hegyek

Kullancsveszélyről sportolóknak

2001. 06. 11., 23:36 | Frissítve: 2001. június 13., szerda 09:50

Bár a természetben sportolók fokozottan ki vannak téve a kullancsveszélynek, néhány szabály betartásával jórészt elkerülhetőek a kellemetlenségek. Tanácsok az Exit orvosának tollából.

Nyár közeledtével rendszeresen szárnyra kap a téma a kullancsokkal kapcsolatos tudnivalókról, tévhitekről. Mivel már rég elkezdődött a kültéri sportok időszaka, így mindenképpen hasznos kicsit feleleveníteni ismereteinket.

A kullancs önmagában egy egyszerű nyirok- és vérszívó élősködő. Gondot azzal okoz, hogy az erdő emlőseiről baktériumokat és vírusokat szed össze, majd csípéskor a kórokozók egy részét kedvesen átengedi nekünk.

Bár a kullancs néhány komolyabb betegség terjesztője is lehet, az esetek legnagyobb részében inkább csak a csípés kellemetlenségével kell számolnunk.

Néhány alapvető információ birtokában csökkenthetjük a kullanccsal való találkozás esélyét:
-a kullancs az alacsonyabb bokrokon él, az árnyékos, hűvös, nedves helyeket kedveli
-a zárt öltözeten nehezen hatol át
-a kullancs csípése teljesen fájdalommentes (figyelmes, nyálával érzésteleníti a bőrt, mielőtt a beavatkozást megkezdi)
-minél hamarabb eltávolítjuk, annál kisebb a fertőzés veszélye
-a csípés helyét érdemes megjegyezni, 5-6 héten át figyelemmel kísérni a bőrelváltozásokat

Eltávolítása

Túrázásból, szabadtéri sportolásból hazatérve vizsgáljuk át testünket. Ilyenkor gyakran elcsíphetjük a megfelelő helyet még csak kereső, befúródás előtt levő állatot. A kullancsot csipesszel távolíthatjuk el. Igyekezzünk az állatot a nyakánál megragadni. Ne alkalmazzunk krémeket ill. olajokat! Az állat potrohát ne sértsük meg, ez fokozza a fertőzésveszélyt! Ha a fej beszakad a bőrbe, tanácsos mielőbb eltávolítani. A csípés helyét pedig fertőtlenítsük.

Betegségek

Közép Európában elsősorban a Lyme kór és az agyvelőgyulladás a leggyakoribb kullancs által terjesztett betegség.

A Lyme kórt egy baktérium okozza. A betegség antibiotikummal gyógyítható, de megnehezíti a felismerést, hogy gyakran nincs egyértelmű tünete. A kullancscsípés után 3-32 nappal léphet fel a jellegzetes kokárda alakú piros folt, (a betegek kb. 75%-ban alakul ki ilyen tünet). A bőrön piros csípés jelenik meg, majd ez kifelé terjed, miközben a közepe meggyógyul, tehát bőrszínűvé válik. Eléggé jellemző elváltozás, figyelni kell rá! Emellett előfordulhat több piros folt is.

Majd influenzaszerű tünetek következnek (ez aztán nem túl speciális, ezért ebben a stádiumban nem gondolunk ilyen jellegű fertőzésre). Több hónap (néha 1-2 év!) után jelennek meg az igazi panaszok: izületi gyulladás, szívizomgyulladás, bénulások. Ezeket a tüneteket számos egyéb megbetegedés is okozhatja, a kullancscsípést már rég elfelejtettük, így nehéz kideríteni a kiváltó okot.

Az agyvelőgyulladás ritkább, kb. minden ezer kullancsból egy fertőzött. Gyakorlatilag nincs ellene igazán jól ható gyógyszerünk, mivel vírus okozza. Ez a betegség Magyarországon viszonylag ritkán okoz halált és maradandó bénulást. Félek, ez kevés embert vigasztal, aki ezzel küzd, vagy küzdött. A betegek kb. 50%nál marad vissza kisebb fokú beszédzavar, vagy magatartászavar. Az idősebb betegeknél nagyobb a szövődmények aránya.

Erről a fertőzésről nem azért írok részletesen, hogy bárkit is megijesszek, hanem azért, mert ez ellen a vírus ellen létezik védőoltás! Jelenleg már gyermekek részére is rendelkezésre áll.

A védettséghez három oltás szükséges. Az oltást az első után egy hónappal, majd 9-12 hónappal kell ismételni. Ezután elegendő 3 évente 1 emlékeztető injekció. Amennyiben gyors hatást akarunk elérni (pl. utazás előtt) létezik egy másik módszer: 0,7,21. nap, majd 18. hónap, ezután 3 évente. Eddigi tudomásunk szerint az oltásnak jelentősebb szövődménye nincsen (erre garancia lehet, hogy már kb. 20 éve alkalmazzák).

hirdetés
hirdetés