Isten szolgáinak szolgái és a kapitalizmus

2013.12.24. 16:45
A karácsonyi vásárlási lázban fura módon keveredik a keresztény vallási ünnep és a kapitalizmus. Fura módon keveredik egyébként is. Ha megnézzük a három legutóbbi pápa gazdasági elképzeléseit, a lassan szentté avatott kapitalista II. János Páltól egy világszintű szabályozói szervért kiáltó Benedeken át a marxizmussal kokettáló Ferencig jutunk.

„Bűn-e elfogadni kamatot a kölcsönért? Feleletül azt kell mondani: kamatot szedni magában véve igazságtalan, mert itt olyasmi kerül áruba, ami nincs. Ennélfogva itt nyilván egyenlőtlenség támad, és ez ellenére jár az igazságosságnak.”

Aquinói Szent Tamás (de még inkább Arisztotelész) közgazdasági nézetei óta már jócskán előrelépett az egyházi gondolkodás a gazdaságról. Ez nem is csoda, hiszen ha a közösség erkölcsös boldogulását szeretnék elősegíteni, akkor nehezen lenne kikerülhető, hogy pont a boldogulást megalapozó gazdasági viselkedésről ne mondjanak véleményt.

Venne Jézus Bitcoint?

Különösen a legutóbbi időkben vált gyakoribbá, hogy az egyház közgazdaságtannal, gazdaságpolitikával aktívan foglalkozik. Nem azért, mert hirtelen jobban érdekli a Vatikánt a pénz, hanem a társadalmunkban vált a korábbi évszázadokhoz képest jóval összetettebbé a gazdaság. És bár a katolikus egyház nem öt perc alatt szokott döntéseket hozni, az ő figyelmüket sem kerülhették el az ilyen komoly változások, a növekvő egyenlőtlenségtől mondjuk odáig, hogy mostanában egy gazdaságpolitikai téveszme követése milliók számára hozhat hosszú távon szenvedést.

Másrészt feladatuk a hétköznapokban is segíteni a hívőket. A Biblia például elég kevés konkrét példát ad mondjuk arra, hogy egy nagyvállalat katolikus vezetőjének például pontosan hogyan kéne erkölcsösen kirúgnia 5-6 ezer gyengén képzett munkást úgy, hogy a cég tulajdonosait sem károsítja meg. Vagy hogy Jézus vásárolna-e olyan boltban, ahol elfogadnak Bitcoint, ami bár csak egy pénzhelyettesítő, egyelőre a puszta használata is komolyan erősítheti a kábítószerekben, pedofíliában vagy fegyverekben utazó kereskedők helyzetét.

Az egyháznak persze elvileg soha nem célja, hogy konkrét szakpolitikai lépéseket javasoljon, de azért nagy vonalakban jól kivehető, hogy miképp gondolkoztak a modern gazdasági rendszerről. Persze az óriási méretű katolikus egyház sem egységes, Dél-Amerikában nem kéne nagyítóval keresni gyakorlatilag kommunista püspököket, mint ahogy nyugati világban sem olyat, aki legszívesebb visszatérne a cserekereskedelemhez. Érdemes végignézni a legutóbbi három pápa gazdasággal kapcsolatos gondolatait, az egyházi vezetés sem volt ugyanis ez ügyben kifejezetten egységes az elmúlt időkben.

János Pál, aki nem kér az atyáskodó államból

2janos.png
Fotó: Index

A jövőre szentté avatandó II. János Pál leginkább az 1991-es Centesimus Annus című enciklikájában árult el a legtöbbet gazdasági nézeteiről. Ebben ahhoz képest, hogy nem társadalmi modellt ajánl, meglehetősen konkrétan leírta, hogy az általa irányított egyház miket tart követendőnek.

Keményen kimondta, hogy a marxizmus úgy, ahogy van, megbukott, a szabad piac pedig a lehető legjobb erőforrás-elosztási rendszer.

Szerinte az ember rossz tulajdonságait  is figyelembe véve kell felépíteni a társadalmi-gazdasági rendet — de így a kapitalizmus jó rendszer, ha jó erkölcsi alapokon nyugszik. Azt mondja, hogy a szegényebb országok felemelkedésének is az az útja, hogy minél jobban beszálljanak globális piacgazdaságba, ne pedig elzárkózzanak.

Az erkölcsös működés miatt is sikeres gazdaság gondolata sem kötelező jópofáskodás volt, azóta ennek gazdasági hatásai a viselkedési közgazdaságtan által erősen kutatott területek lettek.

Az állam adjon biztonságos játékszabályokat, mást nagyon ne

Külön erősen kikelt a paternalista jóléti állam ellen, szerinte "azzal, hogy az atyáskodó állam közvetlenül beavatkozik és megszünteti a társadalom felelősségét, az emberi erők elfecsérlését és az államapparátus mértéken felüli növekedését idézi elő, amelyet már inkább a bürokrácia logikája irányít, semmint az ügyfelek szolgálatának gondja, s a költségek is óriásira duzzadnak." Biztosan szerepe volt annak is, hogy a pápa Lengyelországból jött, és akkoriban a lengyel rendszerváltók körében is elég erős elköteleződés volt a teljes piacgazdasági fordulat irányába.

Az állam legfőbb feladata szerinte a biztonság megteremtése, mivel "a piacgazdaság ugyanis nem folyhat intézményi, jogi és politikai szempontból légüres térben. Éppen ellenkezőleg, feltételezi, hogy a stabil pénzen és a hatékony közszolgáltatásokon kívül biztos garanciákat kap az egyéni szabadság és a tulajdon vonatkozásában." Sőt ennél is tovább ment, szerinte a szabadon szerveződő társulás az ember természetes joga, és megelőzi a politikai társulásokat, azaz például a nemzetállamot. Az államnak pedig védelmeznie kell a természetes jogokat, amibe beletartozik egyébként a természeti és az emberi környezet védelme is.

Ugyanakkor kockázatokról, a jelentkező piaci kudarcokról vagy nem szándékolt hatásokról beszélt. Erősen foglalkoztatta például, hogy a munka nem lehet olyan árucikk, mint egy szappan, a munkások ugyanis emberek, akiknek joguk van tisztességes bérhez, körülményekhez, méltósághoz és hasonlókhoz. Elutasítja a fogyasztói társadalom "pőre materializmusát" is. Szerinte ez épphogy "a marxizmushoz közelít, mivel az embert teljességgel a gazdasági szférába utalja és anyagi szükségleteinek kielégítésére korlátozza." 

Kedvelte a szabad piacot, de nem bálványozta

"Ahol ugyanis az egyéni érdeket erőszakkal elnyomják, ott a bürokratikus ellenőrzés elnyomó rendszere alakul ki, amely kiapasztja a szabad kezdeményezés és a kreativitás forrásait. Amikor az emberek úgy vélik, hogy birtokolják a rosszat lehetetlenné tevő tökéletes társadalmi szerveződés titkát, azt is gondolják, hogy ennek megvalósítására felhasználhatnak minden eszközt, még az erőszakot vagy a hazugságot is. A politika ekkor „evilági vallássá” válik, amely tévesen azzal áltatja magát, hogy a Paradicsomot ezen a földön valósíthatja meg."

Ezt az osztrák iskola tetszőleges követője se mondhatná szebben, Hayek például könyvet is írt ugyanerről a végzetes önhittségről. Ugyanakkor II. János Pál nem is "bálványozta" a piacot, sokszor elmondta, hogy vannak olyan javak és szükségletek, amik "természetükből fakadóan" soha nem lehetnek áruk, ezért nem piaci mechanizmusokkal érdemes őket elosztani.

Ferenc, a sztárpápa

ferenc.png
Fotó: Index

A korábbi pápáknál sokkal jobban elfogadja a melegeket, egy 30 lóerős Renault 4-essel jár, hajléktalanokkal ünnepelte a szülinapját, ráadásul vicces és laza – a Time magazinnál ez már elég is volt arra, hogy Ferenc pápát válasszák az év emberének. Gazdasági gondolkodását tekintve ez a pápa leginkább a latin-amerikai baloldali vonalhoz tartozik és mostanában többször is kritizálta a világban fennálló gazdasági rendet, ami miatt a világsajtóban többször is marxistának bélyegezték.

A pápa ugyanakkor a La Stampának adott interjújában cáfolta, hogy marxista lenne: Ferenc azt mondta, csak a világban zajló riasztó gazdasági folyamatokra akarta felhívni a figyelmet kritikájával. November végén megjelent Evangeli Gaudium kezdetű apostoli buzdításában elítélte azt a gazdasági felfogást, amely szerint a jólét magától „leszivárogna” a társadalom legalsóbb rétegeihez. Ferenc a visszakézből kommunistázó kritikákra reagálva azt mondta, írásában nincs semmi, ami az egyház társadalmi ügyekben vallott elveivel ellentétes lenne, egyúttal hibásnak nevezte a marxista ideológiát.

Nem elég a szabad piac

A pápa szerint viszont azok az ideológiák, amelyek a beavatkozásmentes szabad piactól várják a társadalmi igazságosság megteremtését, naivan bíznak a hatalmat bíró gazdasági elitekben, pedig valójában egyáltalán nem igaz, hogy az ilyen rendszerekben mindenki automatikusan jól járna. Ferenc azt mondta, a szabadpiaci elvek azt ígérték, hogy „ha a pohár tele lesz, akkor kicsordul belőle valami a szegényeknek is”, de ezzel szemben a valóságban csak annyi történt, hogy amikor a pohár megtelt volna, varázsütésre mindig megnőtt, és végül semmi nem jutott a szegényeknek.

Ferenctől egyébként nem áll messze a marxizmussal kokettáló felszabadítási teológia, amely az 1960-as években jött létre Latin-Amerikában, mint a szegények politikai, gazdasági és lelki üdvéért harcoló teológiai irányzat és politikai mozgalom. Az is nagy hatással lehetett rá, hogy a kapitalizmusnak is csak a helyi, hírhedten korrupt formáját tapasztalhatta meg, ahol számos baloldali diktatúra társadalmi igazságosságra hivatkozva hozott legalapvetőbb keresztény értékeket sértő törvényeket, miközben a rendszer katolikusságát hangoztatta.

És bár az alapján, hogy argentin származású pápa olyanokat is mondott, hogy „a pénz bálványként való tisztelése új zsarnoksághoz vezet”, akár azt is hihetnék, hogy azon se szomorodna el, ha ezektől a mondásoktól legalább kicsit megremegnének a Wall Street falai, nem Marxéhoz, hanem leginkább a magyar származású gazdaságtörténész Polányi Károlyéhoz hasonló a pápa gazdasági gondolkodása. Polányi A nagy átalakulás című könyvében arról írt, hogy a tisztán piaci logika szerint működő társadalom nagyjából annyira utópikus, mint Marx kommunizmusa. Polányi szerint ezért a piacnak az embert kell szolgálnia, és nem az embernek kell a piachoz alkalmazkodnia. Ez az, amiben leginkább egyetértenének Ferenccel, ha Polányi ma élne.

Benedek, a globalizációkritikus

benedek.png
Fotó: Index

Ferenc elődjének, az idén visszavonult Benedeknek sem kellett a szomszédba menni piackritikáért: Caritas in Veritate című enciklikája 2009-ben jelent meg, és a megjelenést a pápa trükkös módon pont az éves G8-csúcs időszakára időzítette.

Sokat ír benne a gazdasági válság okairól és arról, hogy hogyan lenne érdemes változtatni a gazdaságon: Benedek szerint az akkor már javában dúló pénzügyi válság kialakulása a szabályozatlan piacok hibája volt, ezért egy "igazi világszintű hatalommal és legitimációval bíró politikai szerv" létrehozására buzdított. A szervezet a feladata a pápa szerint ezeknek a piacoknak a szabályozása és felügyelete lenne a feladata annak érdekében, hogy többet ne fordulhassanak elő a 2008-ashoz hasonló válságok.

A volt pápa szerint az üzleti életben is teljesen új megközelítésre van szükség: ennek a felfogásnak a dolgozók méltóságának a tiszteletén kell alapulnia, és az etikának és a társadalmi felelősségvállalásnak kell dominálnia az osztalékok hajhászása helyett.

Nincs gazdaság igazságosság nélkül

A politika és a gazdaság viszonyáról a volt pápa azt írja: "komoly egyensúlytalanságok állnak elő akkor, amikor a gazdasági cselekvés célja pusztán a vagyonszerzés, és attól elválik a politikai cselekvés, melynek célja az igazságosság újraelosztáson keresztüli megteremtése". Az enciklika piackritikus részei mögött egyébként sokan a pápának gazdasági kérdésekben tanácsokat adó olasz közgazdász, Stefano Zamagni nézeteit látják felsejleni.

Benedek újraelosztásról szóló elvei valójában a közgazdaságtant a 20. században megreformáló közgazdász John Maynard Keynes-éhez hasonlóak: Keynes úgy gondolta, hogy – különösen a válságok idején – az emberek nem mernek, vagy nem tudnak költeni, ami az egész gazdaságot lassíthatja. Így ha az állam újraelosztáson keresztül keresletet teremt, az az egész gazdaság szempontjából előnyös lehet. Az adózással kapcsolatban ugyanakkor Benedek támogatja azt, hogy az állampolgárok valamilyen módon rendelkezhessenek arról, hogy mire költik el az adójukat. A volt pápa szerint ez elősegíti az alulról építkező szolidaritást, ami szerinte hozzájárul a gazdasági fejlődéshez.

Benedek enciklikájából az derül ki, hogy egy olyan gazdasági modell megalkotását tartaná üdvösnek, ahol "mindenki képes lehet arra, hogy adjon és kapjon".

A három pápa gazdaságfilozófiája egy dologban egyezik, és nincs az a közgazdász, aki ezzel ne értene egyet: a piaci logika egyikük szerint sem képes önmagában a társadalom összes problémájának megoldására, ezért a kereskedelmi kapcsolatokban sokkal nagyobb szerepe kell, hogy legyen a jó erkölcsnek. Ha a pápák azt is elmondták volna, hogy pontosan hogyan lehet ezt elérni, kereshettek volna egy rakás pénzt.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

Megjött a legfrissebb adat: az átlagkereset több mint 10 százalékkal nőtt

A bruttó mediánkereset 539 500 forint volt, 9,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

13 perce

  • Gazdaság
Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Varga Mihály váltott, új vezérigazgató a magyar tőzsde élén

Tóth Tibor május 1-től tölti be a pozíciót.

március 26., 09:23

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Címlapon
Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek

Matolcsy György az Indexnek: Az ÁSZ jelentései nem felelnek meg a tényeknek

A volt jegybankelnök szerint az alapítványi vagyon értéke meghaladja az 500 milliárd forintot.

1 órája

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Gazdaság
Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Az államtitkár szerint közel 900 élelmiszer ára csökkent az árrésstop bevezetése óta

Zsigó Róbert úgy véli, az áprilisi inflációs adatok igazolják majd az intézkedés bevezetését.

március 26., 09:42

  • Gazdaság
Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

Pogátsa Zoltán az árrésstopról: Már az ókor óta tudjuk, hogy az állami beavatkozásnak több a kára, mint a haszna

A Levegő Munkacsoport szerint az árréstop alá eső termékek fogyasztását inkább korlátozni kellene.

március 26., 14:30

  • Gazdaság
Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Úgy néz ki, hogy 2024 a bankok éve volt Magyarországon

Magyarország hetedik legnagyobb bankja is történelmi évet zárt tavaly.

március 25., 18:23

  • Címlapon
Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban

Jelentősen emelkedhet a vízdíja annak, aki ezt elmulasztja megtenni a mérőórával kapcsolatban

A fontos dátumot az eszközök számlapján lehet megtalálni.

3 órája

  • Gazdaság
Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Érdemes gyorsan cselekedniük az autósoknak, csütörtökön ismét változik a benzin ára

Oda kell figyelnie annak, aki feltöltené a tankot.

március 26., 10:21

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Címlapon
Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt

Kiderült, mennyivel nőtt a vagyona az ukrán elnöknek a háború alatt

Több mint a négyszeresére növekedett két év alatt.

39 perce

  • Címlapon
Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0

Vlagyimir Putyin újabb háborúra készülhet: Európára is lecsaphat a Szovjetunió 2.0

Megvan az első három ország, amely Ukrajnát követheti a sorban.

tegnap, 21:07

  • Címlapon
Az Egyesült Államok külügyminisztériuma több száz külföldi hallgatót utasított az ország elhagyására

Az Egyesült Államok külügyminisztériuma több száz külföldi hallgatót utasított az ország elhagyására

Egyes ügyvédek szerint ezzel visszamenőleges hatállyal teszik illegálissá az ott-tartózkodásukat.

2 órája

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Gazdaság
Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Bedurrant a forint bicepsze, erősen kezdte a hetet a magyar fizetőeszköz

Maradt a múlt héten tapasztalt szint.

március 24., 07:21

  • Címlapon
Donald Trump felszólította az európai cégeket, hogy tiltsák be a sokféleségre vonatkozó programjaikat

Donald Trump felszólította az európai cégeket, hogy tiltsák be a sokféleségre vonatkozó programjaikat

A francia pénzügyminisztérium elfogadhatatlannak tartja a kérést.

12 perce

  • Címlapon
Használt autó vásárlása előtt érdemes belenézni a hitelbiztosítéki nyilvántartásba

Használt autó vásárlása előtt érdemes belenézni a hitelbiztosítéki nyilvántartásba

Ha a vevő terhelten vásárol autót, azt a bírósági végrehajtó a korábbi tulajdonos tartozása fejében akár le is foglalhatja és elárverezheti.

1 órája

  • Címlapon
30 éve gyilkolta meg legnagyobb rajongója a mexikói Madonnát

30 éve gyilkolta meg legnagyobb rajongója a mexikói Madonnát

Selena Quintanilla mindössze 23 éves volt.

4 órája

  • Gazdaság
Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Magyar Péter csapdát állított magának, Orbán Viktor pedig most kér egy kávét

Nem véletlen, hogy a kérdéseket nem valódi referendum keretében tették fel.

március 24., 15:35

  • Gazdaság
Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Ötszázezer forintra emelné az ingyenes készpénzfelvételt a Mi Hazánk

Novák Előd törvényjavaslatot is benyújtott az ügy érdekében.

március 25., 10:35

  • Gazdaság
Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi

Megjelent a rendelet a bankautomatákról, 200 milliós büntetést kaphat, aki megszegi

Nagy Márton üzent a döntés után.

március 25., 07:21

  • Gazdaság
Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

Érdemes sietni a tankolással, keddtől ismét jön a drágulás

A 95-ös benzin és a gázolaj ára is módosul.

március 24., 13:23

  • Címlapon
Elsőbálozó cseh tini miatt nem jött össze Djokovics 100. tornagyőzelme

Elsőbálozó cseh tini miatt nem jött össze Djokovics 100. tornagyőzelme

Jakub Mensík bemondta a miami finálé előtt, hogy győzni ment, majd felül is kerekedett riválisán.

1 órája

  • Címlapon
Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, ön is krónikusfáradtság-szindrómában szenved

Ha ezeket a tüneteket tapasztalja, ön is krónikusfáradtság-szindrómában szenved

A panaszok 90 százalékban megjelennek a long-Covidban szenvedő betegeknél is.

tegnap, 19:47

  • Gazdaság
Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank

Lecsapott a jegybank, nagy büntetést kapott a K&H Bank

Több hiányosság is előjött.

március 24., 11:44

  • Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Meg is lett a jutalma.

március 25., 06:20