hegyek

'Nem primadonna expedíció vagyunk'

A magyar expedíció oxigén nélkül megy az Everestre, majd rögtön megmássza a szomszédos Lhotse-t

2001. 07. 17., 17:59 | Frissítve: 2001. július 17., kedd 23:20

Az Everest-Lhotse Expedíció megerősíti világviszonylatban is figyelemreméltó tervét. Oxigén nélkül, nehéz úton másznak fel az Everestre, majd megpróbálják, ami még senkinek sem sikerült: rögtön megmászni a szomszédos Lhotse-t (8501 m) is.

A "primadonna expedíció" olyan hegymászócsapat mely néhány kiemelkedő hegymászó teljesítményére épít - fejtette ki Klein Dávid, a Magyar Everest-Lhotse Expedíció vezetője keddi sajtótájékoztatójukon. Az ilyen stílusú hegymászócsapatok többi tagja csupán segíti a kiválasztottak csúcsra jutását.

Habár a "primadonna expedíciók" ideális körülmények közt igen hatékonyak, a "primadonnák" megbetegedése, sérülése esetén - mely magashegyi körülmények közt nem elképzelhetetlen - a csapat egésze kudarcot vall. Az Everest-Lhotse Expedíció mind az öt tagja, Klein Dávid, Ferenci Miklós, Ács Zoltán, Mezey László és Várkonyi László lehet csúcsmászó - nyilatkozta a vezető.

A sajtótájékoztató eloszlatta a - szakértők által rendkívül nehéznek tartott - útvonal okán felvetődött kételyeket. Az Everest-Lhotse Expedíció ugyanis a magyarok által eddig még megmászatlan csúcsot, egy nagy technikai felkészültséget igénylő, ritkán járt útvonalon kívánja elérni.

A Neverest Buttres (Fáradhatatlanok Pillére) nevű utat 1983-as megmászása óta csupán további három csapat ismételte. Az expedíció azonban komoly elszántságról téve tanúbizonyságot nem módosítja elképzeléseit, és hamarosan útnak indul az Everest Kangshun falához. Az út nehézségeit fokozza, hogy sem palackozott oxigént, sem magashegyi teherhordók segítségét nem kívánják igénybe venni.

Soha nem járt úton

A találgatásokra leginkább okot adó pont azonban az Everest-Lhotse keresztezés volt, az expedíció azonban e téren is határozottnak tűnt. A csapat a 8850 méter magas hegy megmászását követően az alaptábor helyett csupán a két szomszédos csúcsot összekötő gerincig, a 7906 méter magasan Déli-nyeregig ereszkedik. Az alpinistáknak a következő nap ismét fölfelé vezet majd útjuk, a szemközti Lhotséra (8501 m).

Balról az Everest, középen a Lhotse
Ha tervük sikerrel jár, az nem csak hazánkban lesz szenzáció. Az Everest-Lhotse keresztezés ugyanis olyan rendkívüli nehézségű traverz, amely mind technikailag, mind fizikálisan igénybe veszi a Föld legmagasabb csúcsáról éppen visszatérő hegymászókat. Nem meglepő, hogy az Everest-Lhotse traverz a világon eddig még egyetlen hegymászónak sem sikerült.

A Everest-Lhotse Expedíció azonban nem csak nagynevű hegymászókkal (Várkonyi, Ferenci), hanem példaértékű szervezőkészséggel is rendelkezik. Kalandjaikról így élő, egyenes adásban értesülhetünk a televízióban, útjukat pedig az Exiten, napi jelentések formájában kísérhetjük nyomon.

hirdetés
hirdetés