem etikus belpolitikai kérdéseket nemzetközi porondra vinni.
Az Országgyűlés elnöke Szolnokon leszögezte: Magyarországon kiépültek a jogállamiságnak azok az intézményrendszerei, amelyek biztosítják azt, hogy "belül megoldjuk, ha bárkinek ilyen gondja van".
Dávid Ibolya, az MDF elnöke a dokumentum kapcsán úgy nyilatkozott: az "sérti nemzeti önérzetét".
"Egyes tartalmi elemeivel egyet tudok érteni, de ezzel a formával messze nem. Nem szerencsés sem kormányon, sem ellenzékben külföldi döntőbírót keresni belpolitikai kérdésekben. Korábban is, amikor az SZDSZ és az MSZP cselekedett hasonlóan, elítéltem ezt a gyakorlatot" - jelentette ki az MDF elnöke Aldebrőn.