További Gazdaság cikkek
- Pénzkapun léptek át, akik ide tették a forintjukat, és még koránt sincs vége
- A cégek így próbálják meg megoldani, hogy ne kelljen emelniük az árakon
- Brutális számot jelentett be a Mohu: egymilliárd palackot váltottak vissza a magyarok
- Önti a pénzt a lakosságra a kormány, de az autópiac már beindult
- Ismét drágul az üzemanyag, ezúttal a benzinesek foghatják a fejüket
60 milliárd forint osztalékot szavaztak meg egyhangúlag a Mol éves közgyűlésén, és az igazgatóság tagjává választották Martonyi János külügyminisztert az OTP ajánlására. Beválasztották a testületbe Anthony Radevet és Anwar al-Kharusit is, illetve újraválasztották Csányi Sándort.
2013-ban a Mol 77,6 milliárd forintos veszteséggel zárta az évet, 2012-ben még 55,2 milliárdos adózott nyeresége volt. Csökkent az értékesítés nettó árbevétele is, tavaly 2469 milliárd forint volt, 2012-ben még 2529 milliárd forint. A leányvállalatokkal együtt számolva a tavalyi összes működési bevétel 5476 milliárd forint volt az egy évvel korábbi 5536 milliárd után. Csoportszinten 56,9 milliárdos volt az adózás előtti veszteség, tavalyelőtt még 205,7 milliárdos pluszt könyvelhettek el.
Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója szerint kihívásokkal teli év volt, de ennek ellenére is sikerült fenntartani a csoport kiváló készpénztermelő képességét, és tovább növelték a pénzügyi mozgásteret.
Többek közt a kitermelés és a világpiaci környezet változása, valamint a földgázszállítást végző FGSZ árbevételének csökkenése okozta a nehézségeket. Az upstream teljesítményét negatívan befolyásolta a 9 százalékkal csökkenő átlagos realizált szénhidrogénár, amely elsősorban a magyar és horvát földgázárak visszaesésének a következménye.
„A válság nem vész el, csak átalakul” – mondta Hernádi, aki szerint nem csak a lassan növekedő gazdaság állítja komoly kihívások elé a szektort, magas a politikai kitettség is.
Az orosz leányvállalatok és a stratégiai gáztároló eladása hozott a konyhára, egyéb működési bevételként összesen 75,7 milliárd forintot könyveltek el. Segítette a céget az is, hogy a bányajáradék csökkent és hogy eltörölték a válságadót, amely korábban kb. 30,4 milliárdot jelentett a cégnek. A Mol-csoportnak a társult vállalkozásainak eredményéből összesen 20,1 milliárd volt a részesedése, a MET Zrt. 9,7 milliárd forintot, a Pearl Petroleum 10,9 milliárd forintot jelentett. A Mol-csoport eladósodottsága 2008 óta a legalacsonyabb szintre csökkent.
A közgyűlés utáni tájékoztatón Hernádi Zsolt a Mol–INA-vitáról elmondta, ha nem lesz gyors megegyezés a horvátokkal, eladják az INA-t. Jelenleg mindkét forgatókönyvvel egyformán számolnak. Saját jövőjéről azt mondta, hivatalosan 2018-ban jár le a mandátuma, így optimális esetben legközelebb akkor kerül napirendre a folytatás kérdése. A horvát kenőpénzes vádakkal kapcsolatban újra hangoztatta ártatlanságát, szerinte a dolog nem személyesen ellene irányul, egyébként hivatalos idézést horvát részről a mai napig nem kapott.