viz

Vitorlás tanfolyam ajánló

2002. 02. 20., 13:34 | Frissítve: 2002. március 05., kedd 12:34

A következőkben azoknak kívánunk segítséget nyújtani, akik már eldöntötték, hogy nyáron vitorlázni szeretnének, de még nem tudják hogyan is kezdjék el. Először is le kell szögezni, hogy a vitorlázás és a vízi sportok általában nagyon veszélyesek, így csak megfelelő felkészülés után lehet biztonságosan hódolni e szenvedélyeknek.

Ma Magyarországon csak vizsga letétele után van lehetőség sport és kedvtelési célú kishajó vezetésére. Ez az elnevezés gyakorlatilag két kategóriát foglal magában. A kisgéphajó-vezető, illetve a vitorlás kishajó vezető képesítést. Mindkettő elvégezhető önállóan is, de mint azt a későbbiekben látni fogjátok érdemes mindkettőt egyszerre megcsinálni. A címből fakadóan itt a vitorlás képzést vesszük alaposabban szemügyre.

Már most érdemes elkezdeni a keresgélést a hirdetések között, ha nyárra, vagy esetleg késő tavaszra konkrét időpontot szeretnétek lefoglalni, ugyanis gyorsan be szoktak telni a helyek.

Lehet Budapesten is tanfolyamra járni, de ha megtehetitek, inkább a Balatont ajánlom. Mind a Fővárosban, mind a Balatonon sok lehetőség van, de nem mindegyik társaság megbízható. Sokan csak a lúzerek lehúzására mennek.

Lássuk tehát konkrétan, mire kell odafigyelni.

Költségek:

1. Egy tanfolyam ára kb. 40-130 ezer HUF, ami már önmagában is figyelemre méltó összeg.
2. A tanfolyam díjban benne van-e a tananyag költsége, ami kb. 8 ezer HUF. Kultúráltabb helyeken ezt nem vetetik meg, hanem adnak kölcsön használatra. A szükséges irodalom a következő: Hajózási Szabályzat, Vízi KRESZ Teszt könyv, Válaszok az elméleti vizsga kérdéseire c. könyv.
3. A vizsgadíjak érdekesen alakulnak: kisgéphajó vezetői: 8.000 HUF, vitorláskishajó vezető: 9.100 HUF, az összevont vitorláskishajó- és kisgéphajó vezetői pedig: 12. 300 HUF.
4. Ha intenzív tanfolyamra mentek /javaslom/ az kb. 1 hét. Erre az időre tudnak-e, mennyiért és hol szállást biztosítani. ( Balatonon reális a napi 1500-2000 HUF/nap/fő/ ). Hangulatos lehet a hajón alvás is, drágább, de általában megoldható.
5. Az ár nem feltétlenül áll egyenes arányban az oktatás minőségével. Mi a 44 000 HUF-os tanfolyamon mindannyian levizsgáztunk, a 80-100 ezresek pedig megbuktak.
6. Érdemes a vitorlás mellett a kisgéphajó-vezető vizsgára is befizetni, ami plusz 2800 HUF., de semmi többlet ismeretet nem igényel, a vitorlás tanfolyam végén ezt is képesek lesztek letenni, ugyanis az elméleti vizsga ugyanaz, a gyakorlatot pedig 2 óra alatt meg lehet tanulni A gyakorlat a motoros manőverezést jelenti. (gáz+kormánykerék). Azért erre kérdezzetek rá az oktatónál, ha nem veszi természetesnek kéréseteket, vagy plusz 20 ezret emleget, érdeklődjetek máshol is.

Oktatás:

1. A legfontosabb: Mennyi időt töltötök a vízen. Sok helyen ez összesen nem haladja meg a 10 órát. Na, ez egy tipikusan lehúzós hely. Az ideális 25-30 óra gyakorlat.
2. Az elméleti oktatás általában erősen túllihegett, hiszen olcsóbb, egyszerűbb, mint kint lenni a vízen... Lehúzás. Az elméletet a fenti irodalmakból önállóan is meg lehet tanulni, kb. öt nap alatt, napi 3-4 óra tanulással. Persze ez egyéntől is függ, de a Válaszok az elméleti vizsga kérdéseire c. könyv még szinte a tesztsor egy részére is választ ad. Vigyázat! Sok helyen nem vetetik meg ezt a könyvet, és inkább elmondják sok-sok órában - vitorlázás helyett! Lehúzás. A vizsgán sokan buktak elméletből, de csak azok, akik nem ebből tanultak, ui. ebben a tételek vannak leírva, összeszedve. Más könyvet is emiatt nem javaslok.
3. Idő. Egy komplett tanfolyam 1 hét/ intenzív/ és hat hét /normál/ lehet. Mivel a hat hetesek az elméletre hegyeznek, nem túl szimpatikusak a fenti okok miatt. Ha időtök engedi, praktikusabb egy teljes hetet - akár nyaralásként - rászánni, és egyben letudni az egészet.

Vizsga:

1. Vizsgaidőpontot még gázabb szerezni, mint tanfolyamot, ezért ha már tuti az utóbbi, egyből intézzétek a vizsgát is. Ezt általában elintézik az oktatók, de egyénileg is megtehetitek.
2. A vizsgaidőpont kiválasztásánál fontos, hogy minél közelebb legyen a tanfolyam végéhez, hogy még "melegében" levizsgázhassatok. Jobb helyeken, ha viszonylag hosszabb idő eltelik a vizsgáig, ingyenesen biztosítanak az oktatók egy napot a gyakorlásra, az ismeretek felfrissítésére.
3. A vizsga egy tesztből, egy elméleti tételhúzogatásból és gyakorlatból áll. A teszt halál, a tételes megtanulható, a gyakorlat pedig a legfontosabb, később is ezen múlhat az életetek, vagy csak a kellemes hétvégétek_

Hirtelen ennyi jutott az eszembe, remélem tudtam segíteni a "magabizonytalanoknak" és mit is kívánhatnék mást: Jó Szelet!

hirdetés
hirdetés