viz

Szörflegendák 'háziversenye' Fiji szigetén

Watermen Express

2001. december 17., hétfő 09:02

A világ tizenkét leghíresebb "watermenje" gyűlt össze a Fiji-szigetken, hogy hullámlovaglásban, kiteszörfözésben, strap-szörfözésben, windszörfözésben és tow-in-szörfözésben, majd foil-szörfözésben mérjék össze erejüket.

Sokak előtt idegenül hangozhatnak a fenti sportok, ezért vegyük őket szépen sorjába. A kiteszörfözés már minden olyan olvasó számára ismer, aki rendszeresen "lapozgatja" a virtualport.hu oldalait, hiszen mi vagyunk ennek a sportnak a legnagyobb magyarnyelvű médiuma. A strap-szörfözés szinte megegyezik a hagyományos hullámlovaglással, annyi különbséggel, hogy a hullámdeszka a szörfös lábához van erősítve, a windszörfözésből ismert "papucsokkal", ha tetszik lábtartókkal (az angol szakzsargonban ez a "strap" szónak felel meg).

A windszörfözést újfent nem kell bemutatni, viszont a tow-in-szörfözés megér egy pár sort. A szörfözésnek ezt a fajtáját sokan a sport megcsúfolásának tartják, mivel a szörföst egy jet-skivel (szörfös szlengben "waverunner" húzzák be a hullámok közé, ezzel megspórolva a hullámba való beevezésből ("paddle in") származó fáradságot. Akik fanyalognak a tow-in-szörfözés láttán legalábbis ezzel érvelnek. Az igazság azonban az, hogy bizonyos hullámokat nem lehet meglovagolni úgy, hogy beevezünk elé. Az ilyen hullámok, mint például Jaws Mauin vagy éppen a Namotu sziget hullámai Fijin, olyan meredeken törnek, hogy a a hétköznapi szörfösnek nincsen elég sebessége amikor a hullám a hátára kapja. Emiatt aztán hamar lecsúszik a hullám aljába és fordulni ("bottom turn") sem tud a hullámon sebességhiánya miatt és a hullám szépen a fejére omlik. Mindez egy 5-10 méteres hullám esetén olyan érzést ad, mintha egy olimpiai medence teljes tartalmát a fejünkre öntötték volna. Nos, ezért használják a tow-in-szörfözésnél a jet-skiket.

Végül pedig következzen a legfurább és legfrissebb extrém-vízisport-őrület a foil-szörfözés ("foilsurfing")! A sport elméleti alapja nem új, de hullámok között eddig még senki nem alkalmazta. A felszerelés lényege, hogy egy szinte hagyományos szörfdeszkára egy rendkívül hosszú szkeg van szerelve, melynek végén egy cápauszonyhoz hasonló lapos, vízszintes fémrész van. Ha a szörföst kellő erővel meghúzzák (motorcsónakkal vagy jettel), akkor a vízben rejlő fémlapáton annyi felhajtó erő indukálódik, amelyet a szörfös arra használ, hogy föl-le liftezzen a szörffel. (A foil-szörfözéssel, mint sporttal később részleteiben foglalkozunk; még külföldön is újdonságnak számít.)

A "Watermen Express" nevű versenyen egyébként olyan nagy nevek vettek részt, mint Robby Naish, Jason Polakow vagy Lou Waiman, aki az egyik legjobb kiteszörfös manapság. Végeredményekről sajnos nem tudunk beszámolni, mivel sem bírák sem más pontozók nem voltak az eseményen; a versenyzők a maguk örömére csináltak háziversenyt, pontozták egymást. Ha netán mégis megállapodnának valamilyen végeredményben, azt a virtualport.hu azonnal közli!

hirdetés
hirdetés