Egymás után dönti meg a több évtizedes drágulási rekordokat a csokoládé és a kakaó áremelkedése és szakértők szerint a folyamat legalább a jövő évig elhúzódik. Az ok egyszerű, a kereslet jóval meghaladja a kínálatot, írta a Napi.hu.
A világ kakaóbab-termesztésének tíz százalékát ellenőrző OLAM International becslése szerint százezer tonna termény hiányzik a piacról - ami teljes termelés 2,4 százaléka -, az International Cocoa Organization szakmai szövetség pedig úgy véli, hogy az alacsony kereslet kitart 2014-2015-ben.
Az OLAM azt jósolja, hogy 2014 a második olyan egymást követő év lehet, amikor a termény kereslete meghaladja a kínálatot. A kakaó ára 40 százalékkal ugrott meg 2012 óta a fogyasztás növekedése miatt. A leggyorsabban az ázsiai piac bővül, ahol a feltörekvő országok szélesedő középosztálya rákapott a csábító édességre. Várakozások szerint a kakaó kereslete 2,1 százalékkal emelkedik 2018-ig, ami növeli a csokoládégyártók költségeit.
Az elmúlt hét újabb rekorddöntéseket hozott: a kakaó észak-amerikai tőzsdei ára tonnánként 3138 dollárra ment fel, miután egy időre elérte a 3142 dolláros magasságot is. Ilyen árat utoljára 2011 augusztusában jegyeztek fel a tőzsdei évkönyvek. Tőzsdei kereskedők szerint a további drágulás vége valahol 3150 dollár körül lehet, ahonnan a 3200-as szint eléréséhez vehet lendületet a jegyzés.
Az OLAM korábbi vészforgatókönyvei szerint az év közepétől 2014 végéig 10 százalékkal ugorhat meg a kakaó ára, miután a január óta már 13 százalékos drágulás jegyeztek fel. Az International Cocoa Organization szerint 47 éve nem volt olyan hosszú hiány a piacon, mint ami mostanra kialakult.