További Gazdaság cikkek
- Az év leghosszabb féknyomát hagyta maga után a magyar gazdaság egyik kulcsszereplője
- Mindent bukhat, aki ezt elmulasztja idejében megtenni
- Nagy port kavart, fél éve működik, de a szakmai vita azóta nem csitul
- Felmérés: 3 millió magyar él lakhatási szegénységben
- Szijjártó Péter elárulta, hogy áll a hazai földgáztárolók töltöttsége
Múlt csütörtökön, azaz egy nappal Matolcsy György jegybankelnöki jelölése előtt, Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető Moszkvában járt, és Vlagyimir Putyin elnök pártjának egyik vezetőjével arról is tárgyalt, hogy a magyar kormány "a napokban megvizsgálja devizatartalék felhalmozásának lehetőségét orosz rubelben a dollár nem stabil helyzete miatt" - írta a Népszava.
Az Egységes Oroszország Párt honlapján megjelent közlemény szerint az Állami Duma alelnöke, Szergej Zseleznyák többek között azt hangsúlyozta, hogy "nem lehet egy országból parancsolni a világfolyamatoknak", a magyar vendégek pedig megállapították, hogy Oroszország ma stratégiai partner számukra, amellyel széleskörű az együttműködés. A közlemény szerint a napokban a magyar kormány megvizsgálja a devizatartalék felhalmozásának lehetőségét orosz rubelben a dollár nem stabil helyzete miatt. Az orosz cikk ezeken felül jelzi, hogy Rogán meghívta az Egységes Oroszország delegációját a Fidesz júniusi kongresszusára, és reményét fejezte ki, hogy aláírják a két párt közötti együttműködési szerződést.
A Népszava megkérdezte az ügyről Rogánt, aki azt mondta, hogy egynapos baráti látogatást tett Oroszországban, ahol a Duma orosz-magyar baráti társaságának tagjaival és az Egységes Oroszország frakcióvezetésével áttekintették az orosz-magyar kapcsolatok aktuális kérdéseit. Rogán múlt heti látogatásáról egyébként sem az MTI, sem a Fidesz nem számolt be.
A lap jegybanki informátora nem tudott a rubelben létrehozandó esetleges devizatartalékról, sem arról, hogy Rogán tárgyalásairól az MNB-t tájékoztatták volna. Az is lényeges, hogy ha a devizatartalékot esetleg fel kell használni egy válsághelyzet esetén, akkor ahhoz azonnal átváltható devizára van szükség, ez pedig a rubelre nem igazán áll. Az oroszoknak viszont jól jöhet, hogy ha Magyarország rubelben halmoz fel tartalékot.
Az ügy kapcsán lényeges lehet, hogy a rubeltartalék egy nagyobb üzlet részét is képezheti, amelynek keretében az oroszok hitelt nyújtanának nekünk, amelyet az elvárásuk szerint rubelben kellene tartanunk. Mint emlékezetes, a HVG februári értesülései szerint az oroszok akár nagy mennyiségű állampapírt is lejegyeznének, illetve szó volt az akkori cikkben ezen felül egy további 5 milliárd euró értékű, rubelben igénybe vehető kötvényről. Az akkori körkép emellett szót ejtett rubelben nyújtandó hitelkeretről is, amely esetleg magyarországi energetikai beruházások finanszírozását szolgálná.
A Magyar Nemzeti Bank által kezelt nemzetközi tartalékok tavaly év végén 33,9 milliárd eurót tettek ki, ebből a devizatartalékok (devizakövetelések) 31 milliárd euróra rúgtak. Amint tegnap Orbán Viktor kormányfő is utalt rá: a tervek szerint újabb devizahiteles mentőcsomagot tervez a kormány, és a piaci elemzések szerint ennek levezényléséhez a jegybank devizatartalékait is felhasználnák, azaz a lakossági jelzáloghitelek forintra váltása érdekében apadnának a tartalékok.
A Fidesz-frakció sajtóosztálya délután közölte: Rogán moszkvai útja illeszkedik a keleti nyitás politikájába, és azon arról volt szó, hogy a két ország között a jövőben érdemes lenne kötni egy rubel alapú swap megállapodást, ami könnyítheti a magyar-orosz külkereskedelem kölcsönös finanszírozását.