Per egy majom emberi jogairól

2008.05.21. 18:47
Egy osztrák állatvédő szervezet szerdán indult ügyében az Emberi Jogok Európai Bíróságának el kell döntenie, hogy személynek minősülnek-e a csimpánzok és vonatkoznak-e rájuk az emberi jogok. Az állatvédők gyámság alá akarják helyezni az 1982-ben Sierra Leonéban született Matthew Pant.

Az eljárást az Állatgyárak Elleni Szövetség (VGT) indította a strasbourgi székhelyű testületnél. Az osztrák Legfelsőbb Bíróság ugyanis elutasította a keresetüket, amelyben egy csimpánz gyámság alá helyezését kérték. A bíróság arra hivatkozott, hogy az osztrák jog szerint csak emberek kaphatnak gyámot.

Az érintett emberszabású majom Matthew Pan, becenevén Hiasl. 1982-ben született Sierra Leonéban. Kiskorában befogták és gyógyszerészeti állatkísérletek céljából Ausztriába próbálták csempészni egy Rosi nevű csimpánzzal együtt. Az osztrák határőrök elfogták a szállítmányt, és a két majom egy állatmenhelyre került az alsó-asztriai Vösendorfba.

Az ügy tavaly februárban kezdődött, amikor a menhely tönkrement. Még nem zárt be, de ez bármikor megtörténhet. A VGT szeretné elkerülni, hogy a csimpánzok hajléktalanná váljanak, vagy eladják őket külföldre, ahol nem védenék őket az állatkínzást tiltó osztrák törvények.

Az aktivisták először gyűjtést szerveztek. A csimpánzok támogatására bőven akadt jelentkező, és a felajánlásokból fedezni lehetne az ellátásuk havi 5000 euróra (1,2 millió forint) rúgó költségét. Az osztrák törvények szerint azonban csak természetes személyek jogosultak ajándékok elfogadására.

A bécsi székhelyű VGT megpróbálta gondnokság alá vetetni az állatokat. Elsőként Matthew Pan ügyében léptek; kezdeményezték a helyi bírságon, hogy jelöljenek ki mellé gyámot, aki kezelhetné helyette a pénzt.

Az első fokon hozott elutasító ítélet indoklása szerint a kért intézkedésre nincsen kellő jogalap, mert a csimpánz szellemi állapota nem mutatja a hanyatlás jeleit és nincs is veszélyben. A bíróság nem foglalt állást azzal kapcsolatban, hogy lehet-e személyként kezelni egy majmot.

Az ügy a tartományi bíróságon folytatódott, majd az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyó döntés után a bécsi Legfelsőbb Bíróságon. A testület januárban döntött a VGT indítványának elutasításáról.