Önfényezéssel indított Veres a parlamentben

2007.11.26. 13:40
Veres János pénzügyminiszter a pozitív gazdasági folyamatok elemzésével kezdte a hétfői parlamenti ülésnapot. Varga Mihály szerint viszont semmi ok az örömködésre.

Bár Gyurcsány Ferenc is ott volt az ülésteremben, a kormány nevében mégis Veres János ismertette napirend előtt az erőfeszítések eredményeit, makrogazdasági pozitívumokról beszélt. Szavait dicsõséglistával igazolta, mondván, az Európai Központi Bank, illetve az OECD is bátornak, sikeresnek nevezte a reformokat.

A jogos hozsannák Veres szerint a határozott kiigazításoknak köszönhetõk, amik a több mint 6,4 százalékos hiányt 4 százalékosra viszik le. De nem pusztán a költségnyíró olló mûködik, büszkélkedett Veres, hanem a gazdasági szigort strukturális reformokkal ötvözték. A pénzügyminiszter optimista véleménye szerint így jövőre egy picit felkúszik a reálbér, nő a fogyasztás is, sőt a távolban feltűnik egy kicsi adócsökkentés is (de az nem jövőre). Úgyhogy Veres szerint mindenki láthatja, hogy ez Magyarország érdeke, tessék támogatni a kormány politikáját.

Ám Varga Mihály, a Fidesz alelnöke nem látja, viszont nem is dicsőítõ idézeteket citál, a bővülõ növekedést és az egyszázalékos növekedés párhuzamos kormányzati kommunikációját próbálta értelmezni. Szerinte a növekedésnek 3-4 százaléknak kellene lennie, mert hát éppen a világpiaci kondíciók is jók. Varga szerint azonban minden változatlan a tavalyi állapothoz képest, ha javul a költségvetés helyzete, akkor adóemelés javítja, tehát Veres ne próbálja magyarázni a magyarázhatatlant.

Herényi Károly (MDF) szerint az egyensúlyi állapot kialakítása féloldalas folyamat, amiért borzasztó magas árat fizetett az ország: ijesztõen elszabadult az infláció, nálunk a legalacsonyabb a foglalkoztatás, a gazdasági növekedés. Herényi szerint a kormány csak az adóprést szorítja, a reformnak nincs kiadási oldala, így a vállalkozók pozíciója nagyon romlott.

A szabad demokrata Eörsi Mátyás egyszerre dorongolta a Fideszt, és intette koalíciós partnerét. Amikor a szabad demokrata frakcióvezető múltat idézett, akkor arról beszélt, hogy amikor a Fidesz abbahagyta a kormányzást, hirtelenjében 30 százalékkal nőttek a reáljövedelmek. Persze a külhoni dicsértetek ellenére sem dőlhetnek hátra a kormánypártok a karosszékben, gyakorol önkritikát Eörsi, mert kiigazításnak elég, amit a kormány csinált, de a versenyképesség növeléshez adócsökkentést kell.

Herényi Károly kilépett az aktuálpolitikából, és átlépte a trianoni határokat. Az Európai Parlamentbe bejutott két RMDSZ-s képviselőt, és a függetlenként sikeresen kampányoló Tőkés Lászlót éltette. Majd üzent nekik, hogy az EP-ben már ne szakadárkodjanak, működjenek együtt, mert egy a magyar érdek. Hiszen – üzent az anyaországi magyaroknak Herényi – a szekértáborok ideje lejárt. Annyira azért nem, hogy Herényi le ne szögezze, az új politikát leginkább az összefogásra buzdító, a káros popolizmust elvető konzervatív pártok képviselhetik.

A konzervatívok tényleg érték alapon politizálhatnak, Harrach Péter múlt héten Szent Erzsébetről beszélt, most is emelkedett témát vett napirendre, a család volt soron. A magyar család, amit sorvaszt a kormány politikája. Nemzetközi, 32 országot összevető statisztikára alapoz. A lényeg: a gyermektelen és gyermekes házaspárokat egyaránt Magyarország adóztatja a leginkább, így hazánk a lista 32. helyén állomásozik. (Ami nem lenne akkora baj, ha a szinglik – adóterheiket nézve –, nemcsak a 30. helyet szerezték volna meg, tehát arányaiban kevésbé sarcolja a magányosokat az állam.)

Veres János pénzügyminiszter féloldalasnak minősítette Harrach interpretációját, mondván: a citált elemzés pusztán az adórendszert vizsgálja, márpedig Magyarország ezen kívül dotálja a „jövő reményeit", hisz 2008-ban a költségvetésből összesen mintegy 580 milliárd jut GYES-re, GYED-re, családi pótlékra. Ezek a támogatási formák pedig biztosabban érik el a valóban rászorulókat, mint a különböző kedvezmények.

Az SZDSZ már nem az egész családot vizsgálta, hanem csak egyes tagjait, a nőket, pontosabban a bántalmazott nőket. Sándor Klára szerint minden héten legalább egy halálos női áldozatot követel a partnerkapcsolati erőszak. Épp ezért felháborító, hogy ugyan a parlament 197 hete (értsd: 197 halott) elfogadtak egy törvényt az erőszak elleni fellépésről, a távoltartásról, de összességében nem sok minden történt.