Javulva rontott Magyarország egy főre jutó GDP-ben
Némileg közeledtünk az EU-átlaghoz az egy főre jutó GDP tekintetében, de helyezéseket tekintve mégis hátrébb csúsztunk a rangsorban az elmúlt évtizedben, derül ki a KSH és az Eurostat adataiból.
Az egy főre jutó GDP vásárlóerő-paritáson számolt adatsora 1995-ig áll visszamenőlegesen rendelkezésünkre az Eurostat számításai alapján. Ezt alapul véve részleges képet alkothatunk arról, hogy az elmúlt két évtizedben hogyan alakult európai összehasonlításban gazdasági fejlettségünk. A vásárlóerő-paritáson végzett összehasonlítással ki lehet zárni hogy az egyes országok árszínvonalának eltéréseiből adódó hatást, így lehetővé válik a volumenadatok reális összehasonlítása.
1995-ben hazánk egy főre jutó GDP-je az Európai Unió jelenlegi 28 tagállama átlagának 51%-át érte el. Az unióhoz való csatlakozásunkévében, 2004-ben viszonylag dinamikus felzárkózási időszak után ugyanez az arány 62% volt. 2014-ben az egy főre jutó magyar GDP az EU-28 átlagának 68%-a volt, ami 6 százalékpontos növekedést jelent tíz év alatt.
2004-ben Magyarország az Európai Unión belül a 20., a vizsgálatba bevont valamennyi ország között a 23. helyet foglalta el. 2004 és 2014 között hazánk gazdasági fejlettség közelebb az uniós átlaghoz, de a felzárkózás ellenére Magyarország a hasonló fejlettségű Lengyelországgal együtt az uniós rangsorban a 23., a vizsgált országok körében a 26. helyet foglalta el.