hegyek

Az alváshiány hatása

2001. szeptember 20., csütörtök 11:18

Mindenki tudja, hogy az alvás fontos pihenést biztosít a test és az agy számára. Gyakori kérdés, az alváshiány befolyásolja-e a sportteljesítményt. Jellemző, hogy egy-egy verseny előtt nehezen alszunk el, kialvatlanul ébredünk. Úgy érezzük pocsékul fogunk teljesíteni és ez gyakran így is történik. Katonai kutatók (akik picivel több támogatást élveznek a civileknél) számos vizsgálatot végeztek és érdekes eredményeket találtak.

Nézzük először a kérdés fizikai - "testi" oldalát. Egészen 60 órás alváshiányig nem mutatható ki sem az aerob sem az anaerob munkavégzésben semmiféle eltérés! Főként igaz ez, ha az elvégzendő munka izgalmas, intenzív.

Más a hatás a mentális oldalra. Az alváshiány hamar érinti az érzékelő, koncentráló funkciókat. Az eredmények szerint az első 18 órás alváshiány után a érzékelési képesség 20-25%- kal csökken. Amennyiben 42 órán át nem alszunk, újabb 20-25%- os csökkenést észlelhetünk. Ez jelenti hát az igazi problémát. Amennyiben izgalmas, nehezen megvalósítható feladatot kell végrehajtanunk, ezt kevéssé befolyásolja az alváshiány. A gond az unalmas, ismétlődő jellegű feladatokkal van. Elfelejtjük felvenni a sisakot, a térdvédőt, duplán bekötni a beülőt - számtalan ilyen alaphibát követhetünk el.

Ráadásul az úgy nevezett "érzékelt fáradtság" nő, azaz mi hogyan becsüljük meg - érzékeljük a teljesítményünket.

A kutatók szerint, ha általában jól alszunk, egyetlen álmatlan éjszaka nem jelent túl nagy problémát. Nyugtasson meg a tudat, hogy ilyenkor fizikálisan tökéletes állapotban vagy, de légy nagyon elővigyázatos - kissé lassabban tudsz gondolkozni.

Természetesen - ha nagyon akarod - használhatsz altatót. Elsősorban az ún. benzodiazepinek jönnek szóba, de tudni kell az orvosságoknak számtalan hátránya van. Ha mindenképpen használni akarsz ilyet a versenyek előtt, próbáld ki már hamarabb, milyen hatással van rád! És ne felejtsd el, a szervezeted nagyon hamar hozzászokik az ilyen jellegű gyógyszerekhez.

hirdetés
hirdetés