Legyen Ön is humorista!

Legyen Ön is humorista!

II. Viccek

2001. 04. 12., 16:48 | Frissítve: 2001. április 12., csütörtök 17:21

A régi iskola tanítása szerint a humor nélkülözhetetlen alkotóeleme a poén. Bár ezt a tételt már sok neves humorista gyakorlati példák egész sorával cáfolta, a poénok iránti igény nem csökkent. Ez leginkább a rövid, gyakorlatilag egy poénból álló műfaj, a vicc népszerűségén mérhető le.

Előző leckénk végén azt a feladatot adtuk a humorista mesterséget kitanulni vágyóknak, hogy gyűjtsenek össze és tanuljanak meg minél több viccet. Az alábbiakban röviden áttekintjük, miért is érdemes vicceket gyűjtögetni, valamint néhány felhasználási példára is kitérünk.

A vicc olcsó

Egy újszülöttnek...
De ezt már ismerjük
Egyesek szerint az adminisztráció nehézkes volta, míg mások szerint csak az Artisjus Szerzői Jogvédő Hivatal egyszerű figyelmetlensége húzódik annak a szokatlan ténynek a hátterében, hogy a viccek után egyelőre nem kell semmiféle jogdíjat fizetni. Így aztán nem meglepő, hogy humor címszó alatt legtöbbször vicceket kell érteni - elég csak rákeresni egy internetes keresővel a "humor" szóra, vagy tessék csak megnézni bármely hetilap humor (+ rejtvény*) rovatát. Bárki humorista lehet egy fillér befektetés nélkül!

A vicc biztonságos

Viccet előadni biztos siker, mivel nincs rossz vicc. A rossz vicceket az emberek egyszerűen nem mesélik tovább; és bár a viccgyűjtemények (klasszikus példa: Hahota) és a humorportálok (a kifejezés alatt általában kategorizált viccgyűjteményt kell érteni) elburjánzása ezen szabályt erősen cáfolja, azért jó viccek lesznek ezután is, minden humorista feltöltheti velük tarsolyát. Ha műsorunkban vicceket használunk fel, elkerülhetjük a kínos feszengést a nézőtéren, megelőzhetjük a csúfos bukást.

A vicc kényelmes

A poén életciklus-jellemzői hasonlatosak a kókuszgolyóéhoz: nehéz és hosszadalmas elkészíteni, viszont két másodperc elég az "elfogyasztásához". Ezért aztán teljesen felesleges saját élcek fabrikálásával fárasztani magunkat - no meg a közönséget -, ha van elég viccünk, nincs szükség brilliáns öteletekre, avagy humorérzék hiányában nem kell gegmeneket fizetni - merítsünk bátran az aranybányából!

A vicc sokszínű

A humorista számára nagy öröm, hogy nemcsak viccek és találós kérdések, hanem graffitik, aranyköpések, adomák, anekdoták, "urban legend"-ek, gyerekszáj-történetek, valamint az internet megjelenése óta a hosszabb, szóban nem, kizárólag eletronikus úton terjedő, bizonytalan szerzőjű humoros irományok állnak rendelkezésre (ez utóbbira klasszikus példa: Miért jobb a sör a nőknél?).

(Büszkeségünkre szolgált, hogy 2 nappal megjelenése után körlevél formájában megkaptuk a Modern szólások, közmondások c. cikkünk egy részletét; ennél talán csak akkor dagadt volna jobban keblünk, ha Fábry Sándor is felfigyel rá és a többi népköltéshez hasonlóan beilleszti Esti Showder c. műsorába.)

Viccmondási szabályok

Bár a publikum túlnyomó része megelégedne olyan műsorral, amely kizárólag viccek meséléséből áll, a szakma hagyományai szerint a humoristának viccmesélési szándékát többé-kevésbé kendőznie, a vicceket pedig úgymond csomagolnia kell. Ehhez személyes hangvételű átvezető illetve felvezető szöveget célszerű bevetni, amely egyrészt egyedivé, személyes élménnyé varázsolja a vicc amúgy általános szituációját, másrészt az elmesélés idejét is meghosszabbítja; így azon felül, hogy az előadás tempóját lehet szabályozni (ugye, nem szabad túl sűrűn poénokkal terhelni a közönséget, mert kimerül!), alkalmazása takarékossági szempontokból - maradjon elég vicc legközelebbre is - is kívánatos.

Innen már csak egy lépés az a kézenfekvő a lehetőség, hogy saját történetünkhöz használjuk fel egy vicc vagy anekdota poénját - éljünk bátran ezzel a lehetőséggel.

Továbbá fontos, hogy sose használjuk a "vicc" kifejezést; a vicceket következetesen nevezzük inkább történetnek vagy indítsuk úgy, hogy "tudják, amikor az egyszeri ember hazajön és a feleségét ágyban találja egy idegen hapsival", vagy "na, mondom, én is úgy jártam most, mint az egyszeri nyuszika".

A televízió lehetőségei

A viccmesélés előtt a televízió új távlatokat nyitott. Az olyan egyszerű esetektől kezdve, amikor Fábry a már említett beszélgetős műsorának egyik közelmúlt adásában a vendégként szerepelő Bodrogi Gyula viccpárbajra hívja ki a műsorvezetőt, amit amaz boldogan akceptált (na, itt álljunk meg egy szóra és másszunk ki a nagy idézőjelből: kedves Sándor, mi szüksége volt erre? Az egyre gyakrabban gyengén, de mégis saját magát adó Szőke András éppen szabin volt? Nem volt mit kérdezni Bodorogitól? Vagy Bodorogi - saját eredeti humoranyag hiányában - nem volt hajlandó a másodrendű sztárokhoz hasonlatosan a Showder agytrösztje által kiötölt mérsékelt sziporkázású sztorikat sajátjaként előadni, s inkább a viccmesélést választotta? Megannyi kínzó kérdés, mindegy, bújjunk vissza szépen a macskakörmök közé), a kifinomultabb, trükfelvétellel megduplázott Antal Imre önmagának történő viccmesélésén keresztül a Szféra TV zseniális, vicceket feldolgozó rövidfilmjeiig (férj: Harsányi Gábor, rendőr: Tahi-Tóth László) igazán gazdag a lehetőségek tárháza. Ha minden jól megy, még a nyáron a mozikba kerül a műfaj csúcsát képviselő, egész estét betöltő "Anyósviccek" című humoros film.

***

Gyakorlat

Míg a viccek főleg az előadói humor eszközei, az írott humor témája általában a politika. E heti házi feladatunk is ehhez kapcsolódik: írja le saját szavaival az elmúlt hét legfontosabb belpolitikai, közéleti történéseit! Vigyázzon arra, hogy az egyes híreket ne elemezze túl mélyrehatóan, továbbá ne szúrjon a szövegbe poénokat sem (ez csak akkor megengedett, ha a geg nagyon egyértelműen kínálkozik); tehát a feladat mindössze a közelmúlt eseményeinek felelevenítése, az egyes mozzanatok laza összekapcsolása, történetbe fűzése egyszerű, olvasmányos stílusban.

(folytatjuk)

# Legyen Ön is humorista! - I. Alapok

* A kutatók értetlenül állnak azon jelenség előtt, hogy a hetilapok címoldalán a tartalom felsorolásánál a "szerelem+szex" vagy "sztárok+pletykák" rovatokhoz hasonlóan állandó jelleggel egy címszó alatt szerepel a "humor+rejtvény".

hirdetés
hirdetés