hegyek

Mi is az a zsomboly…

2000. 11. 24., 17:05 | Frissítve: 2000. december 15., péntek 14:53

A zsomboly tulajdonképpen egy aknából, vagy aknarendszerből álló barlang. Kialakulásuk nem teljesen tisztázott. Egyes elképzelések szerint a geológiai törésvonalak mentén a fedőréteg által egy adott helyre koncentrált víz oldó hatására alakultak ki. Úgy gondolják, hogy eredetileg nem rendelkeztek felszíni kijárattal, csak a lepusztulás során váltak nyitottá.

Mások a zsomboly alatt húzódó vízszintes barlang mennyezetén kezdődő és lassan a felszínig hatoló repedéssel magyarázzák kialakulását.

Magyarország “zsomboly-paradicsoma” Alsóhegyen, pontosabban az ország észak-keleti vidékén, Alsó-hegyen található. Ezen a karszt-területen (a Gömör-Tornai-karsztvidéken) a zsombolyok száma megközelíti a százat, és itt található az ország második legmélyebb barlangja, a 236 méter mély Vecsembükki zsomboly. Méretei, szépsége és formakincse miatt kiemelkedő még az Almási- (100m) és a Szabó-pallagi-zsomboly, más néven Baglyok-szakadék (151m). Technikailag ez utóbbi jelenti a barlangászok számára a legnagyobb élvezetet, néha pedig, ugyanez okból, éppen az ellenkezőjét. A legtöbb barlang azonban ezen a területen is jóval kisebb, többnyire csak egy aknás zsomboly.

Természetesen az ország más “barlangos” területein is találhatók zsombolyok; például a Bakonyban a Háromkürtő-zsomboly, vagy a Bükkben a Kis-kőháti-zsomboly.

Hazánkban az említett Alsó-hegyi barlangok a leglátogatottabbak. Nem csak mélységük, de szépségük (ebben az esetben egy napra elég az egyik), technikai kihívásuk, sportértékük (ebben az esetben előfordul, hogy egy nap akár mind a három sorra kerül) miatt is vonzó barlangász célpont.

A zsombolyok bejárása

A zsombolyok, vagy más néven vertikális (függőleges) barlangok bejárása a barlangászat egyik legkülönlegesebb ága. A megfelelő technika kialakulásáig a zsombolyok gyakorlatilag el voltak zárva a felfedezők elől. Kenderkötélen és kötélhágcsón leereszkedni egy bevilágítatlan fenekű aknába, több volt, mint kaland… Ha le is jutottak a vakmerő felfedezők, a súlyos felszerelést szinte lehetetlen volt barlangi körülmények közt mozgatni, a kimászás nehézségeiről pedig még nem is beszéltünk.

A zsombolyok manapság, a speciális eszközök kifejlesztésének köszönhetően, különösen jó fizikai erőnlét nélkül is leküzdhetők, bejárhatók. A kötélen való mászáskor meg-meg állva, ott “lógva” tartott pihenők után az ember legfeljebb egy kicsit lassabban ér a felszínre. A mászófelszerelés még akkor sem engedi leesni, ha valami nagyobb baj történne. Az elszántabbak számára mostanra felfedezhetővé vált a zsombolyok világa is.

hirdetés
hirdetés