Ezekre figyeljen a húsvéti bevásárlásoknál

2014.04.17. 15:44

A nyitva tartásoknál jó tudni, hogy április 19-én a boltok szombati nyitva tartás szerint várják a vásárlókat. A hipermarketek 22-23 óráig, az élelmiszerboltok általában 19-21 óráig, a plázák butikjai 20-21 óráig tartanak nyitva.

Április 20-án és 21-én, vasárnap és hétfőn a boltok zárva tartanak. Kivételt jelentenek a non-stop kisboltok, virágboltok, benzinkutak. Április 22-én, kedden az üzletek a szokásos hétköznapi rend szerint nyitnak. A hipermarketek reggel 6-tól, a nagyobb élelmiszerboltok általában reggel 7-től, a plázák 10 órától várják a vevőket, gyűjtötte össze a Pénzcentrum.

Ne aluljáróban vegyük meg

Húsvétkor előtérbe kerülnek az üzletek polcain az édességek, gyerekjátékok, húsvéti dekorációk, és természetesen a sonka és a tojás. Lehet, hogy megszokásból, rutinosan vásárolunk, azonban egy tapasztalt fogyasztónak sem árt, ha néhány dolognak utánanéz, mielőtt a kosarába, otthon pedig gyermekei, vendégei elé teszi a finomságokat – írja a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság.

Általános jó tanácsuk, hogy gyerekjátékot, édességet lehetőleg ne vásároljunk aluljáróban, utcán, ellenőrizhetetlen árusoktól, mivel ott nagy valószínűséggel blokkot sem kapunk a vásárlásról, így bármilyen jellegű probléma esetén nem lesz kihez fordulni panaszunkkal.

„Pont tegnap ért véget az akció”

Amennyiben egy termékhez két vagy esetleg több árat is találunk feltüntetve az üzletben, mindig érdemes ragaszkodni a legalacsonyabbhoz. A kereskedő ugyanis köteles ezen az áron értékesíteni a terméket.

Ha a pénztárnál magasabb árat kérnek a termékért, mint amely azon szerepel, álljunk ki jogainkért! Gyakori hivatkozás például, hogy a tegnap véget ért akcióból véletlenül kint maradt az akciós tábla. Ez azonban nem mentesíti a kereskedőt a megtévesztés következményei alól.

Az akciók esetében, különösen a "+25% ingyen", illetve a "2+1 ajándék" típusú akcióknál győződjünk meg arról, hogy az ingyenesen vagy ajándékba ígért termékrész, illetve termék valóban ingyen van-e. Ez nehezebb lehet olyan ajándékcsomagoknál, ahol különböző típusú, egyébként egyenként is kapható szezonális termékek – például csokoládétojások, csokoládényúl és -bárány – kerülnek egy csomagba, de pénztárcánk védelme érdekében megéri utánaszámolni.

Értékesebb termék vásárlása előtt (például alkoholos italok, gyermekjátékok, húsvéti dekoráció) érdemes a boltok reklámújságjaiban, az interneten utánanézni, hogy hol milyen áron juthatunk hozzá a kiszemelt áruhoz. A boltban érdemes nézni az egységárakat is, mely segít eligazodni abban, hogy egy egységnyi termék mely kiszerelésben, mely gyártótól kedvezőbb.

Ne vegyen lejárt árut

Mindig nézzük meg a termékek minőségmegőrzési idejét! Fontos, hogy a dátumnak a nap/hónap/év sorrendet kell követnie. Ezt érdemes megjegyeznünk arra az esetre, ha a dátumjelölés nem egyértelmű számunkra, és a csomagoláson sem találjuk a feltüntetés sorrendjét.

Az élelmiszerek minőségmegőrzési időtartama az az időtartam, ameddig az élelmiszer a tulajdonságait helyes tárolási körülmények között megőrzi. Vannak azonban mikrobiológiai szempontból gyorsan romlandó élelmiszerek, amelyeknél a minőségmegőrzési időt követő fogyasztás veszélyt jelenthet az egészségre, a minőségmegőrzési idő helyett így a fogyaszthatósági idő lejárati dátumát kell jelölni.

Mire figyeljünk vásárlás után?

Fogyasztás, felhasználás előtt szintén nézzük meg az élelmiszerek csomagolásán, hogy minőségmegőrzési idejük nem járt-e le. Közvetlenül ajándékozás előtt pedig szintén célszerű ezt megtenni, nehogy például egy régebben vásárolt, lejárt minőségmegőrzési idejű bonbonnal lepjük meg szerettünket.

A fogyasztóvédők tapasztalatai szerint még mindig sokan elkövetik azt a hibát, hogy a fizetést követően a blokktól gyorsan meg is szabadulnak. Pedig utólagos reklamáció esetén erre még nagy szükségünk lehet – aki járt már így, az bizonyára tudja –, így érdemes azt megőrizni.