viz

Jéghegyek közt kajakkal

Grönland tengeri kajak expedíció

2002. 03. 14., 11:01 | Frissítve: 2002. március 14., csütörtök 11:07

Júliusban tengeri kajak expedíció indul Grönland déli szigetvilágának bejárására. A három kajakosnak nem csak a távval, de a szélsőséges körülményekkel is meg kell küzdenie. Az expedíció egyik tagjának beszámolója terveikről és az útvonalról.

Ez év júliusában tengeri kajak expedíció indul a dél-grönlandi Narsarsuaq és Aappilattoq közötti arktikus szigetvilág bejárása. Főbb terveink között a 600 km-es út megtétele és az ősi eszkimó kajak bemutatása szerepel.

A távolság leküzdése közben érhetnek meglepetések bennünket, melyekre fel kell készülnünk, de egy biztos, érdemes lesz küzdeni. A hegyekkel borított szigetvilágot, tengerig nyúló gleccsereket, mély fjordok, jéghegyek és jégtáblák övezik, melyek éppúgy a szépséget, mint a veszélyt hordozzák. A 1000-1800 m magas csúcsok és a világ legmagasabb gránitfalai tarkítják a tájat. Ezek közül több közvetlenül a tengerbe szakad le lehetetlenné téve a kikötést hosszú szakaszokon. A szárazföld belseje felé 10-15 kilométerrel már a Föld északi féltekének legnagyobb kiterjedésű szárazföldi jégtakarója kezdődik, mely Grönland 95%-át borítja.

Főbb úticélok egyike az Unartoq sziget természetes tavai alatt fakadó, 40 fokos hőforrások meglátogatása. Az első hosszabb evezésünket itt tervezzük kipihenni, a meleg vízból nézve az alig száz méterre sodródó jéghegyeket a fjord vízében. További több napos lapátolással fogunk megérkezni a Tasermiut fjordba, ahol júniustól októberig bálnák és kardszárnyú delfinek élnek a zafírkék vízben. Egy minimális izolációs távolság betartásával jól megközelíthetők. Információim szerint egyik sem támadja meg a kajakosokat, csak a rozmároktól kell óvakodni.

Főbb látnivalók közé tartoznak a 986 körül alapított, első viking települések is, mint Brattahlid (Qassiarsuk) és Herjolfnes. Ezer éves házaik a mai napig állnak, dacolva a hideg telekkel, sarkvidéki szelekkel, viharokkal és az idővel. A Grönland, azaz "Zöld Föld" megtévesztő elnevezés is tőlük származik. A sziget déli, szabdalt, változatos területein szubarktikus klíma az uralkodó. Átlagosan 8-10 fok körüli hőmérsékletre kell számítani, de előfordulhat 20 fok, vagy hóesés is a nyár közepi július hónapban. Mivel ez egy északról érkező hideg és Izland alatt Labrador felé visszakanyarodó meleg Golf-áram találkozási területe, ködös, párás levegő jellemzi, ami a látást akadájozhatja, a navigálást megnehezítheti. Esők, hideg záporok alapvetővé teszik a jó felszerelés szükségességét. A víz hőfoka sem több 5 Celsiusnál.

A táv és egyéb elénk táruló akadályok legyőzésén kívül, az ősi grönlandi kajakokról is átfogó képet szeretnénk nyújtani, elsősorban fényképes dokumentációval. Narsaqban érintjük a ma már múzeális értékű kajakos bálnavadász kikötőt. Az ősi eszkimók útjait fogjuk járni és követni, segítségül hívva a modern technikát, hogy túlélésben se maradjunk el mögöttük.

Felszerelésünk, az adott szélsőséges körülményekhez mért, jó minősége az életünket mentheti meg. Vidra Sport vízhatlan zsákokban óvott száraz ruhánik, gumírozott nyakú és ujjú kajakos felső ruházatunk nyújthatnak csak védelmet a hipotermia ellen. Goratex borítású Carbondale pehelyzsákaink melegek, kis helyet foglalnak. Speciális, 5,60 m hosszú kevlár Pörnyeszi hajóink biztosítják a gyors haladást, akár a háborgó tengeren is. Ez az anyag a legstrapabíróbb, törőszilárdsága meghaladja az acélét, ami a sziklás, jeges terepen hasznos tulajdonság. A nagy rakodótérnek átalakított légtartályokba kell elpakolnunk egy hónapi élelmiszerkészletünket és egyéb szükséges eszközeinket..

A speciális terep ismeretére, a veszélyhelyzetek felismerésére itthon tudunk csak felkészülni. A hideg, jeges Duna vízén teszteljük magunkat és a felszerelésünket. Kapcsolatba léptünk különböző szervezetekkel, sarkvidéki tapasztaltokkal rendelkező külhoni kajakosokkal. Tőlük hallottunk azokról az alapszabájokról, miszerint a jéghegyeket 180 m-rel minimum el kell kerülni. A tengerbe nyúló gleccsereket 400 m-nel jobban nem lehet megközelíteni. Tanácsos VHF rádiót magunkkal vinni, ha bármi baj történne, segítséget tudunk kérni.

Az indulásig még sok feladatt áll Boda Kornél, Gyulai Bence és jómagam, mint az expedíció tagjai előtt. Bővebben és folyamatos frissítéssel a www.greenlandkayak.hu oldalon követhetők az előkészületek, kihívások, tapasztalatok további eredményei.

Foto: Vida Szabolcs

hirdetés
hirdetés