A NATO-ban is téma volt az NBH-főnök KGB-s kapcsolata

2007.11.07. 12:32
A Nemzetbiztonsági Hivatalnak nincs információja arról, hogy a NATO-központban problémáztak volna a szeptemberben kinevezett új igazgató, Laborc Sándor személye miatt. A Magyar Nemzet szerint az Egyesült Államok NATO nagykövete jelezte magyar kollégájának, hogy a szövetségben elfogadhatatlan a KGB-s egyetem és az azzal járó kapcsolatrendszer.

Hiába próbált barátkozni a sajtóval kinevezése után az NBH új vezetője. Laborc Sándor a titkosszolgálat vezetőjétől merőben szokatlan módon szeptemberben beszélgetni hívta az újságírókat az NBH központjába. A találkozó azonban a számos megválaszolatlanul maradt kérdés miatt nem sikerült túl jól. Az utóbbi napokban pedig a jobboldali lapok ki is ásták a csatabárdot Laborccal szemben. A Magyar Hírlap azt közölte, hogy Laborc, bár ezt nem szerette volna nagy dobra verni, a KGB moszkvai intézményében, a Dzserzsinszij Egyetemen szerzett diplomát, a Magyar Nemzet szerint pedig az Egyesült Államok NATO-nagykövete emiatt már tiltakozott is a magyar nagykövetnél. A lap szerint az amerikaiak elfogadhatatlannak tartanak egy KGB-s hátterű igazgatót a transzatlanti szövetség egyik kémelhárító szolgálatának élén.

Nem tudunk arról, hogy a szóban forgó amerikai diplomata ezt bármikor szóba hozta volna Martinusz Zoltán nagykövetnél - jelentette ki az Index kérdésére az NBH neve elhallgatását kérő illetékese. "Úgy tudjuk azonban, hogy - az ellenzék aggályaira való tekintettel is - folytak kötetlen beszélgetések NATO országok titkosszolgálati illetékeseivel, akik ismerték Laborc urat. Róla elismeréssel nyilatkoztak, nem fogalmaztak meg személyével kapcsolatban semmiféle fenntartást." - mondta az NBH-s nyilatkozó.

Ha jól értem, akkor az NBH már elismeri, hogy a főigazgató személye miatt kénytelen volt magyarázkodni - reagált a cáfoltra Demeter Ervin, a nemzetbiztonsági bizottság fideszes tagja. Az ex titokminiszter leszögezte, a két szóban forgó NATO diplomata egyikének sem érdeke, hogy nyilvánosságra kerüljenek a Laborc Sándorral kapcsolatos aggályok, a pletykák azonban már az ideiglenes kinevezésekor felmerültek. Demeter szerint ugyanis a Dzserzsinszij Egyetem diplomája nem hagy kétséget a KGB-s beszervezettség felől. Ez olyan mint a katonai főiskola a rendszerváltás előtt, oda sem járt egyetlen egy olyan hallgató sem, aki nem lett a diploma után katona, hiszen már hallgatóként rákerült az állománytáblára.