Üzleti titokra hivatkozva kért zárt tárgyalást a Siemens

2007.04.23. 11:03
Pénteken sem került pont a 2003-ban kezdődött Satelit TV(TVEgy Rt) kontra Siemens ügy végére. A 425 millió forint meg nem fizetése miatt kezdeményezett eljárás sok gondot okozott az utóbbi hónapokban komoly botrányokat megélt Siemensnek. A multi jogi képviselője talán épp ezért üzleti titokra hivatkozva zárt tárgyalás elrendelését kérte, amikor a sajtó képviselői jelezték hangfelvétel készítésére vonatkozó igényüket.

Több mint négy év alatt még egyetlen ítélet sem született a Satelit TV-t üzemelető TVEgy Rt. és a Siemens közti polgári peres eljárásban, amelyben Farkas Imre, a TVEgy Rt. ügyvezetője azt sérelmezi, hogy a Siemens, Farkas állítása szerint szerződést megszegve függesztette fel a tévé támogatását, amivel tönkretette az induló vállalkozást. Farkas szeretné megkapni a véleménye szerint a cégének járó 425 millió forintot. Az ügy pénteki fordulóján a Siemens ügyvédje üzleti titkokra hivatkozva zárt tárgyalás elrendelését kérte a bírótól, miután az újságírók felvétel készítésének lehetőségét kérték.

A Siemens még 2000-ben kötött szerződést a Satelit TV-vel. A cég évi 1,5 milliárd forinttal akarta segíteni az induló vállalkozást, amit a tévének hirdetésekkel kellett volna viszonoznia. Ezzel a megállapodással egyidőben - Farkas állítása szerint - jelezte felé a Siemens egyik vezetője, hogy "időnként szükségük lesz készpénzre", amit (2001-ben 720 millió forintot) Farkas vissza is szállított a céghez.

Marosi neve felbukkant az MSZP mellett is
Farkas Imre bankhitelét kivásárló I.D.Q. egy nyilatkozatban elismerte, hogy egy ciprusi offshore cég nevében járt el, mint bizományos. A külföldön bejegyzett cég jelenléte azért érdekes, mert Marosi András jogász neve már többször felmerült, mint ellenjegyző ügyvéd az Andrássy úti paloták eladása kapcsán (pl. Andrássy 8.), ahol a hvg.hu cikksorozatában bemutatott házaknál minden alkalommal adóparadicsomokba bejegyzett offshore cégek közbeiktatásával keltek el a különlegesen értékes ingatlanok. Majd néhány hónappal ezelőtt jogászként Marosi András képviselte az MSZP tulajdonában lévő Szabad Sajtó Alapítványt is a Ringier kiadóval kapcsolatos ügy során a többségi tulajdonos svájci Ringier Kiadóval szemben.

A megállapodást a német cég 2002-ben felmondta. Ez Farkas szerint jogszerűtlen volt. A Siemens ezzel az egy lépéssel teljesen kihúzta a tévé alól a szőnyeget. Az agonizáló vállalkozás további működtetéséhez Farkas hitelt is felvett, fedezetként saját 200 millió forintot érő ingatlanát ajánlotta fel.

A tőketartozást egy ciprusi tulajdonú offsore cég nevében, mint bizományos az IDQ nevű cég kivásárolta. Ezután az IDQ azonnal végelszámolás alá került, ahol végelszámolóként ugyanaz az ügyvéd, Marosi András járt el, aki a Siemenst a polgári perben is képviseli Farkas Imrével szemben.