A csepeli iskola nem szocialista pénzmosoda

2009.01.16. 09:35
Érthetetlen és megdöbbentő Deme Gábor feltételezett tette annak fényében, hogy bár az iskola vezetői észlelték, hogy hiányzik pénz a könyvelésből, és Demének ehhez köze lehet, mindenekelőtt mégis házon belül szerették volna ezt tisztázni vele, mondta az alapítványi iskola kuratóriumának elnöke. A meggyilkolt iskolaigazgató maga volt az, aki főként hangoztatta: nem akarja kettétörni a férfi életét.

A csepeli kettős gyilkosságról nyilatkozott az MTI-nek a bűnügyben érintett iskola egyik illetékese. Weszelovszky Károly, a Csepel-sziget Humánerőforrás Fejlesztő és Foglalkoztatást Támogató Alapítvány kuratóriumának elnöke a sajtóban megjelent információkat tisztázandó elmondta: feltűnt az alapítványnak a múlt év végén, hogy néhány dolog nem megy zökkenőmentesen. Ezért december elején felkérte Takács Józsefet, az iskola igazgatóját, hogy számoljon be a kuratóriumnak az iskola működéséről. Tájékoztatást kért többek közt az elméleti és gyakorlati órákról, a tanárok túlóra-elszámolásairól, juttatásokról, gépkocsi-használatról. Takács József ezeket a kérdéseket átadta Deme Gábornak, aki szakmai igazgató volt, és az időközben felfüggesztett Kovács Ildikónak, a gazdasági felelősnek, hogy az eredményekről ők tájékoztassák a kuratóriumot.

Miután letelt a kiszabott pár napos határidő, válasz pedig nem érkezett a két vezetőtől, az igazgató és helyettese Papp László maguk kezdtek el vizsgálódni. A meggyilkolt igazgató a tizenöt napos téli szünet előtt kérte el a könyvelést, és az alatt az egészet átnézte. Ekkor derült ki, hogy valóban vannak hiányosságok, amit Takács József személyesen szeretett volna tisztázni Deme Gáborral. Erre január 6-án került sor. Itt jelen volt Takács József, Deme, és az iskola jelenlegi megbízott igazgatója, Kosik György.

A megbeszélésen Deme vitatta, hogy sikkasztott volna. Deme Gábort egyébként már a téli szünet alatt felfüggesztették állásából a hiányosságok kivizsgálásáig, nem igaz tehát az a sajtóban megjelent állítás, hogy elbocsátották volna, mondta Weszelovszky Károly. Sőt, nem az volt a céljuk, hogy rendőrségi ügyet csináljanak belőle, épp Takács József volt az, aki a leginkább hangoztatta, hogy nem akarja kettétörni Deme életét. Ezért a vezetők azt is elfogadhatónak tartották volna, ha megegyeznek, és Deme visszafizeti a hiányt. Az elnök szerint hozzávetőlegesen 4-5 millió forintról van szó.

Három alternatívát is felajánlottak a férfinak arra esetre, ha valóban bebizonyosodott volna, hogy köze van a pénz eltűnéséhez: a bűnösség fokozatától függően visszaminősítették volna tanárnak, közös megegyezéssel távozott volna, vagy elbocsátották volna. Deme az első kettőn gondolkodott. Weszelovszky Károly épp emiatt tartja érthetetlennek a gyilkosságot, és csak arra tud gondolni, hogy a rangra vágyó Deme Gábort már ez is sértette.

Érthetetlen

A bűntény másik érthetetlen momentuma, a ravaszt meghúzó K. Tamás tettének mozgatórugója. A férfi portásként dolgozott az iskolában, ahová túlkoros, nehezen kezelhető tanulók járnak. Többek közt az volt a feladata, hogy megakadályozza, hogy a diákok a szünetekben összeverekedjenek. Az elnök szerint nem igaz az a hír, hogy a férfi a csepeli rendőrkapitányság embere lett volna, ahogy az sem, hogy a Nemzetbiztonsági Hivatalnál dolgozott volna. Őrnek jelentkezett az iskolába és épp őt választották ki. Az sem igaz, hogy oktatói feladatokat látott volna el, csupán egyfajta "pedellusként" tevékenykedett.

Az ő tette azért érthetetlen, mert őt senki nem vádolta vagy gyanúsította az eltűnt pénzekkel kapcsolatban, és ezért - a hírekkel ellentétben - felfüggesztve sem volt. Betegszabadságon volt, amiért Takács József egy levél tanúsága szerint jobbulást és boldog új évet is kívánt neki. Weszelovszky Károly elmondta: Demét és K. Tamást gyakran látták együtt, a férfi szinte testőrként követte Demét. Takács József elmondása szerint akkor is az iskola előtt várta Demét, amikor a január 6-i megbeszélés zajlott.

Nem pénzmosoda

Az elnök a kuratórium tagjainak személyét ért vádakat is tisztázni szerette volna. Mint mondta: hazugság, hogy az iskola "egy MSZP közeli pénzmosoda" lenne, és hogy ő, vagy a kuratórium tagjai bármelyik párthoz kötődnének. Az iskolával kapcsolatosan anyagi javakban nem részesülnek. Különösen sérelmesnek tartja a másik áldozattal, P. Lászlóval kapcsolatos találgatásokat, és kijelentette: nevelt fia még csak nem is szimpatizált egyik párttal sem. Hangsúlyozta: nem politikai leszámolásról van szó. Nagy Henrik, az alapítvány jogi képviselője elmondta: jogi lépéseket tesznek mindazon újságokkal, illetve televíziókkal szemben, akik politikai leszámolásként, illetve második Zuschlag-ügyként próbálják beállítani a két köztiszteletben álló tanár tragikus halálát.

Az elnök az iskola finanszírozásával kapcsolatban elmondta: kizárólag állami normatívából gazdálkodnak, évente körülbelül 120 millió forint a költségvetésük, ami úgy jön ki, hogy a 620 tanuló után fejenként 200 ezer forint jár az iskolának. Önkormányzati támogatást nem kapnak, hat év alatt egymillió forintot pályáztak meg sikeresen.

Az intézményben általános iskolai és szakképzés zajlik. Az elnök kiemelte: az intézmény nem szegregált, és bár sokszor nehéz rendet tenni, a diákok tisztelik, megbecsülik tanáraikat. A gyerekek is gyászolnak: a gyilkosság óta nem történt verekedés és rendbontás.

Korlátozták Deme Gábor önkormányzati megbízásait

Visszahívták Deme Gábort, a csepeli kettős gyilkosság egyik gyanúsítottját a helyi önkormányzat valamennyi közbeszerzési bíráló bizottságából, értesült a Csepel.info. A döntést a pénzügyi bizottság fideszes elnöke javaslatára, egyhangúlag hozták meg a portál értesülése szerint. A Csepeli Önkormányzat Pénzügyi, Ellenőrzési és Közbeszerzési Bizottságában, Takács József, az egyik áldozat, és Deme Gábor, a gyilkosság felbujtásával vádolt politikus is dolgozott. A bizottsági elnök a lap kérdésére elmondta: csak a bíráló bizottságokból hívhatták vissza az MSZP-ből hétfőn kizárt politikust, a pénzügyi bizottságnak lemondásáig tagja marad, onnan még az őt delegáló MSZP sem hívhatja vissza.