Keresés

Részletes keresés

trebront Creative Commons License 2023.10.14 0 0 7134

üdv, keresgéltem típusválaszért, de nem igazán találtam.

nyaralóba keresek autóparkoló fölé nem szemetelő fát. tudom, h nincs steril fa, nem is műanyagot keresek :)

tehát a fa:

1) nyaralóba, autóparkoló fölé, vagyis:

1a) junius-juli-aug folyamán nem szemetelhet (semmi lehulló ragacs, vagy gyümölcs a madaraknak)

1b) egyéb időszakban sem lehet olyan leeső része, ami gyantás/ragadós

1c) nem lehet olyan gyökérzete, ami a talajon szétterülő és így felnyomja a burkolatot

2) koronája 3-6m magasság közötti (tetejét nyírhatom, ha kicsit nagyobbra nőne, az alját meg feltrimmelem, ha kell)

3) fő cél: autó árnyékolás (nem kell tömör zárt lomb, lazalombozat-ernyős jobban tetszik)

4) lehetőleg gyorsan nőjön meg

5) kevés kártevő/ellenség

ernyős/umbrella alak a kedvencem

talajom: homok/lössz

locsolás megoldott, ha szükséges

körbenapos, széltől védett déli (melegebb) terület, balaton északi part.

 

ezeket néztem, de nem ismerem őket (eddig sosem volt kertem):

Gleditsia triacanthos Sunburst = Sárga levelű lepényfa

Prunus serrulata 'Royal Burgundy = díszcseresznye

Prunus serrulata 'Shirotae' japan = ernyős diszcseresznye

Acer ginnala =Tűzvörös juhar

Cercis siliquastrum = Közönséges Júdásfa

Elaeagnus angustifolia = Keskenylevelű ezüstfa
Albizia julibrissin ombrella = selyemakác

Parrotia persica = perzsa varázsfa

Ficus carica ‘Babits’ = Füge

bitter6704 Creative Commons License 2023.01.13 0 0 7133

Sziasztok!

Sajnos ez az oldal már jó ideje inaktív, de azért mégis úgy gondoltam akadhat valaki, aki tudna nekem hasznos tanácsot adni.

Kertünkbe ültettem ( már igen régen ) 3 darab Magas kőris fát. Tavaly észre vettem az egyébként most még szép fáim kérgén, hogy tele vannak apró lyukakkal. Valamilyen farontó bogárra gondolok, de nem tudom mit tehetnék ellenük.

Olvastam a NET- en, hogy a Kőrisbogár a föld alá rakja le a petéit ( és ő nem okoz végleges kártételt a fának ), viszont van egy másik szintén smaragd zöld színű bogár, amely a fa kérge alá petézik. Lárvái akár meg is ölhetik a fát.

Nagyon örülnék ha lenne, aki megosztaná tudását, vagy tapasztalatát ezzel kapcsolatban! Mellékelek néhány képet:

 

                          

Krisztina235 Creative Commons License 2019.08.21 0 0 7132

Bocsánat ... a M betűm szórakozik.

Krisztina235 Creative Commons License 2019.08.21 0 0 7131

Meg tudja nekem agyarázni valaki, hogy lehet 3 színű a muskátlim?

Eredetileg cirmosnak vettem, de ahány elágazódása van, annyi színű virág jön rajta inden alkalommal.

 

 

 

Tozatu Creative Commons License 2017.09.06 0 0 7130

Lehet sok a víz neki.Vagy melege volt.

Előzmény: Dr. Trotty (7129)
Dr. Trotty Creative Commons License 2017.07.28 0 0 7129

Sziasztok.

Kérdésem lenne, mit rontottam el...Normál földbe, kicsit tőzegelve ültettem félnapos helyre. A tűző naptól raschel hálóval óvom. Naponta kap egy kanna vizet..tápot..

holloo Creative Commons License 2017.03.12 0 0 7128

Feleségem néhány éve kapott egy cserepes minirózsát. Kiültettem a kertbe nagyon szépen virágzott.Tavaly előtt csatornázási munkát végeztünk a kertebe , a gépek a rózsatövet letaposták, de a tő nem sérült meg. Tavaly tavaszon ezért szinte tar metszést végeztem, melynek eredményeként sok-sok életerős (méteresre megnövő) hajtásokat hozott és nagyon szépen virágzott. Kérdezem, hogyan metszem meg az idén? Hány szemre hagyjam a csapokat és a sok-kok életerős hajtájból hányat hagyjak meg?

Tozatu Creative Commons License 2015.01.04 0 0 7127

A 40 rabló mit mond? :P

Előzmény: Ali-bá (7124)
Tozatu Creative Commons License 2015.01.04 0 0 7126

BUÉK,Napvándor! Köszi a tanácsot,szóval az a baj,hogy elkényeztettem őket. Azé az SI/sárgairigység/ faktor bekapcsolt a virágaidra. :)Tehetnél fel képet,hogy még inkább....

Előzmény: Napvándor (7125)
Napvándor Creative Commons License 2015.01.02 0 0 7125

Szia!

 

Egész nyáron tűző napon tarsd. Persze szoktatás után. Laza, tartalmas földben, s szűk cserépben legyen. Az én 8 évesemen 3 virág van...Üdv...Buék...

Előzmény: Tozatu (7123)
Ali-bá Creative Commons License 2015.01.02 0 0 7124

Sírjál, zokogjál! (Esetleg adj neki káliumot.)

Előzmény: Tozatu (7123)
Tozatu Creative Commons License 2015.01.02 0 0 7123

Be szeretném mószerolni a papagájvirágaimat.A nagyot idestova 15 éve cipelgetem és öntözöm, a másik fajtát 10 éve babusgatom.És a fene a fajtájukat,nem virágoznak!A kicsik legalább szaporodtak, de nem virágoznak.Van Walakinek 5-lete,mit csinyáljak? :)

Tozatu Creative Commons License 2013.06.29 0 0 7122

Eléggé napos helyen van?

Előzmény: Petra Apa (7121)
Petra Apa Creative Commons License 2012.05.05 0 0 7121

Sziasztok!

 

Az Acer ginnala - Tűzvörös juharom nem akar összel elvörösödni. Van valami tippetek mi lehet a gond?

Kevés a viz neki? Rossz a talaj? Vagy nem is Tűzvörös juhar?

 

 

 

 

Tozatu Creative Commons License 2011.10.17 0 0 7120

Szerintem valami fertőzés lehet.

Előzmény: komilfo (7119)
komilfo Creative Commons License 2011.09.03 0 0 7119

Sziasztok.

 

Lehet tudni miért csinálja ezt aq Fűzfám?

 

A felső ágai elszáradnak, és az egész törzsén kicsi friss hajtásokat hoz.

Olyan mint egy sündisznó.

 

Flanell Creative Commons License 2011.01.28 0 0 7118

A fajtába semmiképpen nem szól bele az önkormányzat. A mennyiségbe, esetleg.

 

A közterületről viszont szerintem sehol nem szabad kivágni 10 cm-nél vastagabb törzsű fát engedély nélkül.

Előzmény: kisszszoros (7108)
somolygomoly Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7117

Koszonom az infot! Kiprobalok egy kis mindent, valamelyik csak bevalik. :-) Tovabbi kellemes napot!

Előzmény: agicza (7116)
agicza Creative Commons License 2011.01.27 0 0 7116

Egy kis infó ginkgo-ügyben, innen: http://www.xs4all.nl/~kwanten/propagation.htm

 

" In Chinese literature it is said that seeds marked with two ribs produce female trees and those with three ribs male (although these are more rare). Also the seeds should be sown in such a way that they face each other and those with three ribs should be grown along a waterside..."

 

"Ginkgo can also be propagated by cuttings (best way to be sure of the sex). Take young or half-ripe wood about 15 cm long during May-July. Put these in a frame  and keep moist. They usually start growing best in their second year. You may also take cuttings of mature wood of the current year's growth. Shoots about 15-30 cm long are taken in December and placed in a frame. They should root in the spring."

 

"For instance the old Ginkgo in Utrecht is male and the leaves of the female branch turn yellow later in the season than those of the male tree where the branch is grafted upon ... Also the female tree tends to have almost horizontal branches."

 

Egyébként nyári dugványozásból tényleg minden faxni nélkül megered, tapasztaltam, tél alá még nem próbáltam.

Előzmény: somolygomoly (7113)
somolygomoly Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7115

Sok valasztasom nincs, mert annak is orulok, hogy egyaltalan ezt kaptam. Viszont kaptam apro vesszoket is. Kis csonk van az aljukon. Egyenlore vizbe tettem oket. Szerinted kigyokerezik vagy nagyobb eselyem van ha folbe nyomom le? Nem sok remenyt fuzok hozza, de pobalkozom.

Előzmény: endru (7114)
endru Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7114

Sajnos nincs megbízható és kipróbált módszer a nemek megkülönböztetésére. Különösen azért mert kb. 20 éves korban kezd teremni. Van ugyan egy drága módszer, mégpedig a kromoszóma vizsgálat. Ha biztosra akarsz menni, akkor ne magot vessél, hanem dugványozd, vagy készíts légbujtást. Ekkor hamarabb is fordul termőre. A dugványozásra a legkedvezőbb időpont a június, légbujtásra a március, április.

Előzmény: somolygomoly (7113)
somolygomoly Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7113

Ertem. Egy msik forumon azt irtak, hogy a him elobb dobja le a leveleit, szoval igy lehet megallapitani a nemeket. Csak azert szerettem volna tudni, hogy van-e modszer a nemek felismeresere elobb is, mert a felesleges novenyeket el akarom majd osztogatni, de egy fiut es egy lanyt szeretnek megtartani. Noh, mindegy. Majd egy evvel kesobb osztogatom el oket. Koszi igy is a segitseget!

Előzmény: CBNora (7112)
CBNora Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7112

Sajnos nem. Csak félfüllel hallottam, egy kaktuszkiállításon láttam magoncokat, és az beszélt erről, aki árulta. Különösebben nem érdekelt, nincs helyünk ekkora fának.

A neten gondolom, lehet találni mindenfélét, de úgy tudom, eltarthat 20 évig is, mire termőre fordul, és biztos lesz, milyen. Esetleg be is olthatod egy biztos példányról a magoncokat.

Valamikor tavasszal vagy nyár elején lesz újra kiállítás, ha ott lesz az illető és nem felejtem el, esetleg meg tudom kérdezni. Azért gondoltam, hogy rá kell mindre írni a dátumot, és akkor később is lehet szelektálni, ha ez tényleg igaz. Mert mérget azért nem vennék rá.

Előzmény: somolygomoly (7111)
somolygomoly Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7111

De jo! Koszonom! Arra nem emlekszel kb. mennyi ido telik el a ket nem szuletese kozott? Kb. 30 magom van, gondolom nem egyszerre kelnek majd... Felnott korban mirol lehet felismerni a nemeket?

Előzmény: CBNora (7110)
CBNora Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7110

Úgy hallottam, hogy valamelyik nem gyorsabban csírázik. De hogy melyik, arra már nem emlékszem. De annyit megér a dolog, hogy mindegyikhez felírod, mikor kelt, aztán majd csak sikerül kideríteni. Ha meg nem, hát akkor sem vesztettél semmit.

Előzmény: somolygomoly (7109)
somolygomoly Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7109

Sziasztok! Kaptam Ginko Biloba magokat es azt szeretnem megkerdezni, hogy lehet-e a latni a magokrol, melyikbol lesz him, es melyikbol nosteny? Vagy ez mag formaban meg nem megallapithato? Es ha nem akkor mikor es honnan fogom tudni a facska nemet? Csak azert kerdem, mert latok kozottuk kulonbsegeket. Vagy ez a formai elteres minek a kovetkezmenye? Elore is koszonom ha valaki tud segiteni!

kisszszoros Creative Commons License 2011.01.26 0 0 7108

Olyanról már hallottam, hogy egy településen összeírták a 30 évnél idősebb (vagy idősebbnek látszó) fákat és engedélyhez kötik a kivágást, de lakó vagy üdülőingatlan esetén furcsállnám, ha az önkormányzat beleszólna az ültetendő fa fajtájába :-)

Előzmény: Flanell (7107)
Flanell Creative Commons License 2011.01.25 0 0 7107

Lehet, hogy az akácos már erdősávnak minősül, és arra más szabályok vonatkoznak.

 

Régebben törvény írta elő az egyes növények telekhatártól való megengedett legkisebb távolságát. Ez a törvény megszűnt vagy 20 éve, de sok településen változtatás nélkül átvették helyi rendelet formájában. (Sok helyen viszont nem, így nincs szabályozva, csak a szomszédjog által, vagyis nem okozhat hátrányt, kellemetlenséget az ember a növényeivel a szomszédnak.)

 

Ahol átvették helyi rendeletbe, ott akácfára az ültetési távolság telekhatártól 5 méter, szomszéd ingatlanától, ill. a telek beépíthető határától 7 méter. (Azaz, ha van egy 200 m hosszú telek, aminek a jobb oldalán áll egy családi ház, akkor a jobb oldali telekhatár végig beépíthetőnek minősül, ha más rendeletbe nem ütközik.)

Ezeknek a távolságoknak természetesen csak akkor van jelentősége, ha a szomszéd szóvá teszi, mert különben a polgármester nem fogja végigjárni colostokkal a kerteket.  :)

Előzmény: kisszszoros (7106)
kisszszoros Creative Commons License 2011.01.25 0 0 7106

Nem hiszem, hogy bármely önkörmányzatnak lenne beleszólása abba, hogy a telek területére milyen gyümölcs- vagy díszfát ültet a tulajdonosa, esetleg abban lehet szabályozás, hogy a telek elé az út szélére mit ültet, hiszen az közterület.

Előzmény: Csarli1 (7104)
Flanell Creative Commons License 2011.01.24 0 0 7105

Van, ahol van. Nem mindenhol. Meg kell kérdezni a hivatalban.

Előzmény: Csarli1 (7104)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!