Bocsánatot kért a móri vádlott

2008.06.09. 08:55
Ha tudtam volna, hogy ez történik, megakadályoztam volna, mondta a Fejér Megyei Bíróságon a nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás egyetlen vádlottja. Weiszdorn Róbertet többek között társtettesként, több emberen elkövetett emberölés bűntettével vádolják, ő azonban azt állítja: nem ölt embert. Társa, N. László, a "mészáros", halott, a két korábbi vádlott még börtönben, de Kaiser Ede és Hajdú László Mór vonatkozásában előbb utóbb felmentésre és rehabilitációra számíthat. Weiszdorn bűnösségét leginkább ujjlenyomata és beismerő vallomása bizonyítja.

"Megértettem a vádat, részben elismerem bűnösségem. Ott voltam és a rablásban részt vettem, de emberélet kioltásához nincs közöm", mondta a Fejér Megyei Bíróságon Weiszdorn Róbert. A vád ismertetésével megkezdődött az a büntetőper, ami talán végleg pontot tesz a véres móri bankrablás több mint hatéves, a magyar igazságszolgáltatás példátlan tévedéseit eredményező történetére.

Weiszdorn Róbert, aki immár arccal és névvel is vállalja, hogy társtettese volt a magyar kriminalisztika legsúlyosabb erőszakos bűncselekményének, aki a Székesfehérvári Büntetés-végrehajtási Intézetben tölti előzetes letartóztatásának hónapjait, hétfőn a móri bankrablás egyetlen élő résztvevőjeként, vádlottjaként jelent meg a Fejér Megyei Bíróság tárgyalásán.

Weiszdorn Róbert az egykori Erste Bank fiókjánál tartott helyszíni szemlén

A rablás napján nagyon ideges volt, N. László folyamatosan nyomás alatt tartotta, mondta Weiszdorn a bíróság előtt. Weiszdorn lépett be először a bankba, állítása szerint akkor kapta a kezébe a pisztolyt N. Lászlótól. Weiszdorn felszólította a bankban lévőket, hogy maradjanak nyugton.

A biztonsági őr azonban vallomása szerint pánikba esett, felemelte a jobb kezét és fegyvere felé nyúlt. „Ekkor sült el a fegyver a kezemben, nem céloztam vele, nem adtam le célzott lövést”, mondta a vádlott.

N. László ekkor rákiabált, hogy fújja le a kamerát és tegye ki a bejárati ajtóra a „műszaki okok miatt zárva” táblát. Weiszdorn ezután már nem ment vissza az ügyféltérbe, ahonnan szaladgálást, kiabálást, ajtócsapkodást, bútortologatást, majd nyöszörgést hallott.

Közben a bankhoz két-három ügyfél érkezett, akiket Weiszdorn elküldött. Egy idő után kijött a bankból N. László, kihozta a hátizsákot a pénzzel és a bankfiók kulcsát. Weiszdorn ezután kulcsra zárta a bank ajtaját, és elhagyták a helyszínt.

Wieszdorn Róbert végig nagyon szakadozottan és vontatottan mondta el vallomását. Mint mondta, kavarognak benne az emlékképek és nagyon zavarják a kamerák. "Nem öltem meg senkit, nagyon sajnálom azokat, akik bent voltak a bankban és a családtagjaikat is. Ha tudtam volna, hogy ez történik, akkor megakadályozta volna” – zárta vallomását.

Mint ismeretes, négy és fél év, több téves nyom, majd két ártatlanul letartóztatott és részben jogerősen elítélt gyanúsított után a rendőrség 2007 februárjában vette őrizetbe a 36 éves N. Lászlót és társát, a 34 éves, büntetlen előéletű, háromgyerekes családapát. N. László tatabányai lakásán meg is találták a móri bankban elkövetett rablógyilkosságnál használt fegyvereket.

N. László a kihallgatások során azt állította, hogy a rablógyilkosságot egy szerb háborús bűnössel és Weiszdorn Róberttel követték el, utóbbi csak gépkocsivezető volt. viszont Weiszdorn vallomása szerint csak ketten voltak a móri bankfiók kirablásakor, és N. László lőtte agyon a bankban lévőket.

Az előzetes letartóztatásban lévő N. László, még mielőtt szembesítésre került volna sor, 2007. július 12-én egy partvisnyél és a lepedője segítségével felakasztotta magát a Venyige utcai börtönben.

Lőtt, de nem ölt

A Nemzeti Nyomozó Iroda mindezek után tavaly 2007. december 20-án jelentette be, hogy lezárta a nyomozást. A rendőrség szerint a beszerzett bizonyítékok egyértelműen arra utalnak, hogy valóban N. László a felelős a nyolc ember haláláért és a bűncselekményt Weiszdorn Róberttel követte el. N. László bűnösségét többek között DNS-minták és a lakásán tartott házkutatás során talált fegyverek és tárgyak bizonyítják. A rendőrség szerint N. László a felelős több postásrablásért, a veszprémi postásgyilkosságért és a győri gyilkossági kísérletért is.

Weiszdorn Róbert a rendőrségi kihallgatásokon beismerte, hogy ő is lőtt a bankban: amikor a biztonsági őr a zsebéhez nyúlt, ő kétszer felé lőtt, de kitartott amellett, hogy az őr halálát nem a nála lévő pisztoly lövései okozták. A bírósági tárgyaláson azonban módosított vallomásán. A tárgyalóteremben azt mondta, az őrt azután látta összerogyni, hogy N. Nászló is rálőtt.

Lichy József, a több ember megölésével vádolt férfi ügyvédje is azt hangoztatta korábban, hogy a Fővárosi Főügyészség vádja nem áll meg, a vádlott nem gyilkolt. Ügyfele valóban lőtt a biztonsági őrre, de a két lövedék, vagy nem találta el, vagy ha mégis, akkor sem okozta az őr halálát - a biztonsági őrrel a másik férfi Skorpió gépfegyverének hat golyója végzett.

Weiszdorn Róbert Hajdú László perében tanúskodott

A nyomozók szerint az a tény, hogy az elkövetők nem takarták el arcukat, de a kamerát lefújták, arra utal, hogy nem akartak élő tanút hátrahagyni. Erre utal szerintük az is, hogy egy bankrablásnál nagy tűzerővel jelentek meg a helyszínen. A rendőrség szerint az elkövetők bűnösségét támasztja alá az is, hogy N. Lászlótól előkerültek könyvek sorozatgyilkosokról, Mórról, egy sportcipő, ami egyezik a Móron rögzített nyomokkal, álcakellékek és a két, Móron használt fegyver is. Megtalálták N. Lászlónál a biztonsági őr fegyverét is, szétszerelve.

Weiszdorn Róbert azt vallotta a rendőröknek, N. László kényszerítette, hogy vegyen részt a rablásban. A rendőrség megállapításai szerint N. László valóban erőszakos, határozott személyiség volt, és lehet, hogy nyomás alatt tartotta társát, de ez nem volt alkalmas arra, hogy nyolc ember halálát követelő bűncselekményben való részvételt kierőszakolja.

Társtettes

A móri bankfiókban 2002. május 9-én délben történt mészárlás ügyében végül április 2-án nyújtotta be a vádiratot a területileg illetékes Fejér Megyei Bíróságra a Fővárosi Főügyészség az egyetlen megmaradt gyanúsított, Weiszdorn Róbert ellen. A főügyészség előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen társtettesként elkövetett emberölés, valamint lőfegyverrel- és lőszerrel való visszaélés bűntettével vádolja a férfit.

Hajdú László ártatlanságát igazolta a móri ügyben

Az ügyben jelenleg három másik bírósági eljárás is folyamatban van van. A Fejér Megyei Bíróságon megkezdődött per mellett a Fővárosi Bíróságon tárgyalják majd az ügyben korábban jogerősen tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélt Kaiser Ede perújítását. (Kaiser Ede vádbéli szerepe nagyban hasonlított Weiszdorn Róbertéhez, a Fővárosi Ítélőtábla jogerős döntése szerint a móri bankban Kaiser lőtte le a biztonsági őrt, a többieket ismeretlen társa végezte ki, míg ő az ajtóban állva elküldte az arra járókat.)

Ugyancsak a Fővárosi Bíróságon döntenek majd abban az április 28-án, bizonytalan időre felfüggesztett eljárásban, amelyben Hajdú Lászlót eleinte azzal vádolták, Kaiser Ede tettestársaként ő volt, aki végzett a bankban tartózkodókkal. Perében az ügyész legutóbb vádmódosítást kért Weiszdorn Róbert határozott tanúvallomása után, azzal, hogy Hajdú nem bűnös ebben a bűncselekményben.

2007 májusában egy harmadik gyanúsítottat is őrizetbe vettek, a férfi a gyanú szerint a móri bűncselekményhez a fegyvereket biztosította: sorozatlövő, illetve maroklőfegyvert adott el N. Lászlónak. A jelenleg előzetesben lévő S. Zoltánt 2008. május 28-án a Tatabányai Városi bíróság első fokon, nem jogerősen hét év fegyházra ítélte.