Keresés

Részletes keresés

eolomea Creative Commons License 2006.07.13 0 0 281
A fantasztikus irodalmat nem csak Angliaban/USA-ban muveltek ... es nem csak Lem volt az egyetlen kelet-europai iro. Pl. Ivan Jefremov [Andromeda kod + novellak pl. A mult arnyeka valogatsaban] es Kir Bulicsov [Az utolso haboru + novellak pl. a Ketteszakitott elet kotetben - a sok egyeb szovjet sci-fi iroval egyetemben, mint pl. Gennadij Gor, akik mindig az erzo es alkoto az embert allitottak a kozeppontba muveikben - igazi irodalmi ertekekekkel allottak elo.
KMG Creative Commons License 2006.07.13 0 0 280

Én mindig hónapos késésekkel találom a jó topikokat. Ha valakit még érdekel a téma. A sci-fi - a jó sci-fi - nem hogy irodalom, de szépirodalom. Nálam elsősorban Lem, Asimov jobb könyvei, Bradbury tartozik ide. És Douglas Adams Galaxis utikalauza is (kimondta, hogy a mi vicces, nem lehet szépirodalom?)

 

A sci-fi ugyanis, szemben a krimivel, kevésbé épül bevett sémákra. Lem és az imént felsoroltak pont azért jók, mert nem a külsőségekből írnak regényt, nem az a fontos, hogy milyen fanatasztikus fegyverek, meg technika lesz a jövőben, hanem az emberiség és az egyének miként fognak vajon viselkedni olyan élethelyzetekben, amiket legjobban a sci fi világában lehet elhelyezni? Tehát náluk a jövő, vagy az idegen civilizációk csupán díszletek.

 

KMG

Pásztörperc Creative Commons License 2006.03.28 0 0 279
A Visszatérés ifjúkorom valszeg legnagyobb hatású olvasmánya volt.
Előzmény: Lalo (277)
gyöngyvirág Creative Commons License 2006.03.27 0 0 278
Szomorúan olvastam a hírt. Nyugodjék békében.
Előzmény: Lalo (277)
Lalo Creative Commons License 2006.03.27 0 0 277
Dracona Creative Commons License 2006.01.07 0 0 276

Nem csak a sci-fi fordítók között voltak rémesek, hadd idézzek egy hősfantasy regényből: ".....ledobta a dzsekijét és menekülni kezdett a horrorok elől....)

 

Szerinted?

Előzmény: Bimbum (274)
cirrocumulus Creative Commons License 2005.11.25 0 0 275

Zsoldos, Bradbury, Lem

 

A Lem Solaris c. művét névadójául választó együttes, amelyik Zsoldos Péter több novelláját is témájául választotta, majd Ray Bradbury Marsbéli krónikák c. regényét alapul véve az ugyanilyen című lemezével külföldön is ismertté vált, koncertet ad Magyarországon!!!!!!!

 

SOLARIS KONCERT

 

 

2006. április 23. - 21 óra

Művészetek Palotája

Budapest

 

A többi hír, jegyvásárlás a megújult Solaris-honlapon!!!

 

www.solarisstudio.hu

Előzmény: Pásztörperc (271)
Bimbum Creative Commons License 2005.03.28 0 0 274

A szocializmus idején fura, torzított képünk volt a sci-fi-ről. Mivel hatalmas tömegű kiadvány jelent meg a világon, a magyar szerkesztők (Kuczka) képesek voltak kiválasztani ennek az irányzatnak a krémjét, s ezt adták ki pl. Galaktikában. Aztán jött a rendszerváltozás, s nyakon öntöttek minket a legváltozatosabb szeméttel. Arról nem is beszélve, hogy a rendszerváltásig a legjobb írók fordították magyarra a sci-fit, azután pedig olyanok, akik a magyar helyesírás elemi szabályait sem ismerték. Egyszerűen fájt egyik-másik könyvet kézbe venni.

Pásztörperc Creative Commons License 2005.03.16 0 0 273

No, látod, éppen ezért írtam, hogy házi használatos, mert mindenkinek más köll. Sokaknak a művészet csúcsa a szarvasbőgés a holdfényben, a kiscicák a gombolyaggal, meg pl. Nemere István. (Mit tagadjam, fiatalkori művei közül kimondottan tetszett úgy durván az első öt, csak aztán egyre inkább feltűntek a cselekmény bakugrásai, az alapvető fizikai stb. tv.-ek ismeretének hiánya -- főleg planetológiában: az nagyon fájt -- és egyre slamposabbakká váltak a mondatok is. Szóval, Nemere nekem nagyon nem: de hát attól Neked pl. tetszhet. A. D. Fosterrel hasonló problémáim vannak, bár ő lényegesen magasabb szintről züllött és messze nem ilyen mélyre.)

 

Egyúttal felhívnám Nb. Figyelmedet az előző írásomban elhelyezett "stb." kifejezésre. Ezt olyankor biggyesztjük a felsorolás végére, amikor azt kívánjuk érzékeltetni, hogy az nem teljes.

Előzmény: Lalo (272)
Lalo Creative Commons License 2005.03.16 0 0 272

'Zsoldos, Bradbury, Lem stb: irodalom.'

 

Csak ezek?

 

S tehát mondjuk Nemere István, Alex Raymond (Flash Gordon), Foster (Alien sorozat): nem irodalom?

 

'... az irodalom (művészet) az, ami "mond nekem valamit" '

És másnak?

Előzmény: Pásztörperc (271)
Pásztörperc Creative Commons License 2005.03.15 0 0 271

Oh, hát ennél mi sem 1*űbb: az irodalom az írott művészet. No, persze ez feltételezi, hogy tudjuk, mi a művészet: nem tudjuk. Ha tudnánk, nem lenne az esztétika önálló tudomány (vagy legalábbis képviselői, művelői nem tekintenék annak).

 

Házi használatú megközelítésem szerint az irodalom (művészet) az, ami "mond nekem valamit" -- amitől érzéseim, gondolataim támadnak (mármint nem olyanok, hogy "el kéne hajítani ezt a förmedvényt valami setét sarokba" és nem is olyanok, hogy "szívesen hozzáütögetném a *ző fejét valamihez, ami kemény és dudoros").

 

Zsoldos, Bradbury, Lem stb: irodalom.

Előzmény: nosztalgika (270)
nosztalgika Creative Commons License 2005.03.14 0 0 270
:)
nem a kötés teszi az irodalmat.
Rejtö Jenö is ponyvaalakban jelent meg, én mégis irodalomszámba veszem - talán mások is.
(persze ettöl még nem minden ponyva irodalom. de mi is az az irodalom? meg kellene kísérelni egy definíciót)
Előzmény: Lalo (269)
Lalo Creative Commons License 2005.03.13 0 0 269
Egytől-egyig? Minden színes borítós ponyvafüzet is? 
Előzmény: nosztalgika (268)
nosztalgika Creative Commons License 2005.03.13 0 0 268
persze, hogy irodalom! lásd Asimovot, Stanislaw Lem-et (meg még biztos van egy pár, föleg, ha az utópiákat is a sci-fi-hez számítjuk)
Sezlony Creative Commons License 2004.08.12 0 0 267
Vah, akkor szinte minden jót olvastál az elmúlt 5 évből..:) De komolyan, bizonyára voltak még jó könyvek, ám én nem nagyon ismerek mást. A Vörös Mars nekem nagyon bejött, és igazából az olyan dolgok miatt, amiket Te unalmasnak tartottál. Valóban, igazi science-fi. És egy jó érv az ellen a népszerű vélemény ellen, hogy ma már azért nehéz igazi tud.fant könyvet írni, mert a tudomány túlságosan elktávolodott a napi értelmezési és tudásszintünktől. Ami valóban így van, de láthatólag olykor át lehet még mindig hidalni a szakadákot.
Előzmény: Öszvér1 (266)
Öszvér1 Creative Commons License 2004.08.11 0 0 266

Igazad van a Hyperion tényleg nagyon ott van a szeren.

A Vörös Mars nekem nem tetszett annyira. Szerintem kissé száraz, néhol unalmas. Viszont ragaszkodik a ahhoz, hogy nem csak ficiton hanem tudományos :).

A játékmester, hmm. Nem rossz, de olyan mintha az irónak rengeteg jó ötlete lenne, de valahogy parlagon hagyja heverni őket. Valamiért én sokkal többet vártam tőle, hogy most végre olyat olvasok majd amitől az állam a padlón fogom hajkurászni :).

Előzmény: Sezlony (265)
Sezlony Creative Commons License 2004.08.11 0 0 265
Magyar kiadásokra gondoltál? Dan Simmons: Hyperion (4 kötetben, Cherubion), Kim Stanley Robinson: Vörös Mars (2 kötetben, de a teljes ciklus így 6 kötetes lesz, ha megjelenik a Zöld- és a Kék Mars is, Möbius SF) Ian Banks: A Játékmester (Agave)...
Most hirtelen több nem jut az eszembe. Ezek mind eléggé mags szintet képviselnek a sf-irodalomban.
Előzmény: Öszvér1 (264)
Öszvér1 Creative Commons License 2004.08.10 0 0 264

Tudtok mondani jó sci-fi-t ami mostanában, mondjuk az utobbi 5 évben jelent meg ? Olvasom a topicot, és valahogy mindig csak a régi irások kerülnek elő mint példák, vagy amit ugymond mindenki elismer.

Dzseff Creative Commons License 2004.08.09 0 0 263

Bár rég írtak hozzá a témához, de akinek esetleg kételyei vannak a science fiction irodalmi értékeit illetően, az olvassa el Ray Bradbury Langy esők jönnek c. novelláját (a Marsbéli Krónikák egyik fejezete). Ha lehet ilyet mondani, az a novella kőkemény szépirodalom! De a sci-fi irodalomban számos hasonló színvonalú művet említhetnék még. Azért emeltem ki ezt, mert csupán pár oldal, mégis minden benne van, ami jellemző a science fiction-re, mint tematikára, közlési módszerre (a "műfaj"-megnevezéstől én is ódzkodom).

 

Akinek esetleg nincs meg, itt a cím, ahol megtalálhatja: f451.rpeter.com

gyöngyvirág Creative Commons License 2002.01.05 0 0 262
Igen, ezt már megállapították sokan ebben a topikban:)
De ha konkrétan találtál valamit mostanában, akkor javasolhatnád..
Előzmény: BleiFrei2 (260)
Pelle Creative Commons License 2002.01.05 0 0 261
Látogass el esetleg a minden, ami sci-fi topicba! Ez sajnos már nagyon döglöttnek néz ki.

Amúgy teljesen egyetértek veled. ;-)

Előzmény: BleiFrei2 (260)
BleiFrei2 Creative Commons License 2002.01.05 0 0 260
Remélem, még van aki olvassa ezt a topicot!

Csak annyit szeretnék mondani, hogy ez a kérdés így nem jó. Úgy, hogy van-e sci-fi irodalom, a válasz, igen. Számomra a sci-fi irodalmat a klasszikus, és MÖGÖTTES TARTALOMMAL, MONDANIVALÓVAL megáldott Galaktikás novellák, valamint Lem, Asimov, Wells és más tehetséges szerzők művei jelentik, melyek olykor humorosak, máskor elgondolkoztatóak.

Nekem az fáj, amikor a sci-fi-t egyesek a Csillagkapu sorozattal vagy az egyéb kolosszális baromságokkal azonosítják. Megmondom őszintén, szeretem például a Star Warst, de nem más, mint egy sci-fi álarc mögé rejtett mesécske, és semmiféle mondanivalója sincsen. Ilyen szempontból a Dűne csak azért tetszik jobban, mert hihetlenül komplex filozófiai és történelmi világ van benne megalkotva.

dekoninck Creative Commons License 2001.05.16 0 0 259
Kicsit lehalt ez a topic sajnos... feldobom azzal, hogy pl. olvastam Clarke "Ráma" sorozatának mind a 4 részét... ha másért nem, de azért biztos irodalom. Ez a sorozat lenyűgözés tekintetében feleveszi a versenyt az Alapívánnyal! Most nem tudok értelmeset írni, mert fáradt vagyok, de ha valakivel meg lehetne beszélni ezt a dolgot... :)
Lalo Creative Commons License 2001.01.27 0 0 258
9,3 mega
Előzmény: Red Squad (257)
Red Squad Creative Commons License 2001.01.27 0 0 257
Nagy file?
Előzmény: Lalo (256)
Lalo Creative Commons License 2001.01.27 0 0 256
"Világok harca"

Jut eszembe: Megvan MP3-ban a Világok harcának Orson Welles féle rádiójáték változata, szöveggel együtt, ami akkora pánikot okozott Amerikában annak idején. Ha valakit érdekel, írjon magánban.

Lalo

Előzmény: Pirx (255)
Pirx Creative Commons License 2001.01.26 0 0 255
Mi van, topiclátogatók, már nem is irodalom a scifi?
Mindenesetre vannak abszolút szépirodalmi SF alkotások. Szerintem ilyen pl. a Solaris, Bradbury jónéhány novellája meg a Világok harca.
:)))
Pásztörperc Creative Commons License 2000.11.12 0 0 254
Mi tagadás, az idő vasfoga bizony, megkondult felettem / kenyerem javát bizony, már felettem / mit hajdan tudtam volt, jobbára feledtem (stb.).
Előzmény: dr_strange (252)
Pirx Creative Commons License 2000.11.11 0 0 253
ein alter Ego? oder der alte Rego?
Előzmény: dr_strange (252)
dr_strange Creative Commons License 2000.11.10 0 0 252
ez komoly? lehet, hogy Te nem vagy más, mint egy alter ego??:-)
Előzmény: Pásztörperc (251)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!