Sugárzó hulladékot küldtünk Boszniába

2007.04.26. 15:31
A bosznia-hercegovinai Zenica vasművében derült ki, hogy egy Magyarországról érkezett szállítmányba izotópszennyezett anyag került, a határon valószínűleg a kis mértékű sugárzás miatt nem észlelték. Az 50 tonna fémhulladék nem jelent egészségügyi kockázatot. A szállítmányt visszaküldték Budapestre, a szállítás költségeit a hulladékfeldolgozással foglalkozó Ereco Zrt. állja.

Ismeretlen eredetű sugárzó fémhulladékot küldött vissza Budapestre a bosznia-hercegovinai Zenica város vasműve, írja a HVG. Az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója közölte, a hulladék nem jelent egészségügyi kockázatot, és már intézkedtek a biztonságba helyezéséről. A Magyarországról vasúton érkezett hulladékszállítmányról március végén a zenicai vasmű sugárkapui jelezték, az ötven tonnányi fémhulladék közzé izotópszennyezett anyag került, olvasható a hetilapban.

Nincs egészségügyi kockázat

A szállítmány egy hétig állt a városban, majd az eredetileg a hulladékfeldolgozással foglalkozó Ereco Zrt. által kivitt hulladékot a cég költségére visszaküldték Budapestre. Jelenleg a tisztiorvosi szolgálat Országos Sugáregészségügyi Készenléti Szolgálata vizsgálja. A hetilappal a budapesti székhelyű cég azt közölte, a hulladék sugárzási dózisa senkire sem jelentett egészségügyi kockázatot.

A hat szennyezett vasrúd a vagonon kívülről 15, közvetlen közelről 30 mikrosievert értékben sugárzott. A normális, gyakorlatilag mindenhol előforduló háttérsugárzás 0,1 mikrosievert. A HVG megjegyzi, tíz mikrosievertet lehet mérni egy televízió képernyőjének közvetlen közelében. A hetilap közlése szerint az Erecónál évente háromszázezer tonna vashulladék fordul meg, a származási helyük beazonosíthatatlan. A cég nem erősítette meg a HVG azon értesülését, miszerint a sugárzó hulladék a csepeli szabadkikötőből származik.

Püspökszilágyon helyezik biztonságba

Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgatója elmondta, a hulladék nem jelent egészségügyi kockázatot, és már intézkedtek a biztonságba helyezéséről. Kijelentette, a sugárzó fémhulladék jelenleg "ott van, ahol lennie kell". Ha bárhol találnak az országban ismeretlen eredetű sugárzó anyagot, akkor azt az Országos Sugáregészségügyi Készenléti Szolgálathoz szállítják, fűzte hozzá. A főigazgató közölte, a hulladékot biztonságba fogják helyeztetni a Pest megyei püspökszilágyi radioaktív hulladéktárolóban. Kitért arra, hogy a radioaktív anyagot nem lehet megsemmisíteni, azt csak biztonságba lehet helyezni.

Rónaky József azt mondta, a szolgálat vizsgálata után derül ki, ki viseli a biztonságba helyezés költségeit. Hozzátette, általában a hulladék tulajdonosa viseli a költségeket. Az intézményvezető közlése szerint a vizsgálat elvégzésekor azt próbálják megállapítani, honnan származik a hulladék. Arra a kérdésre, miért nem akadt fenn a szállítmány a határellenőrzéseknél, Rónaky József azt mondta, vélhetően azért, mert nagyon kis sugárzásról van szó, amit a vasból készült vagon leárnyékolt. A főigazgató szerint évente kétszer-háromszor fordul elő, hogy azonosítatlan, sugárszennyezett anyagot találnak.