További Belföld cikkek
- Több mint 300 millió forintot bukhat el egy magyar lottónyertes, ha nem jelentkezik
- Nigériai drogbandát kapcsoltak le a rendőrök Budapest VIII. kerületében
- Orbán Viktor bejelentéseket tesz, majd személyesen válaszol az újságíróknak
- Tisztázta a kormány, hogy mikor kell fizetni a személyi igazolványért
- Reagált a kormány az Orbán Viktor elleni feljelentésre
Orbán Viktor hangsúlyozta, hogy Magyarország új gazdasági korszakba lépett. A fejlődés gyors, annak ellenére, hogy a nemzetközi közeg nem túl kedvező, a magas olajárak negatív hatása az egész gazdaságot érinti.
Orbán: Tíz százalékkal erősödhet a forint
A még megmaradt devizakorlátozások feloldásáról, a sávszélesítésről, a teljes forintkonvertibilitásról elmondta, hogy ez nemcsak a Magyarországon élőknek, hanem a külföldieknek is hatalmas változást hoz, "úgy gondoljuk, hogy a forint akár tíz százalékkal is megerősödhet". Hangsúlyozta, hogy a liberalizáció további külföldi befektetéseket eredményez. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy az erősödő forint negatív hatásai elsősorban a kis- és középvállalkozásokat érinti, és erről a közeljövőben konzultációt terveznek a cégek képviselőivel.
A magyar gazdasági modell sikerét abban látja a kormányfő, hogy Magyarország politikailag stabil, 1989 óta a régióban az egyedüli állam, amelyben minden kormány letöltötte teljes hivatali idejét. "A stabilitás megmagyarázhatja azt, hogy miért a magyar a leggyorsabban fejlődő gazdaság a térségben."
A tv2 Tények című műsora emlékeztetett, a magyar miniszterelnök egy évvel ezelőtt ugyancsak az AmCham üzleti ebédjén jelentette be a Széchenyi-terv elképzelését. Ezzel kapcsolatban a kormányfő, elmondta: a tervhez beadott pályázatok száma mintegy háromezer, 80 százalékuk vidékről érkezett, a legfontosabb terület a turizmus, a lakásépítés. A pályázók 90 százaléka kevesebb mint 25 millió forintos támogatást kért, amely jelzi, hogy mennyire aktívan vesznek részt a Széchenyi-tervben a kis- és közepes vállalkozások.
Magyarország gazdasági egyensúlya fenntartható
A nagy nemzeti projektek, a közös erőfeszítések többszörös eredményt hoznak - mondta és hozzátette, ez magyarázza a magyar kormánynak azt az elképzelését, hogy pályázik a 2012-es nyári olimpiai játékok megrendezésére. A magyar gazdaság eddigi teljesítményéről elmondta: öt éve folyamatos és jelentős a működőtöke beáramlása, a termelékenység emelkedése. Az infláció és a munkanélküliségi ráta folyamatosan csökken, a pénzromlás 10 százalék alatt van, a munkanélküliségi ráta 6 százalék körüli. Úgy az export, mint az import továbbra is gyorsan növekszik, a turizmusból származó jövedelmek 25 százalékkal nőttek - mondta a miniszterelnök, aki szerint Magyarország gazdasági egyensúlya fenntartható.
Orbán belpolitikai témáról szólva kifejtette, hogy Magyarországon nem léteznek szélsőjobboldali tendenciák a politikában. Szintén kérdésre válaszolva elmondta, hogy az országban a korrupció legnagyobb forrása a közbeszerzési eljárás és megérett az idő a változtatásra.