További Gazdaság cikkek
Nem lesz Wass Albert, sem Feszty-körkép, sem sámándob az új forintbankjegyeken: az MNB pusztán továbbfejleszti a most forgalomban lévő bankjegyeket, fokozatosan 2018-ig – derült ki a jegybank hétfői sajtótájékoztatóján.
Az MNB tájékoztatóját itt töltheti le pdf-ben az összes új címletről, itt pedig a tízezresről. Itt pedig a jegybank gyakran ismételt kérdés-válaszai.
Milyen lesz a magyar készpénz? Ez mindenkit érdekel! Ha valamivel mindennap kapcsolatba kerülünk, az a készpénz
– találta a fején a szöget Gerhardt Ferenc, az MNB alelnöke bevezetőjében. Mint elmondta, a beavatkozások nem csak „plasztikai sebészet eszközeihez hasonlatosak”, annál sokkal mélyebbek, fontosabbak. A több évig tartó megújulási folyamat mottója:
Fejlődés és tradíció
, mondta Gerhardt, mivel „választ kell adni az új kihívásokra”, de ezt csak „hagyományainkra építve adhatjuk meg sikeresen". Kiderült:
- Nem lesz új címlet, és a portrék cseréje nem is merült fel,
- 2018-ig megújul az összes mostani papírpénz, és
- az új tízezres is megtartja „a nem avuló értékeket, amit az készpénz évtizedes grafikai tradíciói képviselnek”, így hátoldalán marad a „szakrális erőt is képviselő esztergomi látkép”.
Mádi László korábbi fideszes képviselő, aki már az MNB készpénz-logisztikai osztályának vezetője, arról beszélt, hogy a forint hamisítás elleni védelme újra a nemzetközi élvonalba kerül a változtatások után.
Mádi elmondta, 15-20 milliárd forintra becslik a csere nettó költségét. De ennek a nagyja egyébként is jelentkezett volna, pusztán az amortizáció miatt. Az MNB szakértője szerint egyébként a tervezésnek nem volt érdemi költsége, a próbanyomtatásnak pedig tízmilliós költsége volt.
Egyébként összesen közel 3500 milliárd forintot fognak lecserélni, a legfrissebb számok szerint ennyi készpénz van forgalomban – ami több, mint az éves GDP tíz százaléka.
Vannak társadalmi csoportok, akik szeretik a készpénzt, mert annak nincs nyoma
– mondta egyébként Gerhardt Ferenc, és hozzátette viccből, hogy ha a forint lesz a világ gengsztereinek tartalékvalutája a dollár helyett, akkor éjjel-nappal készpénzt fognak gyártani. Ezt azzal összefüggésben mondta, hogy az MNB-nek nincs eszköze a készpénzállomány csökkentésére, hiába lenne ez nemzetgazdasági szempontból kedvező.
Már holnaptól
A folyamat első lépéseként a megújított tízezres már szeptember 2-án hivatalos fizetőeszköz lesz, várhatóan decemberben jelenik meg a forgalomban, és 2015-ben terjed el széles körben.
A most forgalomban lévő tízezresek bevonásáról később dönt a jegybank.
Újdonságok a tízezresen:
- Hologramfólia
- Rejtett kép
- Színváltó nyomat (OVI)
- Tapinthatóság
- Mikroírás
- Irizáló nyomat
- Biztonsági szál
- Vízjel
- Illeszkedőjel
- UV-motívumok
- Jelzőrostok
- Sorozatszám
Az MNB közleménye szerint a jegybankok jellemzően 10-15 évente bocsátanak ki megújult címleteket. Mivel a mostani papírpénzeket 1997 és 2001 között bocsátották ki, ezért időszerű a megújításuk. Az MNB szerint jobban védik majd a hamisítást, és az ATM-ek is könnyebben kezelik majd az új pénzeket.
Érdekes viszont, hogy a hamisítások most sem okoznak akkora kárt, ismerte el az MNB: nemzetgazdasági szinten évi mindössze harmincmillió forintról van szó.
Mi lesz az euróval?
Következtetést bármiből le lehet vonni – válaszolta Gerhardt Ferenc arra kérdésre, hogy mire lehet következtetni az eurózóna-tagságra a készpénzek cseréjéből. Az alelnök megállapította, fontos, hogy nincs hivatalos céldátum az eurócsatlakozásra, de „a jelenlegi készpénzállomány felújítását ettől függetlenül el kell kezdeni, mert valamivel fizetni kell”.