Orbán: A verseny nem hoz alacsony árakat
További Gazdaság cikkek
- Új szolgáltatásokkal érkezi jövőre a Revolut
- Németország gyengélkedik, Európa köhög, a forint lázas
- Egységes összegű 13. havi nyugdíjat kezdeményezne Magyarországon az MSZP
- Gazdagabbak szerettek volna lenni a magyarok, ehelyett csúnyán befürödtek
- Itt a kormány válasza, ennyi pénzt kap minden megszülető gyermek
A forint árfolyamával kapcsolatban a monetáris tanácsnak és a jegybanknak van meghatározó szerepe, tiszteletben tartom azt a tankönyvi szabályt, hogy jobb, ha ebbe a kormány nem szól bele – válaszolta Orbán Viktor kormányfő a Magyar Rádió reggeli műsorában arra a kérdésre, hogy várható-e valamilyen bejelentés a ma délelőtti Lámfalussy-konferencián az árfolyammal kapcsolatban.
Orbán azt mondta, hogy az igazi úr ebben a kérdésben a monetáris tanács és a jegybank elnöke, ő legfeljebb a jelenséget tudja elemezni. A magyar gazdaság stabil és erős, a helyzet azonban ma is olyan, hogy a kormányok általában nem urai a saját pénzük árfolyamának. A magyar valutát érintő hatás tehát nem a magyar gazdaság állapota miatt alakult így, hanem a nemzetközi környezet miatt. Ezért most ő is inkább a török pénz, illetve a szomszédos országok fizetőeszközeinek árfolyamát figyeli.
Államosítjuk a Főgázt is
A kormányfő bejelentette: megszületett az alku a Főgáz német tulajdonrészének állami megvásárlásáról, így a gázszolgáltató teljes mértékben állami tulajdonba kerül. A főváros lemondott elővásárlási jogáról, így az állam meg tudja vásárolni a társaságot, ami önkormányzati és állami tulajdonba kerül.
A költségvetésben erre félretették a pénzt, és azt mondta, hogy komoly tárgyalásokat folytatnak más cégekkel is. A nonprofit energiaszolgáltatásról szóló törvény kidolgozása zajlik, de ehhez még kell néhány hónap, mert vannak belső viták is. Az alaptörvényt emiatt most nem módosítanák, erre majd a kormányváltás után kerülhet sor.
Energiapiacon nem működhet a verseny
Orbán részletesen beszélt a rezsiháború újabb szakaszáról, ami a jelek szerint Brüsszelben zajlik majd. Mint mondta, számítottak arra, hogy az ellenérdekelt felek megtámadják a magyar kormány javaslatát. Bár hasonló rezsicsökkentő intézkedéseket már 17 uniós ország alkalmaz, sőt, ilyen javaslatok Franciaországban és Angliában is előkerültek, az ellenérdekelteknek ez nem tetszik.
Mire gondolhatott Orbán?
Nem teljesen világos, hogy a miniszterelnökünk mire gondolt a fentiekkel, ugyanis a rezsicsökkentés előtt is az állam jelölte ki a lakossági energiaárakat árképleten keresztül. Ráadásul, ha Orbán szerint monopóliumok voltak, akkor definíciószerűen nem is lehetett árverseny, nehezen érthető Orbán egész érvelése, hogy ezért nem is működhet a verseny ezen a piacon. Az külön érdekes, hogy mióta és miért kezdtük el magunkat az USA-hoz mérni.
Ma az Egyesült Államokban 200-300 százalékkal olcsóbb az energia, de olcsóbb Oroszországban és Indiában is mint az Európai Unióban. Ez komoly versenyhátrányt jelent – figyelte meg Orbán.
Számos országban olyan magas lenne – állami beavatkozás nélkül – az energia ára, hogy az gondokat okozna a háztartásoknak. Orbán szerint az unió azon javaslata sem megoldás, hogy csak a szegényebb háztartásokat támogassanak – mert „a magas energiaárak miatt a középosztály is elszegényedhet”. A vállalkozásoknak is csak úgy lehet olcsó energiaárakat biztosítani, ha az állam belép a piacra árszabályozóként.
Nemcsak a háztartások, hanem a munkahelyek megtartása érdekében ezért Brüsszelnek is a nonprofit energiaszolgáltatást javasolják. Orbán elismerte, hogy „ennek a szokatlan gondolatnak már a befogadása is hónapokba telne” Brüsszelben.