Ez lenne a külföldi álommunka?

2013.07.11. 15:54

Főképp betanított munkavégzésre kaphatnak esélyt azok, akik külföldön keresik a boldogulást, és ez is az egyik legkeresettebb, derült ki a Jobinfo.hu friss álláspiaci elemzéséből. Mindeközben az ország keleti és nyugati része között tovább nő a munkaerő-piaci szakadék, 2012-höz képest a főváros tovább erősítette álláspiaci dominanciáját.

Miközben a Jobinfo.hu oldalon a teljes online álláskínálat nőtt 2013 első 5 hónapjában az előző év hasonló időszakához viszonyítva, a megyék szintjén komoly eltérések tapasztalhatók a bővülés terén. Míg Budapest, illetve Pest megye tovább erősítette az álláspiac főváros-központúságát, addig Vas, Hajdú-Bihar, Nógrád, illetve Zala megye átlagon aluli növekedést mutatott. Az idei év eddigi tendenciáit figyelembe véve Pest megye mellett Csongrád, illetve Veszprém megye tudta jelentősen javítani munkaerő-piaci pozícióját.

A tavalyi évhez hasonlóan, ha valaki éppen munkát keres, jobb esélyekkel indulhat Győr-Moson-Sopron, Pest és Fejér megyében. Az ország e három régiójában átlagon felüli a kínálat a helyi népességhez viszonyítva. Legrosszabb helyzetben azok vannak, akik Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén vagy Békés megye határain belül keresnek munkát, az itt lakók számához viszonyítva ezekben a megyékben a legkevesebb a lehetőség a 2013-as friss adatok alapján.

Az álláskínálatot a fő kategóriák szerint vizsgálva szintén komolyabb változás figyelhető meg. Míg 2012-ben az ajánlatok száma alapján a mérnöki/műszaki kategória az előkelő harmadik helyen végzett, idén a 6. helyre szorult, bár a piac egészét vizsgálva – az informatika mellett – továbbra is hiányszakmának számít. Új tendenciaként említhető még meg, hogy a jogi állások iránt is egyre nagyobb az érdeklődés, amit az álláskínálati piac messze nem tud kielégíteni.

A külföldi munkalehetőséget kínáló hirdetői ajánlatok száma idén is duplázódni látszik a Jobinfo.hu adatai alapján, a legtöbb lehetőség sorrendben Ausztriában, Németországban és Nagy-Britanniában várja az országhatárt átlépni kívánó magyar munkavállalókat. A külföldi állások legnagyobb része (mintegy 30 százalék) a szakmunka, fizikai munka, illetve betanított munka kategóriába sorolható, ugyanakkor külföldön is kelendőek az informatikusok.