offline-exit

Dortmund 2001

20th Anniversary Globe Shoes World Championship

2001. november 29., csütörtök 10:07

Idén nyáron 20-ik alkalommal került megrendezésre a gördeszka sport legnagyobb rendezvénye a Globe Shoes World Championship a németországi Dortmund-ban. A már hagyománynak számító helyszín ismét a Westfallen Halle volt, a város legnagyobb sportcsarnoka.

Kattints a nagyitáshoz
Hihetetlen, hogy már húsz éve ad otthont Németország a sport Wimbledonjaként is emlegetett mega rendezvénynek. A nagykorúvá avanzsálódott verseny méltó megünneplésére egy új versenyszámmal is készültek a rendezők, hiszen sok egykori és jelenleg is aktív profi rider, a Monster versenyek alatt vált világhírűvé és lett sok amatőr deszkás példaképe.

A 20-ik világbajnokságra meghívtak vagy egy tucat régi sztárt, akik aktív profi pályafutásuk alatt évről évre részesei voltak a nagy versenynek. Az Ő tiszteletükre és persze a jubileumi évnek köszönhetően rendezték meg a Legend's Contest-et, aminek, a nevéből is kitűnik, az egykori Legendák voltak a főszereplői.

De nézzük kronológiai sorrendben az eseményeket. A hivatalos megnyitó Június 30-án, 12 órakor vette kezdetét, ahol is az elmúlt évekhez hasonlóan Dave Duncan, Titus Dittman és a város polgármestere elmondták nyitóbeszédüket. Sok időt nem hagyva a bambulásra rögtön a dolgok közepébe vágtak a szervezők és már kezdetét is vette a street selejtező.

A street kategóriába közel 130 versenyző adta be nevezését a világ számos országából, Ausztráliából, Brazíliából, Angliából, Svédországból, Új-Zélandból, Németországból, Ausztriából az Egyesült Államokból és természetesen ahogy évről-évre megszokhattuk, Magyarországról.

A versenyzőket hat csoportba, úgynevezett heat-ekbe osztották, ahol is mindenkinek kétszer egy perces meneteket kellett futniuk. Ez alól tíz versenyző kivétel képezett, akik a korábbi versenyeket az első tízben fejezték be. Ők rögtön a döntőbe kvalifikálták magukat, megúszva a selejtezőt. Őket gyakorlatilag a szombati napon szinte nem is láttuk a pályán.

Hazánk képviselője Giczi Dávid sajnos nem tartozott a tizek csoportjába, így ő kénytelen volt megmérkőzni a továbbjutásért, bár őt egy kicsit sújtotta az a tény, hogy meglehetősen hátra került az indulók sorában, így valamikor a késő esti órákban került rá a sor.

De nézzük Dávid menetét. A gyakorlás alatt egy nagyon jó kis menetet izzított be magának, amit az első menet alatt egy-két apróbb hiba ellenére egészen jól abszolvált. Jól adta be a crooked grind-okat, nose slide-okat. Sajnos a második menet már nem sikerül annyira jól mint az első, többet hibázott a kelleténél, amihez bevallása szerint a késői időpont és a hozzá kapcsolódó fáradtság is hozzájárult. Dávid a selejtezőt a 36-ik helyen zárta éppen lecsúszva a továbbjutásról, ugyanis a 34-ik helyen végzett Arto Saari még továbbjutott.

A street selejtező után következett az ünnepi versenyszám a Legend's Vert Contest, ahol is régi ismerősök tűntek fel, Steve Caballero, Tony Magnusson, Lincoln Ueda, Mike Valelly és még vagy fél tucat ismert sztár. De a legnagyobb meglepetést mégis Dave Duncan okozta, aki eddig csak mint pályaépítő és speaker volt ismert a nagyközönség előtt. Dave kikelve régi megszokott életéből ismét a félcsőbe vetette magát, megmutatva, hogy anno ő is az elitbe tartozott. A nap zárásaként a Legend's Vert Contestnek köszönhetően egy nagyon kellemes, jó hangulatú kis jam-et láthatott a közönség, felelevenítve a régi idők sztárjait.

A Legend's Contest után gyakorlatilag a szombati deszkaverseny végetért, már csak a szokásos MTV Rocknight maradt hátra, amit a szokásoktól eltérően nem egy külön erre a célra berendezett csarnokban rendeztek meg, hanem a street pályán. Sajnos a hangulat korántsem volt valami fergeteges, ha az elmúlt évekhez hasonlítjuk a koncertet. Igazából nem volt egyetlen egy komoly együttes sem, legalábbis amit mi Magyarok is ismertünk volna. Így inkább a város látványosságait részesítettük előnyben az MTV Rocknight helyett.

A vasárnapi nap a félcső selejtezővel vette kezdetét pontban 10 órakor ahol is 40 induló állt rajthoz, 4 csoportban.

Itt mindenkinek kétszer 45 másodperce volt a produkcióra és az első 12 versenyző kvalifikálhatta magát a döntőbe. Itt sajnálattal vettem észre, hogy nem egy a kedvenceim közé tartozó rider nincs az indulók között. Nem jött el Bob Burnquist, Andrew Reynolds, Colin McKay, Danny Way, Tony Hawk. Bár ez utóbbi három hiánya nem okozott meglepetést, ugyanis ők eddig még nem jöttek el a dortmundi versenyre, utoljára a régi helyszínen, Münsterben találkoztam velük.

A döntőbe jutott top 12 félcsöves:
1, Rune Glifberg DEN 269p., Buster Halterman USA 261p., Christiano Mateus BRA 259p., Lincoln Ueda BRA 253p., Pierre Luc De Gagnon USA 251p., Sandro Dias BRA 249p., Matt Dove USA 248p., Omar Hassan USA 246p., Sergio N. De Paula BRA 242p., Jürgen Horrwarth GER 238p., Neal Hendrix USA 234p., Renton Miller AUS 230p..

A félcső selejtező után ismét a street pályára szegeződött minden tekintet, ugyanis kezdetét vette a street középdöntő. Ide összesen 45 versenyző jutott be, akiket három csoportra osztottak szét és mindenkinek kétszer 45 másodperce volt, hogy értékelhető menettel kápráztassa el a zsűri tagokat. A középdöntőből pedig 15 versenyző jutott tovább a végső megmérettetésbe, a döntőbe.