Ha baj van, az államra ne számítson

2014.05.08. 11:04
A családokkal és az idősekkel viszonylag bőkezű a magyar állam, de akkor miért fukar ennyire mindenki mással? Elmerültünk a segélyek, támogatások, járadékok, járandóságok, juttatások, pótlékok, díjak, ellátások, táppénzek, kompenzálások, kedvezmények és szolgáltatások világában. Mégis, mit mondanak a számok arról a kaotikus valamiről, amit magyar szociális ellátórendszernek neveznek?

Ha nem is biztos, hogy rögtön háromszázezer forintig emelné a kormány az anyasági támogatást – ahogyan azt a Magyar Nemzet újságírója hallani vélte –, az egyértelmű, hogy a magyar állam nagyon-nagyon lelkes a családtámogatás iránt.

Pedig úgy általában elég nagyok a gondok ahhoz, hogy ne csak egy, a gyerekvállalás ösztönzéséről szóló népesedéspolitikai program keretein belül legyen szó társadalompolitikáról. Ennek eredetileg az lenne a feladata, hogy mérsékelje azokat terheket, amik a társadalom különböző csoportjaira nehezednek (hogy aztán minél gyorsabban visszataláljanak a munkaerőpiacra vagy egy jobban fizető állásba, teszi hozzá gyorsan a legtöbb közgazdász). A válság óta különösen sokan kerültek olyan helyzetbe, ahonnan némi segítség nélkül nem tudnának kievickélni. De egyébként is jó lenne az egész gazdaságnak, ha több ember leszakadását sikerülne megállítani.

Válság van? Jó, akkor költsünk kevesebbet

Hogyan reagált a válságra a magyar állam a 2008 óta eltelt években? Szinte semmivel. Ezt látni a következő ábrán:

Mik ezek a számok?

Sajnos a szociális védelemről szóló statisztikák még csak 2011-ig, a kormányzati költésekről szólók pedig 2012-ig állnak rendelkezésre az Eurostat honlapján. Az adatok tehát nem a legfrissebbek, az előnyük viszont az, hogy összehasonlíthatóak a többi országgal. Az Eurostat rendszere egyébként az összes „háztartási terhek mérséklésére irányuló önzetlen beavatkozást” a szociális védelem részének tekinti, tehát nem csak a kormányzati vagy az önkormányzati kiadásokat, hanem a civil szervezetek és a munkáltatók (előírt) támogatásait is.

Created with Highcharts 4.0.1Hiába élnünk rosszabbul, az állam nem segít többetSzociális kiadások és három leszakadást jelző mutató. Forrás: EurostatSúlyos anyagi nélkülözők a népesség százalékábanSzegénység és kirekesztettségtől fenyegetettek arányaAzok aránya, akik a hónap végén nem tudnak fizetniSzociális védelmi kiadások a GDP százalékábanÁllami szociális kiadások a GDP százalékában2005200620072008200920102011201220130510152025303540

Jól látható, hogy 2007–2008-hoz képest mennyivel  többen kerültek tarthatatlan helyzetbe különböző szempontok alapján. 2013-ban kétszer annyian mondták azt, hogy nem tudnak fizetni a hónap végén, mint öt évvel ezelőtt. Közel hatszázaléknyian kerestek kevesebbet, mint a magyar medián jövedelem 60 százaléka (ők azok, akiket a definíció szerint „szegénység és kirekesztés fenyeget”). A súlyos anyagi nélkülözők – akik az itt felsorolt kilenc alapvető dolog közül négyet nem engedhetnek meg maguknak – száma is vagy tíz százalékkal emelkedett.

Ezzel jó lenne tenni valamit, nem igaz?

Ehhez képest a magyar állam nem igazán növelte azokat a kiadásait, amikkel a gazdasági válság tüneteit enyhíthette volna, hiába vált a szegénység újra egyre aggasztóbbá. A szociális ellátórendszer GDP-hez viszonyított aránya gyakorlatilag ugyanakkora maradt. A költségvetésből és a kormányzati intézkedésekből előre tudhatjuk azt is, hogy 2012 óta sem emelkedett a szociális kiadások GDP-n belüli súlya.

Ezzel sikerült a gazdasági mélyrepülést még jobban felgyorsítania a magyar döntéshozóknak.

Persze a kiadások visszafogása a válság idején már kényszer volt. Az okosabb kormányok már korán anticiklikus gazdaságpolitikát próbálnak csinálni: amikor minden jól megy, félretesznek, hogy aztán, amikor baj van, szabadabban költekezhessenek. Ez a válság idején az IMF-program, utána pedig a Brüsszel által diktált deficitcélok miatt nem mehetett az egyébként a költekezésre nagyon nyitott magyar kormányoknak.

Hol a pénz?

Nem mindegy, hogy mire megy ez a szociális pénz. A magyar állam nagyjából 350 jogcímen oszt ki és ír elő különféle támogatásokat szociálisan alapon – írja a múlt héten kiadott összefoglalójában a KSH. Ezek sehol nincsenek összeszedve egy egységes nyilvántartásban, pedig a jogszabályok gyakran változnak, és elég nehéz követni, hogy melyik önkormányzat épp mit csinál.

Az Eurostat és a KSH adatai szerint mindenesetre ennyit költünk a különböző társadalmi hátrányok kompenzálására:

Created with Highcharts 4.0.1Így segített a magyar állam 2011-benSzociális védelmi kiadások a GDP és az összes kiadás százalékában. Forrás: Eurostat9,36,32,91,71,30,80,40,140,2427,4812,417,455,593,611,760,46Szociális költés az GDP százalékábanAz összes szociális költés százalékábanÖregségBetegségCsalád, gyermekRokkantságÁrvaság, hátrahagyottságMunkanélküliségLakhatásEgyéb kirekesztettség01020304050

A legtöbb pénz természetesen a nyugdíjrendszer felé megy. A KSH szerint 3349,7 milliárd forint ment 2012-ben a nyugellátás keretében, ami összesen 2,89 millió emberhez jutott el. A jogosultak 70 százaléka öregségi nyugdíjas, többiek egyéb ellátást kaptak. A betegek, rokkantak ellátása és a családok segítése ehhez képest jóval kisebb súlyt képvisel a rendszerben, a munkanélküliségi, lakhatási és különösen az egyéb kirekesztettség címén osztható tehercsökkentések pedig annyira kis részt jelentenek a GDP-hez képest, hogy szabad szemmel alig láthatóak.

De hogyan jutottunk el ide? A következő ábrán azt látjuk, hogy hogyan változtak a szűken vett állami kiadások az utóbbi 12 évben a GDP arányában.

Created with Highcharts 4.0.1A magyar állam szociális kiadásai, 2000-2012a GDP százalékában. Forrás: EurostatÖsszes állami szociális kiadásEgyéb, adminisztrációEgyéb kirekesztettségLakhatásMunkanélküliségCsalád, gyerek, hátrahagyottságBetegség, rokkantságÖregség2000200120022003200420052006200720082009201020112012051015202530

Hogy az idősekre miért fordítunk évről évre egyre több pénzt, az egyértelmű: az utóbbi évtizedben voltak infláció feletti és inflációt követő nyugdíjemelések, ráadásul egyre több a jogosult. Ennél érdekesebb, hogy hogyan tudott visszaesni úgy a GDP arányában az összes kiadás, hogy a nagyobb alkotóelem folyamatosan nőtt.

Természetesen úgy, hogy a döntéshozók a nagy elosztási rendszerek (egészségügy, nyugdíj) reformja helyett a könnyebben variálható szociális kiadásokon kezdtek lefaragni. Ezért minden másra valamivel kevesebbet költöttünk – éppen akkor, amikor a válság miatt rengetegen kerültek az utcára, és a reménytelenül leszakadók száma is kitartóan nőtt.

Teletömjük pénzzel a családokat?

De hogy viszonyul mindez az európai átlaghoz? Ha a magyar állam költéseit kiigazítjuk az olcsóbb magyar árszinttel (tehát felszorozzuk a számokat nagyjából harminc százalékkal), és megnézzük az EU-28 átlag százalékában, ez jön ki:

Created with Highcharts 4.0.1Így néz ki a magyar ellátórendszer az európai átlaghoz képestSzociális védelmi kiadások az európai átlag százalékában.Forrás: Eurostat58,854,490,856,655,637,649,416,955,9ÖregségBetegségCsalád, gyermekRokkantságÁrvaság, hátrahagyottságMunkanélküliségLakhatásEgyéb kirekesztettségÖsszes szociális kiadás0255075100125

Úgy tűnik, egyetlen dologban közelítjük meg az európai átlagot: a családok támogatásában. Erőn felül, hiszen a vásárlóparitáson az EU-s átlag 63 százalékán vagyunk. Az összes többi kategóriában ez alatt van a magyar szociális rendszer, amit ebből a szempontból nem lehet pazarlónak nevezni (más kérdés, hogy ezeknek milyen a hatékonysága).

Magyarországon tehát az összes szociális kiadás 12,4 százalékát kapják a családok. Ugyanennek az uniós átlaga 7,65 százalék, a jólétellenességgel nem vádolható Hollandiában 3,7 százalék. A családoknak járó támogatások egy főre jutó összege vásárlóerő-paritáson majdnem eléri az európai átlagot – ez, mint sok dimenzióban láthattuk, elég ritkán sikerül nekünk.

De, mint fenti grafikonból kiolvasható, az utóbbi években mégsem emelkedett a családoknak osztott pénz a GDP arányában, hanem kis mértékben csökkent. Részben a gyerekszám csökkenése miatt, részben viszont azért, mert az összegek alig változtak.

A családpénz nagy része – az összes családtámogatási kiadás 62 százaléka – továbbra is a családi pótlék, ami alanyi jogon jár. 2009-ben még 1,25 millió család kapta a pótlékát, 2013 végén viszont már csak 1,14 millió – ehhez képest az átlagos összeg ugyanúgy 24,5 ezer forint volt, mintha nem lett volna infláció. Visszaesett a gyest igénybe vevők száma is (2010 vége: 180 ezer, 2013 vége: 155 ezer), miközben az átlagos segély összege változatlanul 30 ezer forint.

Bár a gyedet kevesebben tudják megkapni – hiszen ahhoz az kell, hogy előtte állásunk legyen –, és a jogosultak száma még vissza is esett az utóbbi években (2010 eleje: 95 ezer, 2013 vége: 78 ezer), de legalább az átlagos összeg nőtt. Havi 79 ezer forintról 91 ezerre, a bérekkel nagyjából lépést tartva.

Nem segít senki

A válságban rengetegen vesztették el az állásukat, a munkanélküliség 7 százalékról 12 százalékra ugrott néhány év alatt. És a munkanélküliek támogatására fordított pénz? A GDP 0,7 százalékáról 0,5 százalékára esett. Persze Magyarországon 2005 óta nem is ismer a szociálpolitika munkanélkülieket, csak álláskeresőket, de az általuk kapott segítség durván visszaesett. Összegben csökkent, időtartamban harmadolódott az álláskeresési járadék.

A munkanélküliek támogatásának gyengesége nem korlátozódik Magyarországra: az EU volt keleti blokkbeli tagjainál általános ez. Nincs is olyan keleti EU-tag, ahol 4 százaléknál magasabb lenne a szociális kiadásokon belül a munkanélküliekre jutó rész, miközben Spanyolországban, Írországban és Belgiumban a tíz százalékot is meghaladja (és ezt csak Spanyolországban magyarázza az észveszejtően magas munkanélküliségi ráta).

Ennek megfelelően a munkanélküliek fele – 51 százaléka – semmire nem számíthat Magyarországon. Ezt láthatjuk ezen az ábrán megyékre bontva:

Az álláskeresési járadékot csak a munkanélküliek 11 százaléka kapta, ők a jobb gazdasági helyzetű megyékben vannak többen. Akik már kimerítették ezt a keretüket, vagy eleve nem is voltak jogosultak rá, azok legfeljebb – a jóval kisebb összegű – szociális ellátást kaphatják az önkormányzatuktól.

Az egyéb társadalmi kirekesztettség célpontjai a hajléktalanok és a szenvedélybetegek, legyen szó alkoholról vagy kábítószerről. De ide sorolják be az aprófalvakról gondoskodó falu- és tanyagondnok által támogatottakat. Velük aztán tényleg nem foglalkozik már az állam. A 2009-ben még a GDP 1,4 százalékát fordítottuk az egyéb kirekesztettségből eredő hátrányok enyhítésére, ez három év alatt a harmadára zuhant. 

Pedig lenne helye a pénznek. A KSH kiadványa például megállapítja, hogy ahol van nappali hajléktalanmelegedő, azok többségében száz százalék feletti kihasználtsággal működnek.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Gazdaság
A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A Jobbik törvénybe iktatná a készpénzes bérkifizetés jogát

A javaslat célja, hogy mérsékelje a bankok túlzott nyereségét is.

március 26., 21:51

  • Gazdaság
Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások

Kiszállna az MBH Bankból a magyar állam, elindultak a tárgyalások

Amerikai vállalattal indíthat részvénytranzakciót Magyarország második legnagyobb bankcsoportja.

március 27., 13:19

  • Gazdaság
A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A Revolutot is táncba hívnák a bankok az ATM-telepítési programban

A kétezer főt meghaladó településeken racionális lehet a készpénzkiadó automaták telepítése.

március 27., 13:56

  • Gazdaság
Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Továbbra is a külföldi turisták a magyar turizmus tartópillérei

Kijöttek a friss adatok, tovább zakatol a turizmus. A kormány ismét rekordévre számít.

március 27., 08:55

  • Gazdaság
Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Súlyos százezrekbe fájhat az adatszolgáltatás elmulasztása: érkeznek az új bírságtételek

Ezekre érdemes figyelniük a cégeknek.

március 27., 15:39

  • Gazdaság
Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

Az adóhatóság nem kegyelmez azoknak, akik ezeket csinálják

A bírság ugyanakkor elkerülhető, van rá mód.

március 27., 06:12

  • Gazdaság
Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Matolcsy Györgynek búcsút intettek, Varga Mihály és Nagy Márton fontos pozíciót kapott az IMF-nél

Változásokról döntöttek a Nemzetközi Valutaalap Magyarországot képviselő kormányzótanácsában.

március 27., 09:20

  • Címlapon
Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel

Borította az asztalt Gyurcsány Ferenc, aztán elárulta, mit tervez Magyar Péterrel

Országjáráson voltunk a volt kormányfővel.

tegnap, 19:21

  • Gazdaság
Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Donald Trump 25 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokon kívül gyártott autókra

Az elnök szerint a bevételt többek között adócsökkentésre is fordítják majd.

március 27., 07:02

  • Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá

Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.

tegnap, 14:59

  • Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!

Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.

tegnap, 15:02

  • Gazdaság
Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Orbán Viktor olyat tett Donald Trumppal, amit előtte még senki

Meg is lett a jutalma.

március 25., 06:20

  • Gazdaság
Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

Maxon pörög a magyar munkaerőpiac, lehet azonban némi bökkenő

A kormány szerint Magyarország Európa élmezőnyéhez tartozik foglalkoztatottságban.

március 28., 09:18

  • Gazdaság
Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

Nagy Márton: Bővülhet az árrésstop alá tartozó termékek száma

A miniszter szerint az árrésstop a bejelentés után azonnal hat.

március 26., 10:55

  • Gazdaság
Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Kipukkadt a lufi, visszatért a korábbi lélektani határhoz a forint

Hétfő óta ingadozik a magyar fizetőeszköz.

március 26., 11:49

  • Címlapon
Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Andrew Tate öccse Orbán Viktor bejegyzésével reagált Marine Le Pen ítéletre

Terjed a miniszterelnök „Je suis Marine!” posztja Elon Musk közösségi oldalán.

tegnap, 21:52

  • Gazdaság
Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar

Irgalmatlan pofonoktól szenved, a 22-es csapdájába zuhant az építőipar

Árat emelnének az infláció miatt, de nem tudnak a bekövetkező kereslet-visszaesés miatt.

március 27., 21:02

  • Gazdaság
Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Keményen bírálják a szakértők a kormány nyugdíjkorrekcióját

Van, aki szerint az emelés csak látszatintézkedés.

március 28., 10:24

  • Gazdaság
Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Varga Mihály kemény üzenetet küldött, Orbán Viktortól is kért egy fontos dolgot

Ez a hét legfontosabb hazai gazdasági történése.

március 25., 14:00

  • Címlapon
Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost

Poloska és kullancs, majd jött Magyar Péter kontrája: levámpírozta Lázár Jánost

Külön fejezetet kapott a miniszter a Tisza Párt rendezvényén.

tegnap, 20:44

  • Címlapon
Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle

Nagyot akart durrantani a Volvo, pöffentés sem lett belőle

Nagy semmi a semmiről, de legalább semmibe sem került.

tegnap, 18:35

  • Címlapon
Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban

Eddig bírta Kecskemét polgármestere, itt az újabb fejezet az MNB-botrányban

Megtörte a csendet Szemereyné Pataki Klaudia.

tegnap, 17:53

  • Címlapon
Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani

Új KRESZ-tábla jelent meg Európában, amit nem kötelező betartani

Egy tábla, ami csak javasol.

tegnap, 18:54

  • Gazdaság
Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Árulkodik a tojás, ez már a kormány beavatkozása

Lejtőre kerültek az árak.

március 25., 13:56

  • Gazdaság
Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Donald Trump emberének lefőhet a kávé, leidiótázták a nemzetbiztonsági tanácsadót

Bődületes szarvashibát követhetett el Mike Waltz.

március 25., 17:36

  • Gazdaság
Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Elárulták, kik tartoznak Orbán Viktor középosztályába

Most ellenőrizheti, hogy középosztálybelinek számít-e.

március 25., 15:44

  • Gazdaság
Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

Egyre durvábban eladósodnak a magyarok, meglepő okok állnak a háttérben

A személyi kölcsönöknél is érezni az inflációt.

március 25., 12:45



Bezárás