Bízott a kormányígéretben, megbüntették
További Gazdaság cikkek
-
Továbbra sincs telitalálat az ötös lottón, de 14-en így is milliomosok lettek
- A telefon- és internetszolgáltatások díjaiba is belenyúlhat a kormány
- Jó hír az elektromos autókat vásárló cégeknek, meghosszabbította a szaktárca a támogatási programot
- Mindenki örül az olcsóbb élelmiszernek, de nem lehetünk elég óvatosak
- Húszmilliárd forintos a vesztesége, feljelenti az államot a magyar milliárdos
Máris megbüntettek egy repcét szállító termelőt Borsod-Abaúj-Zemplén megyében az útdíj miatt, pedig a kormány törvényben ígérte meg, hogy a mezőgazdasági termelőknek nem kell útdíjat fizetniük.
Az e-útdíj ugyanis újabb jelentős költségnövekedést terhet jelent a mezőgazdasági termelők, valamint az élelmiszeripari vállalkozók számára. Ez azért különösen lényeges, mert a mezőgazdasági termékek szállításigényesek, nagytérfogatúak, súlyuk, valamint viszonylagosan alacsony áraik következtében az útdíj az önköltségüket nagy arányban, akár 5 százalékkal is növeli, állítja a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ).
A mezőgazdasági termelők ezért a VM egyetértésével módosító javaslatot nyújtottak be az útdíj törvényalkotási folyamata során a mezőgazdasági szállítások részleges mentességéről, amit el is fogadtak. Ebben bizonyos élőállatok és termények szállítása alóli időszakos, a betakarítás alatti útdíjfelmentését ígérte nekik a kormány.
A probléma az lett, hogy a kormány csak egy nappal a rendszer bevezetése előtt döntött a mentesség részletes szabályozásáról, így értelmezési és felkészülési lehetőséget sem adott az érintetteknek az alkalmazkodásra.A kormány rendelete július másodikátától hatályos, vagyis a termelők legkorábban kedden tudtak a települési jegyzőjükhöz fordulni, és ott is három napba telik az igazolvány kiállítása, amely mentesíti őket.
Másrészt pedig a korábbi ígérettel szemben sokkal szűkebben szabták meg mentességet. Mentességet csak az a termelő kaphat, aki főállásúként végzi ezt a feladatot, és éves árbevétele legalább fele származik a felsorolt tevékenységekből. Aki beleesik ebbe a körbe, az is csak a betakarítási időszakban, legfeljebb 30 napig használhatja ingyen az utakat, és csak a termőföld-tanya-telephely közti útszakaszon. A kormány rendelete július másodikátától hatályos, vagyis a termelők legkorábban kedden tudtak a települési jegyzőjükhöz fordulni, és ott is három napba telik az igazolvány kiállítása, amely mentesíti őket
Elég sok termék kimaradt
A megkésett szabályozáson túlmenően csalódást okozott az, hogy kimaradt az élőállatok, gyümölcsök, szőlő, cukorrépa, burgonya, silókukorica, szálastakarmányok, szalmák és egyéb növényi termékek, tej és tojás szállításainak díjmentessége.
Ez a szűkítés alkotmányossági aggályokat is felvet, mert a termelők joggal várták, hogy a Kormány teljes körűen végrehajtja az Országgyűlés által alkotott törvény rendelkezéseit, amely szerint a mezőgazdasági termények betakarítása idejére a növénytermesztésre, valamint az élőállatok szállítására kiterjedően szabályozza a mentességet, sorolja a MOSZ a panaszait. Szerintük az egész rendeleten látszik, hogy összecsapott, előkészítetlen.
