ketkereken

Kerékpárbarát politikusok

2002. 01. 21., 15:46 | Frissítve: 2002. január 23., szerda 18:13

Alakíthatnak -e közös frakciót a szembenálló pártok képviselői? Igen, ha kerékpározásról van szó. Parlamenti Képviselők Kerékpárbarát Frakciója egy szebb világért vagy a sikeres kampányért?

Változtathat a hazai kerékpározás mostoha helyzetén, hogy kerékpárbarát frakcióba szerveződött mind a hat parlamenti párt egy-egy képviselője. A szombaton tető alá hozott Parlamenti Képviselők Kerékpárbarát Frakciójának megalakítását Kóródi Mária SZDSZ-es, Horvát László Fideszes és Csúcs László kisgazda képviselő kezdeményezte a tavalyi kerékpáros világtalálkozón megfogalmazott Amszterdami Nyilatkozat szellemében.

Mostantól közös bringán
Az EU által is támogatott világtalálkozó nyilatkozata javasolja, hogy a résztvevő országokban "a parlamenti képviselők szintjén alakuljon kerékpározás-barát lobbicsoport, amely a politikai pátharcoktól függetlenedve támogatja, segíti a kerékpárhasználat elterjedését, és részt vesz annak népszerűsítésében".

A frakcióhoz csatlakozott továbbá Hegyi Gyula MSZP-s, Lentner Csaba MIÉP-es és Gémesi György MDF-es képviselő is. Az aláírási ceremónián, a kerékpáros társadalmi szervezetek képviselői mellett részt vett a brüsszeli székhelyű Európai Kerékpáros Szövetség és a százezres taglétszámú Német Kerékpáros Szövetség közös elnöke, Horst Hahn-Kloeckner is.

Javítani fog a Kerékpáros Frakció a bringások helyzetén?
 36
 14
 24
 6
 41
 1
A frakció kezdetben reprezentációs feladatokat látna el, bár a szakmai szervezetek remélik, hogy később szerepe lesz a kerékpározás nemzeti stratégiájának kidolgozásában is. A közeljövő feladata azonban a frakció létszámának növelése. A tagok meghívást fogalmaztak meg képviselőtársaik felé, és lapunk információ szerint hamarosan Illés Zoltán (Fidesz), Podolák György (MSZP), Horváth Balázs (MDF) és Fenyvesi Zoltán (MIÉP) is aláírja a belépési nyilatkozatot.

Távlati tervek közt pedig a kerékpáros civil szervezetekkel közös konferenciák szervezése szerepel. Az együttműködés valószínűleg azzal a Magyar Kerékpáros Klubbal lesz szoros, amely a Parlamenti Képviselők Kerékpárbarát Frakciójával egy napon alakult, és amelynek tagjai oroszlánrészt vállaltak a frakció életre hívásában.

A Magyar Kerékpáros Klub olyan országos gyűjtőszervezetté kíván válni, amelyhez, nemzetközi kapcsolatai és minden kerékpározási irány (városi-, túra-, hegyikerékpározás) felé való nyitottsága okán csatlakoznak az egyéb szervezetek tagjai, így alapozva meg egy erős kerékpáros érdekképviselet lehetőségét.

A szakmai szervezetek reménye, hogy a klub és a frakció közös munkája révén politikusaink kerékpározási kedve -1998 tavaszának példáitól eltérően- nem korlátozódik csupán a kampányidőszakra. Hogy elkötelezettségük megnyilvánul majd politikai tevékenységükben és mindennapi életükben egyaránt.

Részlet az Amsterdami nyilatkozatból
A deklaráció közvetítésével a konferencia résztvevői felhívást intéztek minden szintű választott képviselőhöz, kormányzati tisztségviselőhöz, a kerékpározáshoz kapcsolódó iparágak reprezentánsaihoz, hogy:

-ismerjék el a népesség minden rétegének, beleértve a gyermekeknek a jogát a kerékpározáshoz.
-bocsássanak rendelkezésre pénzalapokat kerékpározás-barát tervezetek és fejlesztési programok finanszírozásához.
-2003 augusztusáig készítsenek és terjesszenek elő elfogadásra olyan országos kerékpározás-fejlesztési terveket, amelyekben szerepelnek 2010-ig elérendő ambiciózus, de reális, és számszerűsített, ellenőrizhető célok a kerékpár használatára vonatkozóan.

A parlamenti képviselők szintjén alakuljon kerékpározás-barát lobbicsoport, amely a politikai pátharcoktól függetlenedve támogatja, segíti a kerékpárhasználat elterjedését, és részt vesz annak népszerűsítésében.

hirdetés
hirdetés