Kitiltotta Svájc a dízel Volkswageneket
További Gazdaság cikkek
- Ismét tőkét injekcióztak a kormány bankjába, hogy legyen forrás az újabb észak-macedón hitelre
- Fontos információk láttak napvilágot a költségvetés tényleges helyzetéről
- Megérkeztek a legfrissebb adatok, mutatjuk, mekkora a munkanélküliség Magyarországon
- Nyugtalanító adatok érkeztek Magyarország egyik legfontosabb mutatójáról
- Orbán Viktor bejelentése eldöntötte, mi lesz az év legfontosabb kérdése, de most jön a java
Svájcban felfüggesztették a Volkswagen (VW) német autógyár azon márkáinak árusítását, amikbe a feltehetően csalásra lehetőséget teremtő szoftverrel üzemelő dízelmotort tettek. A tilalom nem vonatkozik a már üzembe helyezett járművekre, csak a még vevőre váró új, illetve üzembe nem helyezett autókra.
A svájci Szövetségi Útügyi Hatóság (OFROU/ASTRA) pénteken közölte, hogy 180 ezer olyan autóról van tudomása, amelyek dízelmotorjainak emissziós értékei meghamisíthatóak.
A hatóság a 2009 és 2014 között gyártott Audi-, Seat-, Skoda- és Volkswagen-márkák 1,2-es, 1,6-os és 2 literes turbófeltöltős dízelmotoros változatait sorolta ebbe a kategóriába.
A svájci hatóságok most azt vizsgálják, hogy Volkswagenek ténylegesen milyen mennyiségű káros anyagot bocsátanak ki a levegőbe.
A botrány a Volkswagen-csoport vezérigazgatói tisztségét 2007 óta betöltő Martin Winterkornnak a székébe került, helyette Matthias Müllert, a Porsche AG vezérigazgatóját nevezte ki a vállalat élére a felügyelőbizottság pénteken. Winterkorn magyarázkodását szerdán a Budapesti Műszaki Egyetemen személyesen is meghallgathatjuk .
Vége az olcsó hiteleknek is
Vasárnapi brit sajtóértesülés szerint az euróövezeti jegybank (EKB) átmenetileg kizárta eszközvásárlási programjából a súlyos csalási botrányba keveredett autógyártó pénzügyi szolgáltatási részlegét. Ez praktikusan azt jelenti, hogy drágulnak a vállalatcsoport által felvehető hitelek.
Erre jön az is, hogy a nagyobb hitelminősítők rontották a VW adósosztályzati kilátását, ami a vállalati hitelállomány közelgő leminősítésére utalhat. A hitelminősítők szerint a botrány rontja a vállalat megítélését hosszú távon, ami visszaveti a megtérülést.
Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) szeptember 18-án vádolta meg a legnagyobb európai autógyártó vállalatot azzal, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű járműbe, amelynek segítségével kijátszhatók a károsanyag-kibocsátásra vonatkozó amerikai előírások. A VW elismerte, hogy olyan szoftvert alkalmazott, amely csak a próbapadon tartja a határérték alatt az emissziós értékeket, normál üzemmódban azonban nem.