Keresés

Részletes keresés

eomer Creative Commons License 2000.04.07 0 0 170
Aha. Szóval háború van. És ki ellen harcolunk? Már csak miheztartás végett kérdezem. Nem beszélve arról, hogy Churchill miközben ezt mondta, az egész angol gazdaságot hadigazdasággá alakította. Nem várt éveket, hanem rögvest...

Szóval ez mindenhogyan sántít...

Előzmény: rezső (169)
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 169
A család, csak arra példa, hogy tudni kell disztingválni.

A politikus, ha felelős a hadseregért, az országért, ugyanaz a kategória.

Jó, akkor így teszem fel a kérdést: mondhatta volna-e Churchill, hogy a mi katonáink a béka segge alatt vannak a németekhez képest?

Pedig a háború elején ott voltak. Beleszaladtak előlük a tengrebe. És érdekes, egészen másképpen beszélt.

Előzmény: eomer (166)
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 168
Dehogynincs. Csak éppen nem fegyveres. (Nem olvasol újságot, vagy az Indexet?)

és azért kell a hadsereg, hogy ne is legyen.

De mit gondolsz miért vette át oroszország is a NATO elrettentés elvét, ha nem ez a logikus lépés?

Előzmény: Pásztörperc (167)
Pásztörperc Creative Commons License 2000.04.07 0 0 167
Kedves rezső!

Én ugyan nap mint nap, egyre jobban érzem, hogy azok a bizonyos "Ti" ezt nem így látjátok, de:

Most NINCS háború!!!

Előzmény: rezső (165)
eomer Creative Commons License 2000.04.07 0 0 166
Értsem úgy rezső, hogy magánüggyé deagradálod az ország honvédelmi képességeit taglaló NATO jelentést? Mert, ha az én családommal példálózol, akkor - nekem legalábbi úgy tűnik - ezt teszed.

Egyébiránt - bár ez talán nem volt elég világos - én nem a tábornokokról beszéltem, hanem a politikusokról. A kettő nem ugyanaz a kategória...

Előzmény: rezső (164)
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 165
Esetleg azt is nézd meg mi történt utána. Hogy például az Öböl háború környékén milyen szigorú cenzúra volt.
Előzmény: Derek (162)
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 164
Egyáltalán nem biztos, hogy tőlünk került ki.

De én éppen arról beszéltem, hogy felelős emberek tudják mi mire való. Ha kiderülne számomra valami dehonesztáló családodról, akkor szerinted az lenne a feladatom, hogy nyilvánosságra hozzam itt?

Láttál már olyan tábornokot, amelyik azt mondta volna, hogy az én katonáim semmire se jók? És ha ilyeneket mondanának, akkor vajon nem joggal támadnák őket ezért a mindent jobban tudók?

Előzmény: eomer (160)
eomer Creative Commons License 2000.04.07 0 0 163
Hja, kérem... Nagy ország, gazdag ország... Ök megtehették.... Mi viszont... :-)))
Előzmény: Derek (162)
Derek Creative Commons License 2000.04.07 0 0 162
"Ha meg az az anyag annyira titkos, miért nem vigyáztak jobban rá? "
Pontosan ezt mondta az amerikai birosag is amikor a Pentagon papers ugy volt. Es elzavarta a felperest a sunyiba.
Előzmény: eomer (160)
Derek Creative Commons License 2000.04.07 0 0 161
"Jobb országokban (nyugati), pedig börtön."

rezso, te nagyon keves nyugati orszagot ismersz. Egyszer probalkoztak ilyesmivel Nixon alatt, es a birosag ugy vagta vissza a keresetet, mint a rongyot.

Előzmény: rezső (158)
eomer Creative Commons License 2000.04.07 0 0 160
Persze. Régen köztudott. Csak, amíg itthoni hatalmasságaink ezeket a köztudott solgokat azzal reagálják le, hogy "a hadsereg védelmi képessége megfelelő, meg tudják védeni az országot, etc.", addig a NATO leírta, hogy sz@r van a palacsintában, stb. Ráadásul azt is le merték írni, hogy ugyanazokat az eszközöket ajánlottuk fel mindenhova. Ergo, krízishelyzetben vagy egyik, vagy másik fél felé, vagy semerre sem leszünk képesek teljesíteni. Ez azért már nagy égő, nem gondolod?

A sajtónak meg nem dolga sem haderőt felszámoltatni, sem sem haderőt fejlesztettni. Az a dolga, hogy tudósítson. És ezt megtette. Én meg kifejezetten örülök, hogy erről a jelentésről tudomást szereztem.

Ha meg az az anyag annyira titkos, miért nem vigyáztak jobban rá? CSak nem a Kosztolányitól tanulták a titkos ügyiratkezelést?

Előzmény: rezső (158)
Derek Creative Commons License 2000.04.07 0 0 159
"Ennél már csak az jellemzőbb, hogy magukat mindenek felett álló, újságírónak képzelő magyar állampolgárok az anyjuk üdvét is eladnák egy kis botrányért,

Ez a dolguk , erre van a sajto. Legalabbis egy demokraciaban. Nem botranyert , hanem az informacioert. Es ha az informacio botranyt gerjeszt az nem a sajto hibaja.

Előzmény: rezső (155)
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 158
Nem ezt mondtam.

Amit a NATO írt, az rég köztudott itthon. Az lenne a normális, hogy a sajtó azért kritizáljon, hogy jobb hadseregünk legyen.

De az pfurcsa, hogy egyszer fel akarja számoltatni, másszor pedig titkos vagy bizalmas anyagokat ismertetve azért szidja őket, hogy felszámolódó félben vannak.

ÍEgy felnőtt embernek illik tudnia, hogy ilyen anyag közlése minimum inkorrekt. Jobb országokban (nyugati), pedig börtön.

Előzmény: eomer (156)
Derek Creative Commons License 2000.04.07 0 0 157
"Ez az utolsó mondat piszkosul jellemző:-((("

Szorol szora nekem is ez volt az elso gondolatom a cikk elolvasasa miatt.

Előzmény: Pásztörperc (154)
eomer Creative Commons License 2000.04.07 0 0 156
Úgy is van! Dugjuk inkább a homokba a fejünk...! >:->> Ha nem tudunk róla, nem is létezik. Kiváló hozzáállás.
Előzmény: rezső (155)
rezső Creative Commons License 2000.04.07 0 0 155
Ennél már csak az jellemzőbb, hogy magukat mindenek felett álló, újságírónak képzelő magyar állampolgárok az anyjuk üdvét is eladnák egy kis botrányért, vagyis a zsozsóért.

Előzmény: Pásztörperc (154)
Pásztörperc Creative Commons License 2000.04.07 0 0 154
Ez az utolsó mondat piszkosul jellemző:-(((
Előzmény: HJM (153)
HJM Creative Commons License 2000.04.07 0 0 153

Le vagyunk maradva
2000. április 7. péntek

 

Élesen bírálta a Magyar Honvédséget jelentésében a NATO európai főparancsnoka. Az irat szerint a magyar tisztek lemaradtak a nyelvtanulásban, a pilóták keveset repülnek, a harci gépek többsége elavult. A magyar választ nem ismerjük, mert sem a minisztérium, sem a vezérkar nem reagált a hírre.

Az RTL Klub birtokába jutott jelentésből kiderül, hogy a NATO szerint Magyarország védelmi képessége aggasztó, különösen a harci repülőgépek és a légvédelmi rakéták elavultak. Gondok vannak a MIG-29-essel is, hiszen szükség esetén nem tudnának együttműködni a szövetség gépeivel. A tanulmány szerint a kiképzés sem megfelelő: a pilóták túl keveset repülnek, és még mindig sokan nem beszélnek nyelveket a hadseregben. A NATO európai főparancsnokságán különösen azt tartják elfogadhatatlannak, hogy Magyarország ugyanazokat a harci járműket és fegyvereket ajánlotta fel a szövetség gyorsreagálású erőinek, mint amelyeket a magyar-román és a magyar-szlovén-olasz közös zászlóaljnak, így a NATO szerint kétséges, hogy szükség esetén Magyarország eleget tudna tenni szövetségesi kötelezettségeinek. A brüsszeli NATO központban - mint kérdésünkre elmondták - nem szokták kommentálni az egyes országokról készített jelentést.
A Honvédelmi Minisztériumban nem kívántak reagálni a NATO-jelentésére. Ugyanakkor elmondták, felháborítónak tartják, hogy ilyen titkos dokumentum nyilvánosságra kerülhetett.
Előzmény: HJM (99)
csutak Creative Commons License 1999.09.09 0 0 152
Kedves Wagner Úr!
Mint írod:"Öreg katonák mesélték valamikor, hogy az ötvenes években egy különbizottság vizsgálta, hogy egy ilyen balesetnél a pilóta utolsó szavai, amit a recsegő rádión keresztül mondott, az volt, hogy "nekimegyek a fának", vagy "vegyetek fel a pártba"? Na, szerintem a korabeli sajtó (ha egyáltalán írt róla) tuti, hogy az utóbbit említette! "
Nos az utolsó mondat igaz!
A sztorit a TopGun hasábjain elmesélte egy leszerelt pilóta.
"Oktató:Mit tesz ha a hajtómű leáll 10,000 méteren?
Növendék: megpróbálom újraindítani.
O:Mit tesz ha elmegy a hidraulika
N:Megpróbálok eljutni a legközelebbi reptérre és letenni a gépet.
O:mit tesz ha felszállás közben a kifutó végén leáll a hajtómű
N: kérem, hogy vegyenek fel a pártba!"
Szóval az utolsó mondat értelme az volt, hogy a pilóta rájött, már nem tud katapultánli. Ennyire belenevelték anno azt a bizonyos utolsó mondatot.
Sajnos, hogy a mai pilótáknai is egyre többször kell gondolkozni -a repidő hiánya miatt- a pártba lépésről:-(
HJM Creative Commons License 1999.09.07 0 0 151

 

145/1999. (VIII. 26.) KE határozat

szolgálati viszony megszüntetéséről és nyugállományba helyezésről

A honvédelmi miniszter előterjesztésére, érdemei elismerése mellett, szolgálati viszonyát megszüntetem és nyugállományba helyezem

1999. szeptember 4-i hatállyal

Kositzky Attila altábornagyot.

HJM Creative Commons License 1999.02.27 0 0 150

A tábornok búcsúrepülése

"...Beszólnak az irodába, hogy indulni kell a betonra. Bemegyünk a magassági megfigyelő épületébe, Kositzky sisakot kér, öltözködni kezd. A pilóták várója lassan megtelik, nemsokára előkerül Güzü, a repülőgép-vezetők kedvenc, agyonhasznált társasjátéka. Valamivel le kell vezetni a feszültséget...."

Előzmény: HJM (140)
Moralles Obranna Creative Commons License 1999.02.25 0 0 149
Erdekes dolgokat irogatnak itten!
Nekem ezekbe bele kell szollllanom!!!
Elöször is a Szu-22-es ügy:
A Szu-22-esek (M3,M4,stb)csapásmérö repülögépek!
Felderito képessegük csak annyi, mint az összes többi orosz gépé, amelyre felfüggesztik a KKR felderitö kontenert.
Annál sajnos nem több!
Ami a csapásmérö képességet illeti, lenyegében mára már csak a nagyon kis számban meglévo H-29-es általanos rendeltetésu lézeres irányitású rakéták, es az Sz-25-os irányitás nélküli rakéták lennének használhatók.
De ezket a gépekkel együtt kivonták a hadrendbol!
A MiG-29-eskre egy komolyabb(anyagi szempontbol, mivel oroszokkal kellene errol targyalni)beavatkozas utan e fegyverek felfuggeszthetok lennenek,
es az valamit valtoztatna a jelenlegi
hlyzeten.Termeszetesen az emmlitett fegyverekböl mindenképp be kellene szerezni meg egy jopár darabot,
mivel nállunk elég kevés van belölük
egy esetleges konfliktus kezeléséhez.
Ami a MiG-29-esek modifikációit illeti,
nállunk csak a 9-12B-jelü együlléses
es a 9-14 jelu kétülléses modifikácio van hadrendben.
A gépek is (az együlésesek) egy szériábol valok.
A gép modifikacioi:
-9-12A
-9-12B
-9-13
-9-14
-9-15
-9-84 stb.
Az egyébkent csak legenda,hogy a gépeket a bemutatok elött fel szokták tunningolni.
Egy ilyen müveletet "ész nélkül",
csak a hajtômüvezö helyen,megfelelö müszerek hiányában felpiszkálni nem lehet.
Nincs is rá szükség.
A MiG-29-es tolôerö/tömeg aránya
sokkal jobb mint amit a különbözö szakirok az általuk elképzelt adatok alapján kerek perec meghatároznak.
Ez olyan mint, az autos kártya amivel gyerekorunkban jatszottunk.
Ennek a gépnek az XY paramétere ennyi meg ennyivel jobb mint a másiké.
Az ilyen gépeket egészeben kell vizsgálni, nem pedig izekre szedve,-feleslegesen.

Melyik parameter a jobb a

bloki Creative Commons License 1999.02.02 0 0 148
Kedves yzy,

továbbra is köszönöm soraidat.
Leragadtam a Légierő elnevezésnél, a légierő alaprendeltetését véve, támadó jellegű, s ahogy te is írod, védelemre sincs nagyon pénz. Miért e elnevezés? Arra nem gondolok, hogy a honvédség offenziv akar lenni. A NATO-szabványok miatt? Takarékosság? Vagy csak "nagyzási hóbort"?
Előzmény: yzy (147)
yzy Creative Commons License 1999.02.02 0 0 147
Bloki,
ami Kositzkyt illeti, én nem tudom, mi volt a konkrét oka menesztésének, de azt tudom, hogy a légierőben, a pilóták közt nem örvendett valami nagy népszerűségnek. Olyan ittmaradt, régi bútordarab volt, ölég nagy kiváltságokkal. Persze tudott repülni, volt jártassága, de az is biztos, hogy sok fiatal vadászpilóta tudná uezt, ha lenne lehetősége rá. A pilótákat többek között azért irritálta, mert a "pilótaság" szempontjából egyetlen szóbajöhetó dolgot, az egészségügyi alkalmasságot hagyták figyelmen kívül nála a dokik, nyílván kegyeletből:) , miközben a légierőnél 1990 óta rengeteg, egyébként alkalmas és nagyon jó pilótát küldtek el, és most is fognak, leépítés címén (Gerecse-hadművelet, pl). Kositzky úr, információim szerint, már nem igazán felelt meg eüileg, hajózó-berkekben legendák keringenek ezügyben róla.
Az igaz, hogy ragaszkodott a 21-esekhez (vajh, miért?), a tavalyi repülőnapon is őt alázta le 29-ével Vári Gyula, aki értett hozzá és látta, csak nevetni tudott rajta. A 21-esek ideje lejárt ezer éve, toldozgatv még jók 2002-ig, de IMHO addigra már nem lesz belőle hírmondó sem. A MIG-21BISZ-ből a nyilvános adatok szerint 29 van, de hogy ebből mennyi repül? Arról nem is beszélve, hogy ezek a gépek 2. generációsak, normális helyen most állítják hadrendbe a 4. generációt. Egyszóval Kositzky és a 21-es kiöregedet. Azt hiszem, hogy egy pilótának tudnia kell önszántából kiállni a sorból és a fiataloknak helyet adni, még akkor is, ha ez iszonyú nehéz. Ő erre nem volt képes.

Szu-22M3, legjobb tudomásom a hivatalos leírások szerint felderítő-csapásmérők, de nem is olyan lényeges. Nem terveznek, minek? Még a légterünk védelmére szolgáló elfogó vadászgépeket sem tudunk venni, akkor hogy vennénk az elsősorban támadó-offenzív hadviseléshez fontos felderítő-csapásmérőket? Kis ország vagyunk, ilyen gépeket csak nagyobbak engedhetnek meg maguknak (mi is csak az oroszok és a VSZ miatt használtuk őket). Csak a vicc kedvéért: az Albatrosz is képes bombázni:)

Rakétaezredek: ja, a Légierő Vezérkar alatt vannak, de ez IMHO így normális. Kettéosztották őket: Duna Légvédelmi Rakétaezred (Bp, Sárbogárd, Mezőfalva) és a Vegyes Légvédelmi Rakétaezred(Győr).

És végül a minőség-mennyiség kérdése. Igen, szerintem csak a mennyiséggel van a baj. Saját tapasztalataimból és ismerettségi körömből is tudom, hogy a magyar pilóták remek repülők. Persze minden náció ezt mondja magáról, de az biztos a magyar pilóták habitusa, hozzáállása mindenféleképpen ezt mutatja.
Hogy a gépek színvonla? A Mig 29-es nagyon jó gép, a világ egyik legjobb aerodinamikái mutatójával rendelkezik, rendkívül jó a tolóerő-felhajtóerő viszonyszáma, viszont már most elavult a lokátor- és az fegyverzetirányító-rendszere és sajnos nem eléggé gazdaságos. Hiába, 3. generációs. De az biztos, hogy Kecskeméten közelharcban megverte az összes nyugati vadászgépet, és a lüföldi pilóták mindegyike elismerően szólt róla.
Ma már azonban, amikor légiharc a mindent látó felderítők és az azokat támadó lopakodók közt döl el, ez csekély vígasz.
Bocs a hosszúságért,
yzy
Előzmény: bloki (146)
bloki Creative Commons License 1999.02.01 0 0 146
Kedves yzy,

köszönöm, az információkat. Jól jött a frissítés.
Van egy-két kérdésem is:
Írod, Kositzky kora miatt megy nyugdíjba, holott a miniszter szerint a szakma követelte a változtatásokat (kontrázva a politikai tisztogatást emlegetőket). Rossznyelvek szerint a szívéhez nőtt 21-ekre épített alakulatott akart létrehozni, talán ez nem tetszett egyeseknek?

Jó, a Szuhoj-ok legyenek csapásmérők, én vadászbombázónak (vagy frontbombázónak) ismertem őket, de te jobban tudod. Ezek helyett terveznek valami újat? A légierő elsősorban földi csapásmérésre találtatott fel...

A honi légvédelem is a Légierőbe integrálódott? A csapatlégvédelem is? A francia rakéták?

Végül, csak a mennyiséggel lenne baj?
Előzmény: yzy (145)
yzy Creative Commons License 1999.01.29 0 0 145
bloki,
csak zárójelben jegyzem meg, van önálló irányítással rendelkező Légierőnk. A hivatalos neve: Magyar Honvédség Légierő Vezérkar, ennek volt feje Kositzky Attila, mint vezérkari főnök, altábornagy.
1997. szeptember 1-től uis a haderőreform részeként átalakult a Magyar Honvédség rendszere, megalakult az új Honvéd Vezérkar, a Szárazföldi Vezérkar, a Légierő Vezérkar és a Logisztikai Főigazgatóság. Ezzel 40 év után ismét önálló haderőnemmé vált a Légierő, amelynek immáron a struktúrája megfelel a NATO-országok légierejét irányító vezérkarok felépítésének.
(Télleg zárójelbe: a Légierő Vezérkarba tartoznak többek között a harcászati repülőezredek, a harcihelikopterezredek, vegyes szállítórepülőezredek, légvédelmi rakétaezredek, légtérellenörző ezredek, stb.)
Mindettől függetlenül igazad van, a Légierőnk mennyisége (ha nem is a minősége) vicc, de ez katonapolitikai kérdéseket vet fel.
A Szu-22M3 és a a Szu-22UM3 felderítő-csapásmérő repgépek, nem vadászbombázók, ettől függetlenül télleg kivonták őket, végleg 1997-ben (12 db - Taszár, Fürkészdarázs század).
Kositzkyt az érvényes szabályoknak megfelelően, a kora miatt mentették fel, 56 évesnél nem lehet idősebb tábornok a Magyar Honvédségben (három kivétel van), ami szintén nem mentség, mert asszem a NATO-országokban a szabályzatok többet engednek, de ez meg jogalkotás kérdése.
Ne hagyjuk elsüllyedni ezt a topicot!
Előzmény: bloki (144)
bloki Creative Commons License 1999.01.28 0 0 144
Szervusztok,
(csak zárójelben:
összesen 5 haderőnem létezik, ebből hazánkban 2 létezik; a szárazföldi csapatok és a honi légvédelmi csapatok. Ez utóbbiba tartoznak a vadászrepülők.
Vagyis légierőnk nincs, ez a 3. haderőnem lenne. Légierőbe pl. bombázók is kellenének...(A Szuhojok "csak vadászbombázók".)
A sok rozzant vadászgépet, és a néhány üzemképes Mig-29-t kinevezni légierőnek egy szomorú vicc (mert kofalármaként hallottam, hogy papíron létezik a légierőnk).
HJM Creative Commons License 1999.01.28 0 0 143
Elnézést kérek mindenkitől de nem tudom, hogy a korábbi hozzászólásom miért lett dupla.
sorry..
HJM Creative Commons License 1999.01.28 0 0 142
Kedves azfix!

Ebben a topicban azt hiszem, hogy eléggé határozottan leszögeztem már korábban, hogy kivétel nélkül mindegyik kormány "sáros" (IMHO).

Más(ok) írták itt, hogy a mostaniak majd megoldják a problémát.

Az viszont nagyon jó lenne, hogy ha netántán sor kerül rá(nem kívánom!), akkor ne "papírtalpú bakancsban" és "meleg ruha nélkül" , elavult fegyverzettel és kiképzetlenül és gyakorlatlanul küldjék "politikus uramék" a katonákat(légierőt, stb.) a honvédő harcba meghalni - mint ez már a korábbi vh.-úkban is megtörtént - és ők meg a védett "bunker melegében" várják a "csodát".

Részemről azzal zárom kettőnk vitáját, hogy nem kívántam "poltikai sárdobálást", csak válaszoltam a kérdéseidre, leírtam a véleményem.

Üdv:
HJM


AzFix Creative Commons License 1999.01.28 0 0 141
Kedves HJM!
Nem egészen jól értem... mivel irónikus vagy. Azért ezt a kis választ megpróbálom: ha szerinted 1) idáig sem volt minden rendben a légierővel 2) "leváltották" vezetőjét 3) ez egy nagyon csúnya dolog volt, hiszen ő megmondta, mi kellene feladatuk ellátásához, hát nyílván ez volt a baj.
Erről csak annyit szeretnék mondani, hogy ez a csoda ember korábban is lehetett volna ennyire karakán. Nem tudsz semmit távozásának konkrét okairól azt hiszem. Ezek után tárgytalan az egész, nem megyek bele politikai sárdobiba, nem ezt akartam. Kiszáltam.
azfix

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!