Szent-Iványi István a Törzsasztalban
A szabad demokrata politikus később több nyilatkozatában is bírálta azokat a szocialista reakciókat, melyek például "örültségnek" titulálták a vajdasági magyarok kettős állampolgársága iránti kezdeményezést. Szent-Iványi szerint az EU-csatlakozástól még távol lévő Szerbia-Montenegrói magyaroknak sokat jelenthetne a kettős állampolgárság, mert így csatlakozásunk után sem kellene vízumért folyamodniuk.
A Horn-kormány egykori külügyi államtitkára egyébként nem a rendszerváltáskor kezdte a "mozgalmi életet": 1980 után egyik vezetője volt a hallgatói képviseleti rendszer reformjáért alakult diákellenzéknek. 1981 nyarán a Szolidaritás Szakszervezet ifjúsági szervezete (NZS) meghívására látogatást tett Lengyelországban; találkozott a Szolidaritás több vezető személyiségével. Egyik szervezője '83-ban, a Mozgó Világ szerkesztőinek leváltása elleni tiltakozásnak.
Alapítója a Dialógus Független Békecsoportnak is, melyből 1983-ban távozik. Politikai tevékenysége miatt 1983-87 között nem utazhat külföldre és elhelyezkedését is nehezítik. Alapítója a Szabad Kezdeményezések Hálózatának, majd az SZDSZ-nek is. A kezdetektől a külügyekkel foglalkozik: először pártja külügyi szóvivője, majd az első szabad választás után a parlament külügyi bizottságának titkára, később alelnöke. A Horn-kormány idején külügyminisztériumi politikai államtitkár, majd e posztról való leköszönése után pártja parlamenti frakcióját irányítja, ezt a posztot aztán betölti 2001-től a tavalyi választásokig.
Szent-Iványi István nős, angolul, franciául és németül beszél.