hegyek

A meredek hegyoldal előnyei

2001. 07. 10., 10:51 | Frissítve: 2001. július 10., kedd 10:58

Az idén induló két magyar Everest expedíció más-más taktikát választva igyekszik a Föld legmagasabb csúcsa felé. A rendhagyó útvonalon induló csapat szerint nem a legkönnyebb út a legbiztosabb. A nehéz rész eléréséért érdemes akár az egész hegyet megkerülni.

Különleges év az idei a magyar hegymászásban, hiszen az elmúlt időszak csöndje után rögtön két expedíció is indul a Föld legmagasabb hegyének meghódítására. Az Explorers program néven futó hegymászócsoport, miután tavaly sikeres expedíciót szerveztek a 14 darab 8000 méter feletti csúcs egyikére, a Broad Peak-re, idén a Mount Everestet veszi célba.

Klein Dávid, a vezető
Míg azonban a párhuzamosan próbálkozó társaság a legkönnyebb úton igyekszik célba érni, az Explorers rendhagyó útvonalat választott. A Klein Dávid vezette csoport szintén Tibetből, de a ritkán mászott keleti oldalról próbálkozik majd. Az expedícióvezető szerint a nehéz útvonalnak is vannak előnyei. A problémás szakasz ugyanis közvetlenül az alaptábor felett, még relatíve alacsonyan van. 5300 métertől igen meredek, szikla és jégfalakkal vegyes terepen kell mászniuk.

A gyakran függőleges részek nehézsége elérheti az V-ös fokozatot, mely még tátrai viszonylatban sem lebecsülendő. A későbbi, könnyebb mozgás végett erre a szakaszra több mint két kilométernyi kötelet fognak beépíteni.

A komoly mászást követően, 6400 métertől azonban leginkább már csak a magasság hatásaival kell küzdeniük, tudtuk meg Klein Dávidtól. A későbbi táborok elhelyezkedése egyelőre nem ismert. Ennek oka egyrészt abban keresendő, hogy a keleti oldal ritkábban mászott, itt nincsenek "kitaposott ösvények". Emellett azonban a terep jellegzetességei, a függőgleccserekkel fedett hegyoldalak állandó formálódása sem kínál éveken át biztos pontokat.

A zord hegyvidék eléréséig azonban még hosszú út vár a csapatra. Július 19-én indulnak Katmanduba, ahol három-négy napot terveznek eltölteni. A rövid pihenőt közel egy hónapos akklimatizációs túra követi Nepál Langtang nevű vidékén. A turista leginkább zöld völgyeiről ismerheti ezt a régiót, az Explorers azonban a 6000 méter feletti csúcsok miatt látogat ide.

A felkészülést követően, augusztus közepén indulnak el Tibetbe, hogy dzsipekkel megkerülve gyakorlatilag az egész Mount Everestet, elérkezzenek az autókkal járható út végére, Karta faluig. Innen a másfél tonnányi felszerelést jakok hátán szállítják fel az 5200 méter magasságban fekvő alaptáborig. Bár a jak-út közel egy hét gyaloglást jelent, Klein szerint megéri a fáradtságot, mert ez része az akklimatizációs túrájuknak, továbbá olyan alaptáborba juthatnak így el, amely az egyik legjobb az Everest körül. A tábor, egy köves-jeges placc helyett ugyanis csörgedező patakok hangjától zengő zöld mező, ahol madarak hangja nyugtatja majd a megfáradt hegymászókat.

Az expedíció szeptember közepén kezdi meg a táborlánc kiépítését. A csúcstámadást október közepe és november vége közti időszakra teszik. Az Explorers csapat, a Millenniumi Expedícióhoz hasonlóan, nem használ majd oxigénpalackokat a mászásnál. Lesz náluk viszont kamera és műholdas átjátszó rendszer, így a magyar közönség, siker esetén, élő-egyenes adásban értesülhet az Everest megmászásáról.

hirdetés
hirdetés