Mindegy, csak reformkommunista legyen

2007.07.10. 10:22
Gyurcsány Ferencet tüntetnék ki leginkább a kormány jelenlegi tagjai közül. Az elsöprő kedvenc mégsem ő, hanem egy korábbi miniszterelnök. Játékunkat azután hirdettük meg, hogy az államfő nem volt hajlandó kitüntetni Horn Gyulát.

16. Csikós József 7,97

A tizenhatos kommunistalista leggyengébb szereplője. Megkockáztatjuk, az alig 8 százalékos eredmény nem politikai múltjának – az MSZMP KB társadalompolitikai osztályának vezető munkatársa volt –, hanem későbbi életútjának szólt. Csikós az olajügyek egyik gyanúsítottja, majd vádlottjaként került a címlapokra a 90-es évek végén, bár jogerős ítélet még nem született.

15. Biszku Béla 10,17

A kommunistának maradt kommunisták közül egyedül ő szerepel a listán. A rá szavazókat talán írói teljesítménye győzte meg, A párt és az állam a nép szolgálatában című műve ugyan 1972-ben jelent meg, de néhány példány még biztos fellelhető belőle.

14. Nagy Imre 12,44

Szavazóink nem díjazták a rendszerváltás idején visszavonult kommunistákat. Igaz, nem a történelmi nevet viselő egykori KISZ- és DEMISZ-vezéren múlt, hogy végül a gazdasági életben futott be, mert 1990-ben még MSZP-s képviselőjelöltként próbálkozott, hiába, a listán meg nem kapott befutó helyet. Pedig, ki tudja, az eddigiek alapján most lehet, hogy 1956 után ismét Nagy Imrének hívnák a miniszterelnököt.

13. Berecz János 14,21

Szegény Berecz János is a vert mezőnyben kapott helyet. A rendszerváltás után még a Thürmer-féle MSZMP Központi Bizottságának is tagja volt, 1997-ben azonban felfedezte szociáldemokrata gyökereit, és felvétetett a Kapolyi-féle (róla még lesz szó) Magyarországi Szociáldemokrata Pártba. Önmegtartóztatására jellemző, hogy nem akart az MSZP-frakció tagja lenni.

12. Gál Zoltán 14,29

A Horn-kormányzás parlamenti elnöke már-már háttérbe szorult – róla azt írta Medgyessy Péter a visszaemlékezéseiben, hogy fiával, Gál J. Zoltánnal ellentétben ő az igazi –, mígnem Petrétei József bukása után még az igazságügyi és rendészeti miniszteri posztra is esélyesnek találták. A listánkon szereplő MSZP-sek közül őt szeretnék a legkevésbé kitüntetni olvasóink.

11. Szekeres Imre 16,18


A miniszterelnöki álmokat is dédelgetők közül Szekeres a legkevésbé népszerű volt kommunista politikus, látni fogják mindjárt, még Kapolyi László is megelőzi. Figyelmeztető jel lehet, hogy politikai ikertestvére, Kiss Péter mögött négy százalékponttal marad el. A helyében kitalálnánk valamit, hacsak nem akar örök ígéretként visszavonulni.

10. Kapolyi László 19,39

Berecz János pártelnökét valamiért a középmezőnybe jelölték, távol a kiesés rémétől, igaz, még messzebb a kupaindulásra jogosító dobogótól. A szavazókat még az sem zavarta, hogy pártját, az MSZDP-t nem tudnák felhívni telefonon, ő maga milliárdosként pedig inkább kizsákmányolja a munkásosztályt, semmint közéjük tartozna. Pedig mindent a munkáshatalomnak köszönhet, hiszen 19 évesen már mérnökként dolgozott a Mélyéptervnél.

9. Kiss Péter 20,2

Most sajnálhatja igazán Kiss Péter, hogy nem váltotta be korábbi ígéretét és nem fogyott le jó húsz (harminc? negyven?) kilót. Túlsúlyos politikai karrierre meglehetősen kevés példát szolgáltat a politikatörténet, hirtelenjében Rákosi Mátyás, Pettkó András, Rapcsák András, Franz Joseph Strauss és IV. Taufa,ahau jut eszünkbe. Egy filigrán Kiss Péter, vallják be, önöknek is jobban kellene.

8. Szűrös Mátyás 27,9

Az egykori ideiglenes köztársasági elnöknek nincsenek súlyproblémái, lám, meg is előzte Kiss Pétert, méghozzá több mint hét százalékponttal. Ekkora különbség, mint látni fogják, az első és a második helyezett között van. Nyilván jól jöttek a Kádár-korszak nosztalgiázói mellett a jobboldal szavazói is.

7. Csehák Judit 28,28

Listánk egyetlen nőindulója rögtön a hetedik helyre futott be, mindössze egy század százalékkal lemaradva a hatodiktól. Az orvosi végzettségű politikus még magasabbra is törhetett volna, ha nem vállal szerepet két rendszerváltás utáni kormányban is. Annyit már most elárulhatunk: férjétől ebben a versenyben messze elmaradt.

6. Nyers Rezső 28,29

A Vasas meccseire még ma is kijáró Nyers szerényen meghúzódott egy hátsó traktusban Horn Gyula születésnapi buliján – bocsánat, partiján, hiszen, ahogy az MTI fogalmazott a minap, állandóan változik a bulidivat. Nem véletlen volt e visszafogottság, hiszen éppen Horn taszította le csúnyán a párt éléről az 1990-es választás után.

5. Medgyessy Péter 28,51

A volt miniszterelnök népszerűségének jót tett, hogy már csak volt miniszterelnök. Utazó nagykövetként szolgálja a hazát, lehetőleg távoli országokkal veszi fel a kapcsolatot, hirtelen Vietnam és India jut eszünkbe, a határmenti regionális együttműködések kiszélesítését hanyagolja, pedig Csongrád és a romániai Hunyad megye viszonylatában is elkélne a segítség.

4. Pozsgay Imre 30,78


A jobboldal egyik házikommunistája lemaradt a dobogóról, de megtérése nélkül lehet, hogy alig előzte volna meg Berecz elvtársat. A Fidesz által három, nem különösebben szeretett pártot is elhagyott, előbb az MSZMP, majd az MSZP-t, legvégül az MDF-et. Úgy tudjuk, most pártonkívüli, nincs már hová hátrálnia.

3. Gyurcsány Ferenc 34,5

Biztosan kapaszkodott fel a dobogóra a jelenlegi miniszterelnök, sőt sokáig a második hely sem volt elérhetetlen. Látszik, egy ilyen szavazás még egységbe forrasztja híveit, akik a közhiedelemmel ellentétben nincsenek is olyan maroknyian, 1779 ember szavazott rá. Hogy ez mekkora tömeg is valójában? Nos, ahol ennyien laknak, ott például nem zárják be a postát.

2. Békesi László 34,73


Az egykori pénzügyminiszter nagy szerencséje, hogy jó régen, utoljára 1994-95-ben vállalt kormányzati szerepet. Horn nem hagyta, hogy az ország nyakába akassza a Békesi-csomagot, inkább kirúgta és Bokros Lajosra bízta a piszkos munkát. Horn buliján (korszerűen fogalmazva: partiján) mégsem láttuk felbukkanni.

1. Németh Miklós 41,28

A toronymagas győztes – szintén hiányzott a partiról – iránt még mindig nosztalgia él olvasóinkban. Hatott hát az MSZP taktikája, amit 2002-ig összes választás előtt eljátszottak Németh Miklós visszahívásának lebegtetésével. Kicsit olyan ő, mint Mátyás király, persze, hatalomra jutva kiderülhet, hogy a király meztelen.