offline-exit

Kezdődik a vadvízi szezon

2001. 06. 04., 11:49 | Frissítve: 2001. június 06., szerda 08:23

Minden évben, hóolvadáskor (ez normális körülmények között április-májusban van) extrém kalandorok csapatai özönlik el a környező országok vad, hegyi patakjait. A tavasz a legizgalmasabb időszak, ami a vadvízi sportokat illeti (később kitérek ezekre részletesen), hiszen májusban már relatív meleg van, a víz óriási és a helyi turisták még nem özönlik el a folyókat.

Ezalatt azt értem, hogy Nekünk, mivel Magyarországon nincs vadvíz, muszáj külföldre utaznunk ezekért az élvezetekért - mellesleg megjegyzem, hogy a körülöttünk lévő összes országnak van vadvize, csak mi maradtunk ki valahogy a leosztásból - és természetesen sok bennszülött is szeret evezni. Szerencsére nagy többségük június és augusztus között tudja le a "látogatást", így a legjobb időszakokban nem tolongunk a folyón (május-olvadás; szeptmber-áradás az esőzések miatt).

Ilyenkor egyébként magasabbra is osztályozzuk a folyók erősségét. A WW I-VI-ig (WW = White Water = vadvíz) tartó pontrendszerben, ahol az I a kicsit hullámos, a VI (vagy X) pedig a "különleges körülmények között túlélhető" folyószakasz; május és szeptember hónapokban egy +-al (pl. WW III+), vagy akár egy egész ponttal többre becsüljük bizonyos folyók erősségét.

Mivel a környezetünkben zömmel magashegyi patakokban tudjuk a sportot űzni, számolnunk kell a max. 10-12°-os vízhőmérséklettel. A kihűlés ellen 3 mm-es neoprén ruhát hordunk mindegyik sporthoz (nadrág, kabát és cipő).Ezek ugyan nem tartanak szárazon, azonban miután a testhőmérsékletünk felmelegítette a beáramló vizet, benntartják a hőt.

Rafting

A külföldiek közt legelterjedtebb sport a rafting (vadvízi tutajozás), amely a 4 személyesnél nagyobb gumihajókra vonatkozik (ált 8-10 fő). Ehhez különösebb szaktudás nem kell, bár van egy-két mozgalmasabb folyó, ahol nem árt ha már fogtál előtte lapátot a kezedben. Viszont van egy hátránya, hogy legálisan csak nemzetközi túravezetői igazolvánnyal minősített vezető kormányozhatja, vagyis nem 100%-os a Te közreműködésed.

A túravezető ül a hajó végében, és onnan adja az utasításokat az evezősöknek, akik a hajó oldalsó két tömlőjén ülnek, kezükben egy-egy lapáttal. A csónak aljában gumi rögzítők vannak, amibe a lábakat kell bebújtatni, hogy az ember ne repüljön ki egy nagyobb hullámon. Ez a sport a csapatmunka szempontjából jó buli, főleg ha ismerősökkel ülsz egy hajóban, vagy ha egy másik csónakkal versenyeztek és fröcskölődtök (esetleg kidobáljátok kevésbé megtermett társaitokat a jó hideg vízbe).

Vadvízi kenuzás

Ennél sokkal izgalmasabb a főként magyarok és csehek által művelt vadvízi kenuzás (2 személyes gumicsónak), ahol teljes mértékben rajtad és a társadon múlik, hogy az előirányzott folyószakaszból mennyit sikerül a hajóban-, és mennyit a víz alatt megtenni. Itt is a hátsó a kormányos, de ehhez semmiféle igazolvány nem szükséges. Vannak ugyan a csapat mellett kísérő túravezetők (3-4- hajóra jut egy TV), de ők csak akkor avatkoznak bele, ha bármilyen probléma adódik.

Ennél a sportnál az a fontos, hogy lehetőleg ne a feleséged / barátnőd / férjed / barátod, stb. legyen a társad, mert annak a kapcsolatnak biztosan befellegzett. Azt szoktuk mondani, hogy a hajóban a nehezebb, ügyesebb, okosabb és szebb üljön hátra, a csónak stabilitása miatt. A férfiak természetesen az összes jelzőt azonnal magukra veszik, és elfoglalják az irányító pozíciót, majd az asszony fején koppanó finom lapátsuhintásokkal jelzik meg nem elégedésüket annak munkájával (ez akkor is így van ha történetesen a kormányosnál vannak hiányosságok).

Visszatérve a lényegre, mint ahogy a neve is mutatja, ezt a sportot kenulapáttal kell csinálni (akárcsak a raftingolást). Ez azt jelenti, hogy csak egy tolla van az evezőnek (gyengébbek kedvéért: a lapátnak csak az egyik végével lehet a vizet kanalazni, mert a másik oldalon nincs semmi), ellentétben a kajaklapáttal amelynek mindkét végén van toll (a "botot" a közepén kell fogni, és mindkét oldalon lehet kanalazni).

Maga a hajó viszont egy elég különleges jármű, már ami az ülést illeti. A csónak anyaga nagyon vastag speciális gumiból (ált. hypalon) készül, amelynek nem árt ha sziklának ütközik. A csónak belsejében két enyhén döntött pad található, amelyen félig ülve, félig térdelve kell elhelyezkedni. (Magyarul beletérdelsz a hajóba, majd hátracsúszol úgy, hogy a pad a hátsód alatt legyen). Már a leírtak alapján is érzi az ember, hogy ez nem valami kényelmes pozíció, viszont így a legstabilabb és a legkényelmesebb az evezés.

Ha nem szereted az embereket és mindenáron önállóskodni szeretnél, akkor a vadvízi kajak a Te sportod, ahol egyszemélyes hajóban történik az evezés. Itt hajón és a lapáton kívül szükséged lesz egy spritz-deck-re, ami egy neoprénből (gumi) készült szoknya kinézetű anyag, melyet miután elhelyezkedtél a kajakban, a hajó pereméhez kell rögzíteni, és így nem tud befolyni a víz.

Mielőtt azonban kajakozni kezdesz, nem árt, ha egy kicsit gyakorolsz medencében vagy valamelyik öbölben, mert elég veszélyes amatőrként nekiindulni a nagyvilágnak. A legegyszerűbb egy 3-4 napos alaptanfolyamot végigcsinálni, ami a minimális vízbiztonságot megadja, és talán még eszkimózni is megtanulsz (ez egy teljes fordulat a víz alatt - mint egy cigánykerék -, anélkül, hogy kiszállnál a kajakból).

A kajak előnye, hogy nem kell csoportokhoz csatlakoznod, hanem ha megvan a teljes felszerelésed, akár egyedül (bár ez nem tanácsos), akár barátokkal is el tudtok menni evezgetni. Azt azért mindenképpen tartsd szem előtt, hogy a vadvizekre csak úgy ajánlatos menni, ha minden infót előzetesen beszereztél az adott folyóról. (Írott anyag, szóbeszéd)...

Az is fontos, hogy mielőtt új vizekre szállsz autóval, vagy bármilyen más módon menj végig a víz mellett, és jegyezd meg a nehezebb szakaszokat. Az sem árt ha a vízen is megálltok egy-egy hullámosabb, zajosabb szakasz előtt - a vadvizek veszélyeiről majd kicsit később írok).

Hydrospeed

Egy kevésbé ismert, ám csak "belevalóknak" ajánlott sport a hydrospeed (vadvízi úszás). Szükséged lesz hozzá egy kicsit vastagabb neoprén ruhára (5 mm), uszonyokra (békatalp), valamint egy nagy műanyag deszkára.

A vastagabb ruhára azért van szükség, mert folyamatosan (1-2 órán keresztül) a jeges vízben úszkálunk, amit vékonyabb ruhában csak a fókák bírnak. Maga a haladás a következőképpen történik: ráfekszel a deszkára (ami a fejedtől kb. a csípőcsontodig ér), és hajtani kezded magad az uszonyok segítségével (sajnos munka nélkül nem megy a dolog) annyira, hogy a sebességed gyorsabb legyen a folyóénál.

Erre azért van szükség, mert csak így tudod a mozgásodat irányítani és az akadályokat kikerülni (szikla, örvény, faág, stb). Ha lassabb vagy mint a víz, tehetetlenül csorogsz lefelé, és biztosan felkenődsz minden útba eső sziklára. Ennél a sportágnál nagyon fontos, hogy csak kísérővel indulj útnak (lehetőleg kajakossal), ugyanis ha szikla alá szorulsz, vagy nem tudsz kijönni egy hullámból, csak ő tud segíteni.

Mellesleg szerintem az egyik legjobb sport amit valaha kitaláltak, főleg ha egy kis adrenalin túltengésre vágysz! Ha figyelembe veszed, hogy azért mindig a víz az úr, és nem számít néhány kék-zöld folt a lábadon, garantáltan imádni fogod!

Canyoning

Végül, de nem utolsó sorban valami, amelynek az enyhébb változataira még a nagyit is elviheted, a canyoning (szurdoktúra). Ehhez szintén a vastagabb típusú ruhára lesz szükséged, kellenek kötelek, és néhány nehezebb szurdokban beülők és egyéb biztosító felszerelések (de ez mindig van a helyi túravezetőknél).

A túra eleje egy kis gyalogtúrát kíván, valahogy fel kell jutni a dombok/hegyek tetejére ahol a "beszállás" van. A felmenetel alatt (ami már beöltözve történik) pont le tudod adni az előző héten felszedett fölös kilókat, aztán irány a hideg víz. És innen kezdődik a kaland izgalmasabb része, amikor a hegyi patak vízesésein csúszkálunk, és ugrálunk lefelé (egyes helyeken kötélen kell ereszkedni).

Egy-egy ilyen csúszda lehet 1-2 méterestől akár 20-40 méteres is (az utóbbiak már haladó túrának számítanak, a kezdő túrán max. 10-12m-t kell csúszni). Van, ahol csak simán fenéken, de van ahol háttal vagy hason is csúszhatunk. A víz ereje az évszázadok során kis medencéket alakított ki magának minden vízesés alatt, így nem kell attól tartani, hogy szárazon landolunk.

Persze a meder folyamatosan változik, egy-egy áradás után néhány medence feltöltődik, mások mélyebbek lesznek, úgyhogy itt sem árt helyi kísérővel menni, vagy legalább utánakérdezni az aktuális viszonyoknak.

Röviden ennyit a vadvízi sportágakról, a többit személyesen! Legközelebb a folyók veszélyeiről, a környező vadvizekről írok majd, de bármilyen ezzel a témával kapcsolatos kérdésetek van nagyon szívesen válaszolok mindenre (vagy amit nem tudok, annak utánanézek). A legjobbakat a szezonkezdethez, és remélem találkozunk kint a "terepen"!

hirdetés
hirdetés