hegyek

Magyarok az Everestre 2002: amikor a politika hegyet mászik

Cél a Himalája, a tét 40 millió forint állami támogatás

2002. 03. 20., 12:59 | Frissítve: 2002. március 20., szerda 14:43

Jövő héten ismét magyar hegymászók indulnak a Mount Everesthez. Ami még bizonytalan: Nepálból vagy Tibetből másznak, hány expedíció megy, és kik lesznek a tagok. A kivált technikai vezető miniszterelnöki hátszélről beszél, és sérelmezi: a politika már a hegymászó szakmába is bemászott.

Jövő héten újabb magyar hegymászócsoport, azaz csoportok indulnak Nepál felé, hogy meghódítsák a Föld legmagasabb hegyét, a 8850 méter magas Mount Everestet. Januárban lapunk még arról értesült, hogy a Millenniumi Mount Everest Expedíció két csúcsesélyes tagja - Mécs László és Erőss Zsolt - köré szerveződik a 2002-es expedíció, amely - minden híreszteléssel ellentétben - nem egyesül a párhuzamosan működő Explorers teammel. Technikai vezetőnek Ozsváth Attilát, a Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség Hegymászóbizottságának vezetőjét kérték fel.

Ozsváth Attila az Exitnek elmondta, hogy a tárgyalások bíztatóan indultak, később olyan részletekre derült fény, amelyek miatt nem vállalta a feladatot, kivált a csapatból. Ozsváth egy kis létszámú csapat vezetésére vállalkozott volna, ahol a mászás szempontjai elsőbbséget élveznek a médiával szemben, és ahol tiszták, átláthatók a támogatás körülményei.

Az expedíció ismét a tavalyi próbálkozások fő támogatója, az Ifjúsági- és Sportminisztérium anyagi segítségével indult volna útnak. A támogatás feltételeként megszabott - egyébként érthető - feltételek azonban számára már vállalhatatlan változtatásokat eredményeztek az eredeti tervhez képest.

Testvéries pénzosztás
2001-ben két magyar expedíció is indult a Föld legmagasabb hegyének meghódítására, de egyiknek sem sikerült a csúcsra jutni. A Millenniumi Mt. Everest Expedíció (vezető Mécs László) 7800 méterig jutott, a nehezebb úton próbálkozó Magyar Everest-Lhotse Expedíció (az idei vezető, Mezey László részvételével) pedig 6400 méter körüli magasságból fordult vissza.

Az ISM mindkét expedíciót 25-25 millió forinttal szponzorálta, amely rekord összegű támogatásnak számít a magyar hegymászásban, különösen, hogy a sportág szövetségei - más sportszövetségektől eltérően - semmilyen állami támogatásban nem részesülnek.

A 25 milliós támogatást először csak a millenniumi csapat kapta meg. Az Explorers - forrásaink szerint - személyes, miniszterelnökhöz fűződő kapcsolatai révén jutott ugyanekkora összeghez.

Az ISM ugyanis csak egyetlen expedíciót hajlandó szponzorálni, így a vállalkozás költségeit nagyjából fedező támogatás elnyeréséhez a két csapat közös mászást határozott el. A hivatalosan még be nem jelentett fúzió Ozsváth szerint azonban látszólagos, és csak a támogatás elnyerését célozza. Mécs, Erőss, illetve Mezey, Ács, Várkonyi valójában nem alkotnának közös expedíciót. Míg a hegymászóbizottsági elnök a közös expedícióval egyetértett volna, a "kvázi egyesülést" elfogadhatatlan megoldásként említette.

Sérelmezte még, hogy a mindkét csapat által preferált tibeti - lényegesen olcsóbb - oldal helyett a minisztérium a nepáli, déli falon való mászáshoz köti a támogatást, mivel ott valószínűbbnek tartja a sikert. Ozsváth azonban még az északi oldal rövid, logikus vezetésű, bár nem minden nehézséget nélkülöző útjában állapodott meg a résztvevőkkel: Mécs Lászlóval, Erőss Zsolttal és a tavalyi évben a másik - Explorers - expedícióban indult Várkonyi Lászlóval.

Ozsváth Attila lapunkhoz eljuttatott levelében úgy nyilatkozott: "Szeretném elkerülni annak a látszatát, hogy a sportszövetség személyemen keresztül legalizál egy erős politikai indíttatású, dilettáns módon finanszírozott és előkészített, kifelé hazug vállalkozást. Hátborzongatónak ítélem azt, amikor az expedíciókról miniszterelnöki szinten döntenek, mégpedig az Explorershez fűződő kapcsolatok alapján, és így dobnak ki - ezúttal 40 millió forintot - az ablakon. A politikának és a hegymászásnak nagy távolságot kellene tartania egymástól"

Végleges tervekről a két csapat vezetői nem számoltak be. Mezey László az Explorers részéről kiemelte, hogy támogatja a közösen indított expedíció tervét, mivel öt hegymászó nagyobb valószínűséggel juttathatja valamelyiküket a csúcsra. Nekik azonban akkor is lehetőségük van útra kelni, ha nem jön létre megegyezés.

Ahhoz, hogy az alpinisták a májusi szezonban mászni tudjanak, március végén el kell indulniuk, bár még nem tudni, Tibet vagy Nepál lesz a cél. Az expedíció(k) elindulásában egyik csapat tagjai sem kételkednek.

hirdetés
hirdetés